Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mąki, kasze

Mąka z młyna w Mazurkach

Podziel się

Młynex - rodzinny młyn Dobkowskich (Mazurki, k. Augustowa)

Firma Dobkowskich powstała trzy dekady temu w 1990 r.  Zaczynali od jednego pracownika, dziś mają ich 17.

 – Wcześniej mieliśmy kurniki. Produkowaliśmy kurze jaja wylęgowe, które sprzedawane były do wylęgarni w Augustowie. W 1990 r. przyszły zmiany i zdecydowaliśmy się na nowoczesny zakład przetwarzający zboże – wspomina właściciel firmy Jerzy Dobkowski. – Pierwszą mąką przez nas wyprodukowaną była mąka pszenna. Popularna do dziś.

Początkowo w Młynexie zboże magazynowano w dwóch silosach o pojemności 150 ton każdy. W latach 1994-96 Dobkowscy dobudowali 16 silosów  oraz halę punktu przyjęcia zboża a także suszarnię. Kolejne lata to kolejne inwestycje, m.in.: budynek biurowo -socjalny oraz siedem silosów na wyroby gotowe o pojemności 100 t każdy i mieszalnię mąki.

Głównym klientem młyna w Mazurkach są piekarnie. - Współpracujemy też z hurtowniami i sklepami spożywczymi w Augustowie i Suwałkach – mówi Jerzy Dobkowski. – Sprzedajemy do nich naszą mąkę torebkowaną.

Najpopularniejsza to mąka pszenna. W ofercie Dobkowskich jest zarówno tortowa, jak i luksusowa  - typ 550 – najlepsza do ciast drożdżowych, klusek i makaronów.

 – To obecnie najczęściej kupowana mąka. Kiedyś popularna była także mąka żytnia, ale piekarze kupują jej coraz mniej – wyjaśnia właściciel zakładu. A w Mazurkach mąki żytniej także jest kilka rodzajów: typ 720 – czyli mąka pytlowa, typ 1400 – mąka zwana sitkową i w  końcu typ 2000, czyli mąka razowa – a wszystkie znakomite do wypieku rozmaitego pieczywa.

- Mamy też mąkę orkiszową i graham typ 1850 – dodaje Jerzy Dobkowski – Nie produkowaliśmy jej od początku, dopiero od kilku lat jest w naszej ofercie. To efekt mody na zdrowe żywienie.

Mąka orkiszowa (czyli z ziarna orkiszu, starej odmiany pszenicy) typ 1850 – sprawdza się zarówno przy wypieku chlebów i bułek, jak też ciast i ciasteczek. Z kolei mąka graham (pszenna, pełnoziarnista) typ 1850 ze względu na wysoką zawartość błonnika doskonale nadaje się do wypieku pieczywa pełnoziarnistego, ale delikatniejszego od razowego.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

„Młynex” Dobkowscy Zakład Przetwórstwa Zbożowego Sp. J.

Młynex samodzielnie kupuje zboże od producentów. Minimalna ilość to 2-3 tony. Dostawcy to rolnicy z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W ofercie zarówno mąka w ilościach hurtowych, jak też mąka torebkowana - do handlu detalicznego. Nie prowadzi usług mielenia.

Tel. 87 644 55 20, e-mail: dobkowscy/at/mlynex.pl

Lokalizacja sklepu

„Młynex” Dobkowscy Zakład Przetwórstwa Zbożowego Sp. J.

Mazurki 2, 16-300 Augustów

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Punkt sprzedaży znajduje się przy zakładzie w Mazurkach; mąka także jest dostępna w sklepach w Augustowie i Suwałkach.

Certyfikaty, wyróżnienia

Młynex” jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" – organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. W roku 2013 był jedną z 9 polskich firm w  finale krajowym konkursu, które otrzymały  statuetkę „Mecum Tutissimus Ibis - Ze mną będziesz najbezpieczniejszy”.

199_green-velo

Header