Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
oleje

Oleje z Lipówki

Podziel się

Olejarnia w Lipówce (pow. suwalski)

Aby dotrzeć do olejarni w Lipówce, trzeba jechać uważnie i w skupieniu. Tuż przy granicy dwóch województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, parę kilometrów od siedziby gminy w Raczkach, przy jednym z wielu zakrętów, znajdziemy gospodarstwo Pani Jolanty Rudziewicz.

W olejarni, w dużym pomieszczeniu podzielonym na część magazynową i produkcyjną, najwięcej przestrzeni zajmuje olbrzymia, ciemnozielona tłocznia.

- Mąż ją wypatrzył w jednej z poznańskich firm. To niemiecka maszyna, ale produkowana w Mołdawii. Stamtąd ją sprowadzaliśmy – opowiada gospodyni. – Aby ją uruchomić, muszę mieć minimum 100 kg ziarna.

I to nie byle jakiego. Pani Jolanta na swoje oleje kupuje ziarno u tych rolników, którzy nie stosują agresywnych nawozów i chemii. Ma też zaufane hurtownie. – Wolę dopłacić za ziarno dobre jakościowo i zdrowe, bo przynajmniej wiem, co potem innym sprzedaje – tłumaczy i przynosi nam do zdjęć ziarna lnu, rzepaku, słonecznika, ostropestu. Niesie też butelki oleju i wylewając po parę kropel na białe talerze  pokazuje kolorystyczne różnice.

- O, proszę zobaczyć, olej z pestek dyni – wskazuje na najciemniejszy. – Kiedy się go tłoczy, jest zielony. Potem w butelkach ciemnieje, aż wpada miejscami w lekką czerwień. Z kolei olej rzepakowy, ten ze sklepów, rafinowany, jest lekki i w kolorze słomkowym. A u mnie jest gęsty, ciemnożółty. Bo to sam olej z ziaren, bez dodatków, konserwantów, bez chemii – wyjaśnia.

Oprócz klasycznego rzepakowego i słonecznikowego, największym powodzeniem wśród klientów gospodyni z Lipówki cieszy się olej z ostropestu ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Pani Jolanta produkcję prowadzi na bieżąco. Kiedy liczba butelek w magazynie się zmniejsza, uruchamia olbrzymią maszynerię. – Staram się mieć pełen asortyment. Zdarza się jednak, że któregoś z olei nie ma, bo nie ma dobrego ziarna, albo w konkretnym roku jest go zbyt mało – mówi. -  Na razie ta produkcja wystarcza. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła tłoczyć więcej, że ludzie będą bardziej świadomi tego, co jedzą, co kupują, czym karmią siebie i swoje dzieci. To takie moje marzenie.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

PPHU Jolanta Rudziewicz

Nieiwielka rodzinna olejarnia, w której można kupić oleje z lnu, rzepaku, słonecznika, ostropestu. Tłocznia znajduje się tuż przy granicy dwóch województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, parę kilometrów od siedziby gminy w Raczkach.

Tel.kom.: 501 35 86 55.

Link do strony: http://www.olej.info.pl/

Lokalizacja sklepu

PPHU Jolanta Rudziewicz

Lipówka 35; 16-420 Raczki

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Poprzez stronę internetową i kontakt telefoniczny.

Certyfikaty, wyróżnienia

199_green-velo

Header