Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
wędliny

Wędliny z Wędzarni Dunikowskich

Podziel się

Wędzarnia Dunikowscy (Proniewicze, pow. bielski)

- Żona mnie namówiła i na sklep przy zakładzie, i na sklep internetowy. I jak zawsze, miała rację – opowiada Sławomir Dunikowski, który z żoną Joanną prowadzi firmę Wędzarnia Dunikowscy w Proniewiczach.

Na początku ich działalności w 2006 r. zajmowali się sprzedażą wędlin, ale nie swoich, tylko Jana Jóźwiuka, ojca pani Joanny.

- Teść od lat 90-tych prowadzi w Bielsku Podlaskim wędzarnię. Jest mistrzem w swoim fachu. Wcześniej też pracował w wielu zakładach mięsnych. Zna technikę, receptury, ma 45-letnie doświadczenie w tej branży – opowiada Sławomir Dunikowski.

Wędliny od mistrza Jana trafiały na podlaskie bazary i ryneczki. Sprzedawały się na tyle dobrze, że po kilku latach państwo Dunikowscy postanowili sami wziąć się za ich produkcję. Oczywiście, pod czujnym okiem teścia.

- Sam nie mógł zwiększyć produkcji, a klientów przybywało. Dlatego bardzo nam kibicował i pomógł – podkreśla pan Sławomir.

Sąsiedzka współpraca

Początkowo w Wędzarni Dunikowscy pracowało 5 osób, w tym właściciele. Dziś państwo Dunikowscy zatrudniają 18 osób.

- Rozwijamy się powoli, ale systematycznie. Krok po kroku. Nie korzystając z żadnych unijnych dofinansowań. Wszystko z własnych oszczędności i bankowych kredytów – opowiada pan Sławomir.

Po sprzedaży bazarowej przyszedł czas na sklep firmowy w Bielsku Podlaskim i współpracę z sieciami handlowymi. Pan Sławomir podkreśla, że szczególnie mu zależało na wejściu do tych wywodzących się z Podlasia.

- Sami jesteśmy lokalnym producentem i takich też wspieramy. Dlatego podjęliśmy współpracę z Chortenem, Arhelanem – wyjaśnia. – Choć ostatnio pracujemy też z ogólnopolską Siecią Topaz.

Wspieranie producentów podlaskich jest dla państwa Dunikowskich na tyle ważne, że sami korzystają przede wszystkim z lokalnego surowca. Mięso do swojej produkcji od lat kupują w Turośni Kościelnej w firmie Bost.  Przyprawy także kupują u lokalnego dostawcy.

- Mamy też sporo produktów lokalnych w naszych sklepach, choćby przyprawy z Darów Natury [piszemy o nich TU – dop. red.] – podkreśla  pan Sławomir.

Jakość i tradycja

Co jest najważniejsze w produkcji dobrej, tradycyjnej wędliny?

– Surowiec! – bez wahania odpowiada pan Sławomir.  – Nasze podlaskie mięso jest naprawdę dobrej jakości. Od lat współpracujemy z Bostem, oni zapewniają nam surowiec od podlaskich hodowców. To ważne, bo mięso z wysoko przemysłowych hodowli nie nadaje się do produkcji tradycyjnych wędlin. Nie wchodzi solanka, źle się wędzi, płynie, inaczej smakuje.

A u Dunikowskich tradycyjne sposoby produkcji są na pierwszym miejscu. Jak przyprawy, to te podstawowe: sól, pieprz, czosnek – świeży, nie suszony! Krojenie i formowanie mięsa  tylko ręcznie! Wędzenie - w murowanej wędzarni opalanej drewnem olchowym. Wcześniej solanka, w której w zależności od potrzeby, pekluje się mięso od kilku godzin do pięciu dni. Oddzielnym tematem są wędliny pieczone i długo dojrzewające. Za te ostatnie – kumpiaka proniewickiego - w roku 2015 pani Joanna Dunikowska otrzymała I nagrodę w wojewódzkim etapie ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”.

Dobre prognozy

Klienci Wędzarni Dunikowskich najczęściej kupują tradycyjnie wędzone szynki, boczki, pieczone kiełbasy. Sporą popularnością cieszy się też salceson – z głowizny i ozorów.

- Moi synowie najbardziej lubią nasze kiełbasy – zdradza pan Sławomir. – A klienci często powtarzają nam jedno: przywracacie nam smaki dzieciństwa. To najważniejszy komplement.

Dzięki temu wracają na kolejne zakupy. Do sklepu w Bielsku, albo drugiego przy zakładzie w Proniewiczach.

- Ten sklep wymyśliła moja żona i, jak zawsze, miała rację – śmieje się pan Sławomir. –  Bo sporo ludzi zjeżdżało z drogi z chęcią zakupu naszych produktów. A ja nie mogłem ich wpuścić na produkcję. Stąd pomysł na sklep. I powiem szczerze, że ma większe obroty niż ten w Bielsku Podlaskim. Kupują tu ludzie z całej Polski.

Podobnie, jak w otwartym w czasie pandemii sklepie internetowym.

- Nie, nie przewidzieliśmy pandemii – śmieje się pan Sławomir. – Postanowiliśmy o sklepie internetowym rok wcześniej. Jesteśmy firmą niewielką, ale nowoczesną, dlatego musimy też być w sieci. Tak się złożyło, że otwarcie przypadło na pierwszą falę epidemii Covid-19.

Ten zbieg okoliczności okazał się udany. Zakupy on-line robili ludzie nie tylko z Podlaskiego i innych województw, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy obawiali się podróży do stacjonarnych sklepów.

- Cały czas pracujemy nad naszą marką i rozpoznawalnością. Jednak nie chcemy powiększać ani naszego asortymentu, ani produkcji. Obecnie mamy w ofercie 30 produktów i to nam całkowicie wystarczy. Skupiamy się na jakości – podkreśla pan Sławomir i dodaje. – A klienci to doceniają, bo coraz częściej czytają etykiety, pytają o składy. Świadomość tego, co mamy na talerzu rośnie. I to dla nas bardzo dobra prognoza!

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Wędzarnia Dunikowscy

Rodzinna firma bazująca na tradycji, lokalnych dostawcach i wieloletnich, autorskich recepturach. W ofercie 30 szt. asortymentu opartego na mięsie wieprzowym od podlaskich dostawców.  

Tel.: +48 507 074 485
e-mail: biuro/at/wedzarnia-dunikowscy.pl

Strona na fb (link zewnętrzny): https://www.facebook.com/wedzarniadunikowscy/

Sklep internetowy/obsługa klienta:

telefon: +48 517 339 548
e-mail: sklep/at/wedzarnia-dunikowscy.pl

Lokalizacja sklepu

Wędzarnia Dunikowscy

Proniewicze 86 17-100 Bielsk Podlaski

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Sklepy stacjonarne:

- Bielsk Podlaski: ul. Mickiewicza 53/1
(przy ryneczku);

pn-pt 7.00 – 17.00
sobota 7.00 – 14.00

- Proniewicze 86
(sklep przyzakładowy)

pn-pt 8.00 – 20.00,
sobota 8.00 – 18.00

Sklep internetowy (link zewnętrzny): https://wedzarnia-dunikowscy.pl/sklep/

Certyfikaty, wyróżnienia

Wędliny z Wędzarni Dunikowscy sa nie tylko popularne wśród klinetów. Długo dojrzewający "Kumpiak proniewicki" w 2015 r. zdobył I miejsce w wojewódzkim etapie ogólnopolskiego konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo".  

nkd_66

Header