Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
dania i potrawy

Tatarska agroturystyka w Suchowoli

Podziel się

Tatarskie przysmaki od Państwa Elżbiety i Stefana Muchla z Suchowoli

Pierekaczewnik, listkowiec, czebureki – nazwy brzmiące nieco obco, ale jak smakują! Pani Elżbieta Muchla z Suchowoli delikatesy kuchni tatarskiej serwuje swoim gościom w rodzinnej agroturystyce, którą prowadzi w centrum Europy, czyli Suchowoli.

Pani Elżbieta wraz z mężem Stefanem to podlascy Tatarzy. Ich rodziny od wieków mieszkają w Podlaskiem, kultywując religie, zwyczaje a także kulinarne dziedzictwo swoich przodków. Gospodarze zamiłowanie do kuchni wynieśli z domu.

- Od babci, od mamy, w swoim domu poznałam wszystkie nasze kulinarne zasady, przepisy – opowiada w swojej kuchni Pani Elżbieta przygotowując ciasto na czebureki i listkowiec. – Nasza kuchnia jest bardzo smaczna, ale pracochłonna. Dlatego te specjały jak listkowiec, czy czebureki nie są na co dzień, a od święta: na uroczystości, rodzinne spotkania, przyjazd gości.

Do niewielkiej agroturystyki Pani Elżbiety przyjeżdżają najczęściej osoby ściśle związane ze społecznością tatarską. – Tu czują się tu jak u siebie, bo jedzenie mają tak jak trzeba i tak jak lubią, więc chętnie mnie odwiedzają – wyjaśnia Pani Elżbieta. – A jak kto nie zna kuchni tatarskiej, to zawsze też chętnie próbuje i zazwyczaj bardzo smakuje.

Nie mamy wątpliwości. Zapach smażonych, drożdżowych czebureków z jabłkiem roznosi się słodko po całym domu.

-To jedno z ulubionych dań moich dzieci i wnuków. Robię je najczęściej na słodko z jabłkami ze swojego sadu, albo z białym serem. Ale można też dać i mięso – opowiada Pani Elżbieta. – W czeburekach najważniejsza jest  dobra, gęsta, niepasteryzowana śmietana.

To oprócz mąki podstawowy składnik na ciasto, które po wyrobieniu z odrobiną soli dzieli się na kilkanaście niewielkich porcji i zostawia do wyrośnięcia. Następnie każdą z nich trzeba cieniusieńko rozwałkować, nałożyć na połowę ciasta cienką warstwę nadzienia i zlepić w kształt dużych, ale płaskich pierogów. Wrzucić na gorący olej i zdjąć, gdy czebureki z charakterystycznymi pęcherzykami będą już w kolorze ciemnego złota.

Listkowiec- czyli wielowarstwowe ciasto przekładane rozmaitymi masami, najczęściej makiem. Niezbędny do przygotowania listkowca jest duży stół, cierpliwość i dużo masła.

Ciasto wyrabia się z mąki, jajek, mleka i oleju. Gdy będzie gładkie, trzeba je podzielić na cztery części i odstawić do wyrośnięcia pod ściereczką. Po pół godzinie każdą z części rozwałkowujemy na  placek (wielkości połowy stołu) i ponownie odstawiamy pod przykryciem. Następnie każdy z placków, na stole (najlepiej na czystym, gładkim obrusie) rozciągamy – także w rękach - na cieniusieńki placek. Kładziemy je jeden na drugim, uprzednio smarując każdy z płatów rozpuszczonym masłem.

- To proces długi, wymagający delikatności i cierpliwości, ale warty tego. Smak jest niepowtarzalny – opowiada gospodyni rozciągając w rękach i na stole niewyobrażalnie cienkie płaty ciasta. Gdy wszystkie są już odpowiednio cienkie i wysmarowane masłem, ułożone jeden na drugim, połowę górnego płatu smaruje masą makową i zwija całość w rulon jak makowiec. Ciasto ląduje w piekarniku, okraszone jeszcze z góry masłem a po ponad godzinie, jeszcze ciepłe - rozpływa się już w ustach.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo agroturystyczne, Elżbieta i Stefan Muchla

Najważniejszym produktem, którego można spróbować w gospodarstwie jest pierekaczewnik (z certyfikatem GTS). Oprócz niego różnorodne inne dania i wypieki tatarskie, jak np. listkowiec, czebureki, pieremiacze.

Tel. 857124327; e-mail: elamuchla/at/gmail.com

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo agroturystyczne, Elżbieta i Stefan Muchla

ul. Fabryczna 6; 16-150 Suchowola

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Agroturystyka

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Oferta gospodarstwa agroturystycznego obejmuje żywienie na rzecz nocujących turystów. Właściciele mają również zarejestrowaną sprzedaż obwoźną i można ich sporadycznie spotkać na lokalnych festynach.

Certyfikaty, wyróżnienia

Gospodarze kultywują tatarskie tradycje kulinarne, czego wyrazem jest pierekaczewnik wytwarzany w oparciu o certyfikat (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność - [link do serwisu zewnętrznego]). Warto zauważyć, że produkt ten został również zarejestrowany na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych - [link do serwisu zewnętrznego].

Pani Elżbieta Muchla w 2018 r. została laureatką w "Podlaskich Smakach" - inicjatywie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

gts66 lpt66b

Materiały dodatkowe

Jak powstają czebureki?

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, na którym Pani Elżbieta wykonuje czebureki (film jest dostępny na kanale Youtube Polskiego Radia Białystok).

Wideo

Header