Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
miody

Pasieka Krzysztofa Przeborowskiego

Podziel się

Certyfikowane miody z pasieki w Półkotach (gm. Sejny)

Krzysztof Przeborowski jest jednym z sejneńskich pszczelarzy, którego miód szczyci się certyfikatem produktu z Chronioną Nazwą Pochodzenia. To miód wielokwiatowy z nektaru charakterystycznych dla tych okolic roślin, głównie łąkowych i leśnych, np.: bławatków, chabra, mniszka, kruszyny, leśnej maliny, różnych gatunków wierzb i klonów. Dzięki tej bioróżnorodności ma specyficzny smak i zapach.

Miody z Sejneńszczyzny to mają certyfikat Chronionej Nazwy Pochodzenia. Mogą się nim pochwalić również bliźniacze pasieki z drugiej strony granicy – z litewskiej Łoździejszczyzny. Wniosek o nadanie certyfikatu złożyli wspólnie pszczelarze z Sejn i Lazdijaji (Łoździej). - Nasz teren ze swoistym, dość surowym mikroklimatem jest trudny i dla roślin i dla pszczół – wyjaśnia Przeborowski, mistrz pszczelarski i prezes Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach. – Pszczoła musi się napracować, by zebrać odpowiednią ilość nektaru. Przy takiej wytężonej pracy produkuje prolinę, aminokwas, który wzbogaca miód. I to także dzięki jego wysokiej zawartości w naszych miodach, są one wyjątkowe.
Pan Krzysztof oprowadzając nas po swojej pszczelarskiej pracowni w Półkotach k. Sejn pokazuje inne pszczele produkty: pierzgę i pyłek kwiatowy.
– To prawdziwe, dobroczynne bomby. Wzmacniają organizm, zmuszają go do pracy nad odbudową odporności – poleca. - Pyłek zabieramy pszczołom przy wylotku za pomocą urządzenia, które wyłapuje kulki pyłku trzymanego przez pszczoły tylnymi nogami. A to, co trafia do ula, pszczoły zamieniają w tzw. chleb pszczeli, czyli pierzgę – opowiada i otwiera jeden ze słoiczków. Pierzga ma mocny, intensywny zapach chlebowego kwasu.
Pasieka odziedziczona po dziadku otworzyła przed panem Krzysztofem również drogę do świata nauki. Zaczął się interesować właściwościami nie tylko miodu, ale i samych pszczół. Tuż obok pasieki zbudował dwa domki do apiterapii. To niewielkie, drewniane budowle w stylu sauny. W środku jest leżanka, na której należy się położyć podczas seansu, a pod nią – oddzielone od pomieszczenia – dwa ule.
- To oddychanie pszczelim powietrzem – wyjaśnia zasady apiterapii pan Krzysztof. - Pszczoły pracując w ulu, wytwarzają specyficzne biopole, mające niezwykle pozytywny wpływ na człowieka. Przebywanie w tym domku przez ok. 40 minut dziennie wspomaga leczenie wielu chorób. Przetestowało to już wielu moich gości.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Krzysztof Przeborowski

Głównym i najważniejszym produktem jest certyfikowany miód wielokwiatowy Sejneńszczyzny /Łoździejszczyzny. W ofercie również miody odmianowe takie jak: miód mniszkowy, miód lipowy oraz inne produkty pszczele: pyłek, pierzga i propolis.

Tel. kom.: 503668864, e-mail: polkoty71/at/gmail.com

Strona na FB: Pszczelarz Podlaski

Lokalizacja sklepu

Krzysztof Przeborowski

Półkoty 21; 16-500 Sejny

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Sprzedaż i dostawy bezpośrednie

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty można nabyć w sklepie spożywczym w Sejnach przy ul. Młynarskiej 2 (poniedziałek-piątek 6.00-20.00, sobota 6.00-17.00). W godzinach popołudniowych możliwy zakup bezpośrednio w pasiece. Po uzgodnieniu możliwe inne formy dostawy lub odbioru.

Certyfikaty, wyróżnienia

Mód wielokwiat z Sejneńszczyzny w 2006 r. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Pszczelarz dysponuje certyfikatem na produkcję miodu zarejestrowanego w UE jako (link do strony) Chroniona Nazwa Pochodzenia. Krzysztof Przeborowski jest prezesem (link do strony) Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach [linki prowadzą do serwisu zewnętrznego].

Producent jest laureatem drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu (2015 r.) Pszczelarz Roku w kategorii, Miód pszczeli wielokwiatowy.

W 2016 miód wielokwiatowy Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny z pasieki Teresy i Krzysztofa Przeborowskich uzyskał wyróżnienie w konkursie, Najlepszy Produkt Targów podczas Targów Regionalia w Warszawie.

Miód wielokwiatowy Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny w 2016 roku uzyskał tytuł Marka Sejneńszczyzny w kategorii "Produkt Lokalny". Produkt ten jest również zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych - [link do serwisu zewnętrznego].

chnp66 lpt66b 199_green-velo

Materiały dodatkowe

Czym jest miód z Sejneńszczyzny?

Pod nazwą miód z Sejneńszczyzny/Łoździejszczyzny/Seinų/Lazdijų krašto medus kryje się miód pszczeli nektarowy – wielokwiatowy (płynny zwany patoką lub skrystalizowany - krupiec). Ma on specyficzne zabarwienie: od ciemnożółtego do ciemnozłotego. Jego cechą charakterystyczną jest też lekkie zmętnienie. Jest on wytwarzany z kilkudziesięciu charakterystycznych dla tego obszaru gatunków roślin miododajnych m.in.: wierzb, klonów, mniszka pospolitego, maliny, kruszyny, koniczyny białej i łąkowej, komonicy, nostrzyka, itp. Pyłki roślin uprawnych monokulturowych mogą się znajdować w miodzie wyłącznie w ilościach śladowych, czyli poniżej 5% - dlatego pasieki nie mogą być ustawione bliżej niż 2000 m od pól objętych monokulturową uprawą. Miód pozyskuje się wyłącznie w okresie trzech miesięcy: od połowy maja do połowy sierpnia, chyba że na przeszkodzie staną szczególne warunki klimatyczno-pogodowe, które doprowadziłyby do przesunięcia okresu wegetacyjnego (za: www.trzyznakismaku.pl).

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego poleca fragment audycji zrealizowanej przez TV Narew.

Wideo

Header