Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
owoce, soki i napoje

Gospodarstwo rolne Pośledników

Podziel się

Pigwowiec i jego przetwory od Pośledników z Grajewa

Historia gospodarstwa rolnego rodziny Pośledników jest jak jedna z tych, które uwielbiają kolorowe gazety: wykształcony pracownik korporacji rzuca dotychczasowe, wielkomiejskie życie, by wieść dalsze lata w spokoju i blisko natury. W tym przypadku korporacją jest Poczta Polska ( - Pozdrawiam wszystkich Pocztowców! - mówi pan Radosław); wielkim miastem - Warszawa, a Podlaskie – owa idylliczną, spokojną krainą.

- Co do bliskości z naturą to i owszem, ale spokoju w naszym gospodarstwie to nie ma w ogóle  - prostuje opowieść Pan Radosław. - To nie jest tak, że rolnik leży, a mu rośnie! Przez cały tydzień zajmujemy się uprawą i robimy przetwory, a w sobotę i niedzielę dodatkowo je sprzedajemy. W takim rytmie żyje rolnik-przetwórca.

Pigwowiec japoński – to owoc, który nagminnie nazywany jest pigwą. Tymczasem:  - Pigwowiec japoński, czyli „chaenomeles japonica”,  to krzak z niedużymi, owalnymi owocami, a pigwa, czyli „cydonia oblonga”, to drzewo z dużymi owocami – tłumaczy najprościej pan Radosław.  Zapytany o łatwość uprawy wzdycha. -  No, nie jest to proste. Aby z  nasiona doczekać się owocu musi upłynąć prawie tyle czasu, ile trwa nauka w podstawówce: siedem lat.

Co robić w tym czasie? Pan Radosław pierwsze sadzonki (kupione na Łotwie , która jest wyspecjalizowana w uprawie pigwowca – dop. red.) posadził na niewielkim jeszcze areale. Z czasem hektarów przybywało (dziś jest ich 25), uprawa się rozrastała, a pan Radosław czytał, jeździł, podglądał, zdobywał kontakty, wiedzę i certyfikaty.

- Musiałem się nauczyć metodą prób a także kosztownych błędów uprawy pigwowca. Dziś wiem dużo więcej – stwierdza Pan Radosław. -  Mam już certyfikat BIO dla mojego pigwowca a w przyszłości zamierzam postawić zakład przetwórczy, wystarać się o kolejny certyfikat, tak by wszystkie moje produkty z pigwowca też były BIO.

 Oprócz uprawy pigwowca rodzina Pośledników zajmuje się także produkcją rozmaitych specjałów.

- Mamy sok, który można stosować jako zamiennik cytryny do herbaty, czy zaprawę do rozmaitych napojów. Robimy też dżemy, czy owoce kandyzowane, które nazywamy bakaliami z Podlasia  - wymienia pan Radosław.

Sztandarowym produktem jest Pigwoniada: bezalkoholowy napój z sokiem z pigwowca i dodatkami: z miodem, herbatą, gazowany , słodzony cukrem trzcinowym. Nowością wprowadzoną w roku 2019 jest mus, który smakuje jak rozgryziona tabletka witaminy C.

- Pigwowiec jest twardym owocem, znaleźliśmy jednak miejsce, w którym go rozdrabiamy i rozcieramy na mus. Jest świetny jako dodatek do herbaty, czy różnych innych napojów, bo całkowicie się rozpuszcza – zachwala pan Radosław. 

Z kolei kandyzowane owoce pigwowca o słodko-kwaśnym smaku można próbować samodzielnie zrobić w domu. – Ważne jest, by pokrojone w kawałki owoce porządnie przed kandyzowaniem przemrozić, nawet w domowej zamrażarce  – zdradza tajemnice pan Radosław. - Szczególnie polecam je dla dzieci zamiast cukierków, bo zawierają bardzo dużo naturalnej witaminy C. Ale Uwaga! Od smaku kandyzowanych owoców pigwowca można się uzależnić - śmieje się pan Radosław.  

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo rolne rodziny Pośledników

Gospodarstwo koncentruje się na uprawie pigwowca japonskiego w jakości ekologicznej. Stanowi on bazę do przetworów takich jak soki, syropy i napoje, a także do musów, dżemów oraz owoców kandyzowanych.

Tel. kom.: 600035308; e-mail: swiat.pigwowca/at/wp.pl 

Strona na FB: Pigwoniada

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo rolne rodziny Pośledników

ul. Partyzantów 1; 19-200 Grajewo

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Sprzedaż prowadzona jest poprzez Internet oraz bezpośrednio w gospodarstwie. Producent uczestniczy w kiermaszach, obsługuje też grupy zakupowe.

Certyfikaty, wyróżnienia

Gospodarstwo zajmuje się uprawą ekologicznego pigwowca japońskiego (wg stanu na koniec grudnia 2019 r. przetwory oferowane w ramach RHD nie są objęte certyfikacją ekologiczną).

eko66

Materiały dodatkowe

Pigwa, to nie to samo co pigwowiec

Owoce pigwowca japońskiego są często mylone z owocami pigwy pospolitej. Gatunki te, pomimo pewnych podobieństw, wykazują wiele różnic w składzie i wartości odżywczej. Owoce pigwowca charakteryzują się wysoką zawartością witaminy C oraz składników mineralnych - sprawdź, co można na ten temat znaleźć w Internecie. Poniżej polecamy uwadze krótki film o uprawie i podstawowej charakterystyce tego owocu (kanał Youtube "Zaczarowany ogródek").

Wideo

Header