Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
dania i potrawy

Kurpiowski rejbak z Perłą

Podziel się

Ziemniaczany rejbak z kulinarną Perłą z Konarzyc (gm. Łomża)

Zajazd Herbu Wielbut położony na trasie Łomża-Ostrów Mazowiecka-Warszawa w miejscowości Konarzyce to rodzinna firma. Pani Monika Kosiorek-Olbryś przejęła ją do rodziców, a dzięki funduszom unijnym (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego) odnowiła i rozbudowała. - Mamy tu miejsca noclegowe, restauracje, przygotowujemy obiady codzienne, ale też imprezy okolicznościowe, firmowe, rodzinne – opowiada właścicielka zajazdu. - Bazujemy na recepturach sprzed lat, mojej mamy i babci, ale dostosowanych do wymogów restauracyjnych. Jestem z wykształcenia technologiem żywności więc pilnuję, by wszystko było należytej jakości.

Pani Monika prowadzi także gospodarstwo rolne, warzywa trafiające do kuchni i na stół klientów pochodzą z własnych pól. - Mamy kilka odmian ziemniaków, bo inne nadają się na purre, a inne do kartaczy czy rejbaka - wyjaśnia Pani Monika. – Te do rejbaka muszą być wysokoskrobiowe, by ciasto się dobrze lepiło i zachowywało odpowiednią konsystencję.

Rejbak to honorowa pozycja w karcie zajazdu. To rodzaj babki ziemniaczanej z mięsem – podawanej w całym Podlaskiem - ale na Kurpiach zwanej rejbakiem od słowa „rejbać” czyli trzeć ziemniaki. w 2021 został wpisany na Listę produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Rejbaka robimy z naszych ziemniaków, startych, z dodatkiem odrobiny kaszy mannej, jajka, boczku oraz kiełbasy – wyjaśnia tajemnice kurpiowskiego rejbaka Pani Monika. – To, że jest taki puszysty i smakowity zawdzięcza także zaparzaniu mlekiem. Trzeba je wlać na patelnię z podsmażonym mięsem i razem zagotować, a następnie zalać tym ziemniaczaną masę. Warto też poczekać kilka minut, aż starte ziemniaki wchłoną gorące mleko i dopiero wówczas przemieszać rejbaka. Piec w piekarniku przez minimum godzinę.

Rejbak z Zajazdu Herbu Wielbut został zarejestrowany na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, zyskał też miano Kulinarnej Perły – najwyższej nagrody kulinarnej w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” organizowanym od lat przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Finał konkursu i wręczenie Pereł przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbywa się podczas targów w Poznaniu.

 Także kartacze z podłomżyńskiego zajazdu brały udział w tym konkursie i w etapie wojewódzkim zdobyły wyróżnienie.

- Są bardzo lubiane wśród naszych klientów, dlatego postanowiliśmy dzielić się nimi nie tylko tu w zajeździe, ale także sprzedawać je w innych miejscach – opowiada Pani Monika. – Pakujemy je próżniowo, po kilka sztuk i dostarczamy do sklepów.

Kartacze z Zajazdu Herbu Wielbut a także rejbaka w porcjach można kupić m.in. w Białymstoku w sklepie „Biebrzańskie Smaki” przy ul. Wyszyńskiego 6.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Zajazd Herbu Wielbut Monika Kosiorek-Olbryś

W Zajeździe Herbu Wielbut w Konarzycach można spróbować lokalnych potraw, przygotowywanych na miejscu z wykorzystaniem własnych produktów z gospodarstwa rolnego. Bogata karta menu, oferta dla turystów indywidualnych i grupowych, miejsca noclegowe. Również oferta garmażeryjna.

Tel kom.: 86 215 75 36; e-mail: zajazdherbuwielbut/at/wp.pl;

Link do strony: zajazdherbuwielbut.pl

Strona na FB(link zewnętrzny): @zajazdherbuwielbut

Lokalizacja sklepu

Zajazd Herbu Wielbut Monika Kosiorek-Olbryś

ul. Łomżyńska 161, 18-400 Konarzyce

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Gastronomia i catering

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Potrawy dostępne na miejscu w zajeździe, a także gotowe w porcjach można kupić m.in. w Białymstoku, w sklepie „Biebrzańskie Smaki” przy ul. Wyszyńskiego 6.

Certyfikaty, wyróżnienia

Rejbak i kartacze z Zajazdu Herbu Wielbut to laureaci wielu konikursów, zwłaszcza "Naszego Kulinarnego Dziedzictwa". Wygrana "Bitwa Regionów" podczas targów w Poznaniu, wyróżnienia na wojewódzkich etapach konkursu i wreszcie - kulinarna "Perła". Pani Monika Kosiorek-Olbryś za swoją działalność zdobyła też "Orły" pisma "Wprost". Ponadto aktywnie działa w Podlaskim Szlaku Kulinarnym.

W ofercie restauracji znajdują się dania zarejestrowane na Liście Produktów Tradycyjnych (w tym rejbak, babka ziemniaczana, kartacze) - [link do serwisu zewnętrznego].

lpt66b nkd_66 szlak_66c

Header