
Augustowska Miodosytnia
Smaki Augustowskiej Miodosytni
Kilka lat temu zajmowali się zupełni czymś innym: Paweł Kotwica jako architekt – projektował, a Piotr Piłasiewicz pracował dla wielu różnych firm w Polsce i na świecie jako zaopatrzeniowiec. Dlaczego zeszli ze swojej drogi zawodowej? Wszystkiemu winne jest Bractwo Bartne z Augustowa, bo obaj właściciele Augustowskiej Miodosytni są ściśle związani z bartnictwem i przywracaniem tej tradycji w Puszczy Augustowskiej.
- Po drodze na Ukrainę na kolejną wystawę dotyczącą bartnictwa, rozmawialiśmy o produkcji napojów na bazie miodu. Wymyślaliśmy, że może browar, może miodosytnia – wspomina Piotr Piłasiewicz. – A po dwóch dniach Paweł przyniósł już gotowy projekt, plan na lokal i kosztorys. Powiedziało się A, trzeba było powiedzieć B.
I tak w 2017 r. na ul. Tytoniowej 9 w Augustowie powstaje miodosytnia. - Na samym początku postawiliśmy na plan minimum: jeden zbiornik, kadź warzelna. Kiedy otrzymaliśmy pozwolenia, dalej to już był efekt skali - wyjaśnia Paweł Kotwica. - Nie jesteśmy beneficjentami programów unijnych, bo niewiele z nich ma wpisaną możliwość dotacji na produkcję alkoholu, dlatego budżet był nasz własny.
Zbicień z puszczy
Pierwszym napitkiem wyprodukowanym przez Augustowską Miodosytnię był podpiwek. - Używamy do niego drożdży porterowych, dostępnych w sklepach dla browarników i słodzimy wyłącznie miodem – podpowiada Paweł Kotwica. – Produkcja trwa 4-5 dni.
Tak, jak podpiwek jest napojem szeroko znanym, tak nazwa kolejnego trunku brzmi tajemniczo: Zbicień. - To lekki, gazowany napój alkoholowy na bazie miodu. Na rozległych puszczach Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony zastępował piwo, bo dało się go wykonać z tego, co było dostępne na miejscu: z bartnego miodu, pędów sosny, owoców jałowca, chmielu – wyjaśnia Piotr Piłasiewicz.
Zbicień chmielowy produkowany w Augustowskiej Miodosytni – ma lekko słodki, miodowy smak i 5% zawartości alkoholu; Zbicień leśny z pędami sosny jest bardziej wytrawny i mocniejszy – ma 8% alkoholu.
- Przed wprowadzeniem pierwszej partii Zbicienia do produkcji zrobiliśmy 15 warek próbnych po 30 litrów – wspomina Piotr Piłasiewicz. - W Polsce jesteśmy jedynymi, którzy robią Zbicień. Inni producenci są np. na Białorusi, ale dosładzają go syropem glukozowo-fruktozowym. U nas jest tylko miód, chmiel i drożdże – to skład chmielowego, a w leśnym są pędy sosny, 3 rodzaje chmielu, jałowiec, drożdże i miód.
Owoce w miodzie
W Miodosytni stoi kilka kadzi z miodami pitnymi. Do produkcji trunków właściciele używają miodu od zaprzyjaźnionych pszczelarzy owoców z regionu, np. jabłek z Sejneńszczyzny – od Martensok. W niedalekiej przyszłości Augustowska Miodosytnia będzie rozbudowywana, zwiększy się powierzchnia i skala produkcji: z obecnych 16 tys. litrów do 60 tys. W budynku przy ul. Tytoniowej powstanie sklep oraz sala degustacyjna z przeszkloną ścianą, by można było obserwować proces produkcji. - Chcemy skupić się na produkcji klasycznych trójniaków, wyprodukować pierwszego dwójniaka i półtoraka, kontynuować produkcję miodów korzennych i owocowych, czyli Kwarcianego oraz Jabłka na Miodzie i Pieprznej Wiśni, a także zwiększyć produkowane ilości Zbicieni i Podpiwka - wylicza Piotr Piłasiewicz.
W 2021 r. Augustowska Miodosytnia została zgłoszona do konkursu "Podlaska Marka" organizowanego przez Marszałka Województwa Podlaskiego. I owa markę zdobyła. Pod koniec 2021 r. w swojej siedzibie przy ul. Tytoniowej otworzyła podwoje "Muzeum Bartnictwa" przybliżającego tradycje, historię i rzemiosło bartników głównie z Puszczy Augustowskiej..

Augustowska Miodosytnia Paweł Kotwica Piotr Piłasiewicz s.c.
Prężnie rozwijająca się firma bazująca na tradycji bartnictwa i miodosytnictwa. Przypomina dawne smaki miodów pitnych i innych alkoholowych napojów ale także wprowadza autorskie: Jabłko na Miodzie, Pieprzna Wiśnia. Właściciele aktywnie działają w augustowskim Bractwie Bartnym i na rzecz rozwoju bartnictwa przeznaczają część zysku z produkcji Miodosytni.
Tel. kom.: 603 601 195; biuro/at/augustowska-miodosytnia.pl
Link do strony: www.augustowska-miodosytnia.pl
Strona na FB: Augustowska Miodosytnia

Augustowska Miodosytnia Paweł Kotwica Piotr Piłasiewicz s.c.
ul. Tytoniowa 9, 16-200 Augustów
wyznacz trasę
Forma działalności
Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt
Produkty dostępne w punkcie sprzedaży w miejscu produkcji, w sklepach w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu oraz w restauracjach w Augustowie, poprzez zamówienia internetowe na fb i stronie www.
Certyfikaty, wyróżnienia
Laureaci i zdobywcy (w 2021 r.) prestiżowego tytułu "Podlaskiej Marki".
Trunki produkowane przez Augustowską Miodosytnię zdobyły kilka znaczących nagród i wyróżnień, m.in.: Złote Jajo Kukbuk za Trójniak Augustowski. Ich miody były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach miodów pitnych: Mead Madness Cup: 2019 - 2 medale, 2020 - 3 medale, 2022 - 6 medali. W 2020 r. miody (Augustowski Wczesny oraz Augustowski Późny) zostały nagrodzone kolejno srebrnym oraz złotym medalem na największym na świecie konkursie miodów pitnych - The Mazer Cup International Mead. Competition w Stanach Zjednoczonych (do konkursu zgłoszono ponad 1 100
miodów z całego świata w różnych kategoriach, a w sekcji dla profesjonalistów startowało blisko 430 miodów pitnych). W roku 2021 zdobyli na tym konkursie kolejne 2 medale: srebrny i brązowy.
Również w 2021 roku, miody z Augustowskiej miodosytni zdobyły 3 medale na Międzynarodowym konkursie Orpheus Mead Cup w USA , zdobywając równocześnie tytuł Best of Show i wygrywając nagrodę dla najlepszej miodosytni.
Materiały dodatkowe
Bartnictwo na liście UNESC
Dzięki działalności twórców Augustowskiej Miodosytni w Bractwie Bartnym oraz zaangażowaniu bartników z Polski i Białorusi, 17 grudnia 2020 roku Bartnictwo zostało wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, jako wspólne dziedzictwo kulturowe Polski i Białorusi.