
Gospodarstwo rolne Pośledników
Pigwowiec i jego przetwory od Pośledników z Grajewa
Historia gospodarstwa rolnego rodziny Pośledników jest jak jedna z tych, które uwielbiają kolorowe gazety: wykształcony pracownik korporacji rzuca dotychczasowe, wielkomiejskie życie, by wieść dalsze lata w spokoju i blisko natury. W tym przypadku korporacją jest Poczta Polska ( - Pozdrawiam wszystkich Pocztowców! - mówi pan Radosław); wielkim miastem - Warszawa, a Podlaskie – owa idylliczną, spokojną krainą.
- Co do bliskości z naturą to i owszem, ale spokoju w naszym gospodarstwie to nie ma w ogóle - prostuje opowieść Pan Radosław. - To nie jest tak, że rolnik leży, a mu rośnie! Przez cały tydzień zajmujemy się uprawą i robimy przetwory, a w sobotę i niedzielę dodatkowo je sprzedajemy. W takim rytmie żyje rolnik-przetwórca.
Pigwowiec japoński – to owoc, który nagminnie nazywany jest pigwą. Tymczasem: - Pigwowiec japoński, czyli „chaenomeles japonica”, to krzak z niedużymi, owalnymi owocami, a pigwa, czyli „cydonia oblonga”, to drzewo z dużymi owocami – tłumaczy najprościej pan Radosław. Zapytany o łatwość uprawy wzdycha. - No, nie jest to proste. Aby z nasiona doczekać się owocu musi upłynąć prawie tyle czasu, ile trwa nauka w podstawówce: siedem lat.
Co robić w tym czasie? Pan Radosław pierwsze sadzonki (kupione na Łotwie , która jest wyspecjalizowana w uprawie pigwowca – dop. red.) posadził na niewielkim jeszcze areale. Z czasem hektarów przybywało (dziś jest ich 25), uprawa się rozrastała, a pan Radosław czytał, jeździł, podglądał, zdobywał kontakty, wiedzę i certyfikaty.
- Musiałem się nauczyć metodą prób a także kosztownych błędów uprawy pigwowca. Dziś wiem dużo więcej – stwierdza Pan Radosław. - Mam już certyfikat BIO dla mojego pigwowca a w przyszłości zamierzam postawić zakład przetwórczy, wystarać się o kolejny certyfikat, tak by wszystkie moje produkty z pigwowca też były BIO.
Oprócz uprawy pigwowca rodzina Pośledników zajmuje się także produkcją rozmaitych specjałów.
- Mamy sok, który można stosować jako zamiennik cytryny do herbaty, czy zaprawę do rozmaitych napojów. Robimy też dżemy, czy owoce kandyzowane, które nazywamy bakaliami z Podlasia - wymienia pan Radosław.
Sztandarowym produktem jest Pigwoniada: bezalkoholowy napój z sokiem z pigwowca i dodatkami: z miodem, herbatą, gazowany , słodzony cukrem trzcinowym. Nowością wprowadzoną w roku 2019 jest mus, który smakuje jak rozgryziona tabletka witaminy C.
- Pigwowiec jest twardym owocem, znaleźliśmy jednak miejsce, w którym go rozdrabiamy i rozcieramy na mus. Jest świetny jako dodatek do herbaty, czy różnych innych napojów, bo całkowicie się rozpuszcza – zachwala pan Radosław.
Z kolei kandyzowane owoce pigwowca o słodko-kwaśnym smaku można próbować samodzielnie zrobić w domu. – Ważne jest, by pokrojone w kawałki owoce porządnie przed kandyzowaniem przemrozić, nawet w domowej zamrażarce – zdradza tajemnice pan Radosław. - Szczególnie polecam je dla dzieci zamiast cukierków, bo zawierają bardzo dużo naturalnej witaminy C. Ale Uwaga! Od smaku kandyzowanych owoców pigwowca można się uzależnić - śmieje się pan Radosław.

Gospodarstwo rolne rodziny Pośledników
Gospodarstwo koncentruje się na uprawie pigwowca japonskiego w jakości ekologicznej. Stanowi on bazę do przetworów takich jak soki, syropy i napoje, a także do musów, dżemów oraz owoców kandyzowanych.
Tel. kom.: 600035308; e-mail: swiat.pigwowca/at/wp.pl
Strona na FB: Pigwoniada


Forma działalności
Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt
Sprzedaż prowadzona jest poprzez Internet oraz bezpośrednio w gospodarstwie. Producent uczestniczy w kiermaszach, obsługuje też grupy zakupowe.
Certyfikaty, wyróżnienia
Gospodarstwo zajmuje się uprawą ekologicznego pigwowca japońskiego (wg stanu na koniec grudnia 2019 r. przetwory oferowane w ramach RHD nie są objęte certyfikacją ekologiczną).
Materiały dodatkowe
Pigwa, to nie to samo co pigwowiec
Owoce pigwowca japońskiego są często mylone z owocami pigwy pospolitej. Gatunki te, pomimo pewnych podobieństw, wykazują wiele różnic w składzie i wartości odżywczej. Owoce pigwowca charakteryzują się wysoką zawartością witaminy C oraz składników mineralnych - sprawdź, co można na ten temat znaleźć w Internecie. Poniżej polecamy uwadze krótki film o uprawie i podstawowej charakterystyce tego owocu (kanał Youtube "Zaczarowany ogródek").