Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
soki i napoje

Tłocznia Martensok z Sejneńszczyzny

Podziel się

Jabłkowe soki tłoczone od Martensok z Marynowa (gm. Sejny)

Państwo Mariusz i Marta Ramelowie swoją tłocznię prowadzą od 2014 r. Bazują na jabłkach z sadu, który posadził dziadek jeszcze w latach 50-tych. Same stare odmiany: antonówka, kosztela, kronselka. Mają też nowy sad, w którym rośnie soczyste jabłko Gold Millenium® objęte patentem. To ono odpowiada za wyjątkowość ich soków.

- Polskie odmiany są dość kwaśne i nie mają zbyt wielu amatorów, dlatego łączymy je ze słodyczą Gold Millenium®, zresztą bardzo zdrową – wyjaśnia pan Mariusz Ramel prezentując jasne, zielono-żółte owoce w swoim sadzie. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach Gold Millenium® ma największą ze wszystkich odmian jabłoni zawartość pektyny, co jest istotne przy zapobieganiu otyłości, wspomaganiu leczenia miażdżycy i cukrzycy. Charakteryzuje się też wysokim poziomem polifenoli i antyoksydantów, co jest szczególnie cenne w diecie antyrakowej.

Soki z tłoczni w Marynowie (pow. sejneński) powstają nie tylko z owoców, ale i warzyw, które państwo Ramel sami wyhodowali, bądź kupili od zaufanych gospodarzy. Ale prawdziwym sercem gospodarstwa jest tłocznia - duma pana Mariusza.

- Maszynę do tłoczenia kupiłem, ale nie spełniała moich oczekiwań, więc ją przerobiłem – opowiada pan Mariusz i uruchamia maszynę. – Spełnia wszystkie normy, ale ma też udogodnienia, które pozwalają nam tłoczyć w niej soki ze wszystkich owoców i warzyw: z jabłek, marchwii, dyni, buraków, z porzeczki, aronii. 

Jabłka i gruszki przywiezione chwilę wcześniej przez zaprzyjaźnionego rolnika przetaczają się najpierw przez myjnię, w trakcie mycia są dwukrotnie, ręcznie selekcjonowane przez gospodarzy. – Wybieramy każdy nadpsuty owoc, bo wpływa on potem na trwałość soku – wyjaśnia pan Mariusz. Przebrane i czyste owoce trafiają do wnętrza tłoczni, gdzie są wyciskane, następnie sok jest filtrowany i przelewany do specjalnego kotła, z którego trafia już do pasteryzatora

- Nie używamy żadnych konserwantów i chemii. Pasteryzacja w ok. 80 stopniach całkowicie wystarcza, aby sok po otwarciu można było pić choćby przez tydzień – przekonuje gospodarz.

Największą popularnością wśród klientów cieszą się soki jabłkowe, jabłkowo-dyniowe i jabłkowo-buraczane. W asortymencie firma Martensok ma także inne smaki: z aronią, czarną porzeczką. W sezonie jesiennym tłocznia pracuje usługowo dla lokalnych mieszkańców.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Marta Ramel MartenSok

Firma produkuje soki tłoczone na zimno z owoców i warzyw. Są one dostępne w workach bag in box o pojemnościach 1,5 litra, 3 litry i 5 litrów, dodatkowo pakowane w ekokartony.

Tel. kom.: 695314929, 665179836, e-mail: martammram/at/wp.pl

Strona na FB: Martensok

 

Lokalizacja sklepu

Marta Ramel MartenSok

Marynowo 3; 16-500 Sejny

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty można nabyć w lokalnych sklepach, ewentualnie w siedzibie firmy (od poniedziałku do soboty).

Certyfikaty, wyróżnienia

  • Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego za udział w finale krajowym X edycji konkursu Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2017
  • II miejsce w konkursie Rolniczki motorem innowacji w Polsce
199_green-velo

Materiały dodatkowe

"Tym żyje wieś" - wydanie specjalne

[fragment audycji]

Wideo

Header