Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
warzywa

Ekowarzywa od Rydzewskich

Podziel się

Ekowarzywa od Rydzewskich (Jemieliste, gm. Filipów, pow. suwalski)

W gospodarstwie ekologicznym Rydzewskich grządek jest bez liku – bo ok. 5 ha. Rosną tu i marchew, ziemniaki, kalarepa, ogórki, pomidory, kapusta, zioła. W hodowli konwencjonalnej są też krowy i kury. 

-  Dawniej tato prowadził hodowlę trzody chlewnej, potem były zwykłe ziemniaki i truskawki, aż w 2010 r. przeszedł na ekologiczną uprawę. Niewiele wówczas tego było, kilka arów, ale nasi klienci zmusili nas do powiększenia upraw i zróżnicowania asortymentu – wspomina pani Sylwia.

Warzywa i edukacja w parze

Sylwia Rydzewska jest absolwentką Technikum Ogrodniczego, jednak bardziej wciągnęła ją pedagogika. Przez wiele lat pracowała w Domu Dziecka w pobliskiej Pawłówce, co do dziś wspomina z sentymentem. – Na szczęście udało się nam tu połączyć gospodarstwo i pracę z dziećmi – mówi i od razu wyjaśnia. – Prowadzimy zagrodę edukacyjną [w ramach Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych – dop. red.], przyjeżdżają wycieczki przedszkolne i szkolne. Uczymy ich kiszenia kapusty i ogórków, pokazujemy im nasiona, tłumaczymy jak siać, pielęgnować rośliny. Mają u nas swoje własne grządki.

Zarówno wycieczki szkolne, jak i klienci indywidualni do gospodarstwa Rydzewskich przyjeżdżają z wielu stron: z Suwałk, Ełku, ale też z Warszawy, czy Gdańska. Miejscowych  z okolicy, niewielu.

- Szkoda, bo nie wiedzą, że to co najlepsze i najzdrowsze mają tuż obok siebie – mówi Sylwia Rydzewska. – Mamy jednak dużą grupę stałych klientów, na których zawsze możemy liczyć. Dla nich otworzyliśmy mały sklep, w którym można kupić nasze warzywa, ale także przetwory.

Z zeszytu babci Janiny

Bazą większości warzywnych sałatek, kiszonek i sosów był stary zeszyt babci Janiny. To tam odnalazły się przepisy na kiszoną kapustę, którą gospodarze zarejestrowali na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod nazwą: „Kapusta kiszona z Suwalszczyzny”. Jak czytamy w opisie:

„Kapustę kiszono we wcześniej wyparzonej beczce, nazywanej kłodą. Beczkę nacierano cebulą, a na jej dnie układano liście chrzanu. Gospodyni za pomocą fartucha przesypywała poszatkowaną kapustę do kłody, przysypując kolejne warstwy solą, dodając nasiona kopru, kilka ziaren gorczycy, kminek oraz startą marchew (czasem dzikie jabłka). Wytypowany domownik ugniatał nogami warstwy kapusty, bądź ubijał je drewnianym tłuczkiem nazywanym „gocą do kapusty”, „ubijakiem” lub „szlagą” do momentu, aż kapusta puściła soki. Napełnioną beczkę z 10 cm przestrzenią na gromadzący się sok, zakrywano drewnianym denkiem, dociążonym kamieniem.”

W sklepie w gospodarstwie Rydzewskich na półkach tłoczą się rozmaite słoiki. Obok kapusty kiszonej, stoją ogórki, ale też warzywne sałatki i sosy. Wszystkie z imieniem twórcy przepisu.

- Mamy buraki według przepisu cioci Reginy, są też sosy i sałatki od imion mojego rodzeństwa: Edyty, Aldony i Kacpra. Bazując na doświadczeniach mamy i babci wymyślamy własne receptury na przetwory – wyjaśnia pani Sylwia. Co jest więc najważniejsze w kiszonce, np. ogórku kiszonym? – pytamy.

- My dodajemy do niego podstawowe cztery składniki z naszego gospodarstwa: chrzan, czosnek, koper i liść czarnej porzeczki – wylicza Sylwia Rydzewska. – Musi też być dobra woda i porządna sól kamienna, taka którą trzeba obłupywać z bryły młotkiem.

Tekst i fot.: Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Ekologiczne Rydzewscy

Rodzinne gospodarstwo z certyfikatem ekologicznym. Producenci warzyw i ziół ekologicznych oraz przetworów z wyprodukowanych przez siebie produktów ogórków, buraków, dyni, kapusty, fasolki, itp. 

Strona na FB (link zewnętrzny): Gospodarstwo ekologiczne Rydzewscy

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Ekologiczne Rydzewscy

Jemieliste 7, 16 - 424 Filipów, tel. 604 900 958; e-mail: sylwiarydz/at/wp.pl

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Bezpośrednio w gospodarstwie; na bazarze przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach. A także:

- w sklepie Pomidorek (ul. Daszyńskiego 3, Suwałki) - warzywa świeże, kiszonki i przetwory;

- w sklepie Biebrzańskie Smaki (ul. Wyszyńskiego 4, Białystok) – przetwory pasteryzowane.

Certyfikaty, wyróżnienia

Kapusta kiszona, którą maja w swojej ofercie państwo Rydzewscy została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod nazwą "Kapusta Kiszona z Suwalszczyzny" - link zewnętrzny: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/kapusta-kiszona-z-suwalszczyzny

eko66 lpt66b szlak_66c 199_green-velo

Header