Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mięso, wędliny

Wędliny z Danówki

Podziel się

Wędliny z Danówki (Jeziorko, gm.Piatnica, pow. łomżyński)

Właściciele Gospodarstwa Danówka Magdalena i Jacek dbają o świeżość i jakość swoich wyrobów i tym zdobywają uznanie klientów. Mieszkają w miejscowości Jeziorko w gm. Piątnica, gdzie odziedziczyli gospodarstwo po rodzicach Magdaleny.

Od 2017 r. prowadzą tu chów trzody a także uprawiają warzywa i owoce, głównie truskawki oraz ok. 30 ha pól z uprawą zbóż. Jednak ich głównym zajęciem jest przetwórstwo wędlin w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

Z Niemiec do Jeziorka

Magdalena i Jacek wiele lat pracowali i mieszkali w Niemczech. Nie wiązali jednak z tym krajem swojej przyszłości.

- Wyjechaliśmy tam, aby zarobić i wrócić – wyjaśnia Magdalena Grabowska. –A kiedy otrzymaliśmy gospodarstwo, było jasne, że trzeba zacząć pracować tutaj, na swoim. I zdecydowaliśmy, że mąż będzie zajmował się hodowlą tuczników, a ja przetwórstwem naszego mięsa.

Jak zdecydowali tak zrobili i dziś w Jeziorku mają ok. 40 świń, ale chcą z czasem stado poszerzyć a tym samym doprowadzić do ciągłej produkcji swojskich wędlin. Tymczasowo bowiem, ich wyroby można kupić jedynie wcześniej je zamawiając. Zarówno jeśli chodzi o wędliny, jak też świeże mięso.

- Pochodzę z gospodarstwa rolnego, w którym mieliśmy świnie, choć rodzice potem przeszli na krowy mleczne – opowiada Jacek Danowski. – Widziałem, na czym to polega, dlatego zdecydowałem się na tuczniki, bo to praca mniej zobowiązująca niż z krowami mlecznymi. Mamy teraz niezbyt duże stado, bo 37 sztuk polskiej białej zwisłouchej. Zrobiliśmy niedawno remont budynków i będziemy mogli stado powiększyć.

Pan Jacek podkreśla, że jego zwierzęta karmione są paszą własnej produkcji, z pól swoich i dzierżawnych. Obrabia je sam, bo pracownicy sezonowi są zatrudniani tylko latem, gdy przychodzi czas truskawek.

- Jednak to mięso i wędliny są naszą główną produkcją i na to stawiamy. Kiedy dzieciaki pójdą do przedszkola, będę miała więcej czasu i wówczas wędlin będzie więcej i częściej – zapowiada Magdalena Grabowska patrząc na swoich bawiących synów.

Kiełbasiany przepis mamy

Pierwsza receptura na kiełbasę z Danówki pochodziła od mamy. – W domu mama zawsze robiła wędliny sama, nigdy się ich nie kupowało. Recepturę na naszą pierwszą kiełbasę wzięłam od właśnie mamy. Potem ją dostosowaliśmy do swoich smaków – opowiada Magdalena Grabowska.

Wędliny z Danówki są parzone i wędzone w tradycyjnej, ceglanej wędzarni. Pani Magdalena używa do nich klasycznych przypraw: czosnku, czosnku niedźwiedziego, soli, pieprzu, czasem pieprzu ziołowego, majeranku. – Używamy takich przypraw w domu, tak lubimy i naszym klientom też smakuje – wyjaśnia pani Magdalena.

Są nimi głównie mieszkańcy z okolicznych miejscowości: Łomży, Ostrołęki, Konarzyc, Jedwabnego.  

- Mamy też sporo zapytań od klientów z innych miejscowości, ale to już efekt naszej obecności w Internecie – tłumaczy pani Magda.

Wyroby z Danówki można zamówić śledząc przede wszystkim ich stronę na FB. Ogłaszają tam najbliższy ubój – dla chętnych na zakup mięsa i podają też termin zamawiania wędlin.

Nasz sezon produkcyjny trwa od jesieni do późnej wiosny, potem zaczynają się prace polowe, warzywa i truskawki – wyjaśnia Magdalena. – Ale w tym czasie można do nas dzwonić, pisać, na pewno zrealizujemy wszystkie zamówienia.

Przysmak w słoiku

Największą popularnością wśród klientów cieszy się polędwica i kiełbasa. A pani Magdalena najbardziej lubi swoje kabanosy.

- Polędwice są peklowane na sucho, nacierane czosnkiem, pieprzem, potem są wędzone i parzone metodą sous vide, czyli w próżni – wyjaśnia Pani Magdalena. – A kabanosy mamy podpiekane w wędzarni i już ich nie parzymy, dzięki temu są kruche.

W ofercie gospodarstwa Danówka są wszelkie wyroby wieprzowe: od szynek i baleronów, przez kiełbasy i pasztety, salceson ozorkowy aż do smakołyków w słoikach.

- Zamykamy w nich pasztety, smalczyk ale też mamy kiełbasę w słoiku -  zachęca pani Magdalena. – To nasz kiełbasiany farsz zamknięty w słoiku i zapasteryzowany. Taki klasyczny, mięsny słoik.

Plany z owcą w tle

Rolniczy Handel Detaliczny w gospodarstwie Danówka, to nie tylko wyroby mięsne, to też truskawki, a także jajka.

- Mamy własne kury nioski, stado niewielkie ok. 100 sztuk, ale prowadzimy sprzedaż jajek – mówi pani Magda i dodaje. - W naszym gospodarstwie są też kozy i owce. Zawsze je chciałam mieć u siebie – śmieje się.

Pani Magdalena hoduje kozy głównie dla zdrowego mleka na potrzeby swoje i swojej rodziny. Choć nie wyklucza, że może kiedyś zajmie się też serowarstwem. Z kolei owce (fryzyjskie i kameruńskie) to także plan na przyszłość.

– O dobrą, lokalną jagnięcinę na rynku trudno, a my mamy niedaleko w Podgórzu ubojnię, która ma pozwolenie na ubój nie tylko świń, ale i owiec, więc w przyszłości  może zajmiemy się też jagnięciną – zapowiada pani Magda. – Oby tylko starczyło nam sił i czasu.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne Danówka

Rodzinne gospodarstwo rolne z hodowlą trzody chlewnej na potrzeby własnego przetwórstwa. Wędliny wytwarzane na miejscu, wędzone w tradycyjnej, ceglanej wędzarni. 

W ofercie szeroki wybór wędlin wieprzowych oraz pasztetów, smalcu, słoiów z farszem mięsnym, pieczeni.

Możliwość zakupu także świeżego mięsa wieprzowego a także jajek od kur niosek z własnej, przydomowej hodowli.

Tel. 504118384;

Strona na FB (link zewnętrzny): Gospodarstwo Rolne Danówka

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne Danówka

Jeziorko ul. Leszczynowa 49,18-421 Piątnica

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

  • na miejscu w gospodarstwie
  • zamówienia telefoniczne i przez stronę na FB
  • możliwa sprzedaż wysyłkowa wędlin

Header