Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mleczne

Klinek dąbrowski i sery gałańskie

Podziel się

Perły z Ostrowia (gm. Dąbrowa Białostocka, pow. sokólski)

W gospodarstwie państwa Raduchów sery, masło, mleko, maślankę i twaróg – zwany „klinkiem dąbrowskim” produkuje się od lat. Najpierw robiły to babcie i mamy, teraz Pani Halina.

– Mąż się specjalizuje raczej w domowych mięsach, sery zostawia mnie. Trzeba do nich dużo cierpliwości - śmieje się Halina Raducha. – Najważniejsze przy tych produktach jest mleko. Mówimy, że nasze jest od szczęśliwych krów, bo nasze trzy krowy są szczęśliwe. Pasą się na łąkach od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zimą także jedzą naturalną paszę, siano i śrutę zbożową, nie karmimy ich kiszonkami. To, moim zdaniem, wpływa na zapach i smak sera.

Sery Pani Haliny nie są tylko specjałami dla domowników. Można je kupić zarówno poprzez lokalne portale sprzedające żywność, zamówić przez stronę gospodarstwa na fb, ale także kupić na targach i jarmarkach, na które Pani Halina jeździ z Dąbrowskim Stowarzyszeniem Produktu Lokalnego, którego jest prezeską.

- Postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, aby promować nasze lokalne, dąbrowskie produkty – wyjaśnia. – Nasze masło, twaróg, czyli klinek dąbrowski, jak też chleb z Sadka i sery gałańskie, czyli podpuszczkowe dojrzewające. Dzięki stowarzyszeniu możemy jeździć na targi, promować się, startować w konkursach.

Klinek dąbrowski, czyli twaróg zdobył już wiele nagród, m.in. z finału ogólnopolskiego konkursu  „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” przywiózł kulinarną Perłę. - Kiedy przyjechałam do Białegostoku na etap wojewódzki, byłam tam tylko z moim skromnym klinkiem, a inni przygotowali całe stoły. Początkowo to chciałam stamtąd uciekać, wymknąć się po angielsku  – wspomina Halina Raducha. – A kiedy przyszło do odczytania werdyktu, to nawet nie usłyszałam, że klinek otrzymał I miejsce. Byłam naprawdę bardzo zaskoczona. I poszłam za ciosem, pojechaliśmy do Poznania na finał i tam dostaliśmy za klinka – główną nagrodę, czyli Perłę.   

Klinek i masło oraz chleb z Sadka z okolic Dąbrowy Białostockiej zostały także wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych [link do serwisu zewnętrznego]  prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Chcielibyśmy w przyszłości wpisać tam także nasze sery podpuszczkowe, tzw. gałańskie – mówi Halina Raducha. – To tradycyjne sery dojrzewające z naszego terenu. Mają kształt okrągły, w formie jakby gałki, stąd prawdopodobnie ich nazwa – wyjaśnia. W swojej ofercie ma ich rozmaite rodzaje: naturalny, z czarnuszką, ziołami, świeże i dojrzałe.

- Zamówienia są najczęściej internetowe, jest ich coraz więcej i to bardzo dobrze – cieszy się producentka. – Dzięki temu pamięć i wiedza o naszych tradycyjnych, dąbrowskich produktach będzie coraz większa.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne Ostrowie

Rodzinne gospodarstwo rolne, w którym gospodarze od lat produkują wyroby mleczne: sery, twarogi, masło i masło klarowane. W ofercie także mleko i maślanka.

Tel. kom.: 511 505 331

Strona na FB: Gospodarstwo Rolne Ostrowie;

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne Ostrowie

Ostrowie 70, 16-200 Dąbrowa Białostocka

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Na portalach oferujących żywność lokalną, poprzez stronę na FB, na lokalnych jarmarkach i targach.

Certyfikaty, wyróżnienia

Klinek dąbrowski i masło swojskie z Gospodarstwa Ostrowie to produkty z laurem "Naszego Kulinarnego Dziedzictwa", z czego klinek otrzymał także w 2013 r. kulinarną "Perłę". W 2014 r. oba te produkty zostały także wpisane na - link do strony: Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

lpt66b nkd_66

Materiały dodatkowe

"Tym żyje wieś" - wydanie specjalne

[fragment audycji]

Wideo

Header