Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
owoce, warzywa, grzyby

Smaki puszczy w słoiku

Podziel się

Matecznik – tradycja z natury (Hajnówka, pow. hajnowski)

Konfitury, miody, susze i grzyby – smaki z Puszczy Białowieskiej wędrują z Podlaskiego na stoły smakoszy z Francji, Wielkiej Brytanii, Emiratów Arabskich a nawet Japonii. Constans Group stworzył ze znanych na Podlasiu specjałów – ekskluzywną markę „Matecznik”.

- Mówią o mnie, że mam obłąkane pomysły. Ja jednak wiem, że czasem trzeba zaryzykować, a przynajmniej spróbować, bo inaczej niewiele się osiągnie – mówi Bogumił Klimiuk, szef podlaskiej firmy Constans Group, skupiającej pod swym szyldem kilka biznesowych przedsięwzięć. A o ryzyku Bogumił Klimiuk wie sporo: przez 10 lat był kierowcą rajdowym, zdobył tytuł mistrza Polski w klasie A-5. Ryzykiem było także przejęcie od rodziców firmy w Hajnówce sięgającej swymi tradycjami 1990 r., zajmującej się skupem ziół i owoców runa leśnego.

- Firma działała tylko sezonowo, a ja postanowiłem zmienić ją w działalność całoroczną – wspomina Bogumił Klimiuk. – Bywało ciężko, zwłaszcza na początku, ale przełomem była umowa na dostawę trawy żubrowej dla jednej z firm przemysłu spirytusowego. Od tego czasu ruszyliśmy.

Dzisiaj sprzedaż ziół i traw dla branży spirytusowej i farmaceutyczno-medycznej to duży procent przychodów firmy.

Trawiaste zlecenie otworzyło drzwi kolejnych kontrahentów, dzięki czemu Bogumił Klimiuk mógł myśleć o następnym kroku: stworzeniu przetwórni i sprzedaży gotowych produktów opartych na tradycyjnych recepturach. Tak powstał zakład produkcyjny w Hajnówce i marka „Matecznik” – oferująca miody, konfitury, syropy oraz przetwory z grzybów. Bez konserwantów, barwników, polepszaczy, z terenu Puszczy Białowieskiej.

- Konfitury z aronii, jagód, czarnego bzu robimy według naszych, autorskich przepisów, które oparliśmy o tradycyjne metody. Sam jeździłem po gospodyniach zajmujących się tradycyjnym smażeniem konfitur i wypytywałem – wyjaśnia Bogumił Klimiuk. – Dziś mamy własne receptury i przede wszystkim opatentowaną technologię pasteryzacji, dopasowaną do każdego produktu.

Ekskluzywny klient

„Matecznik” opiera się na dostawcach od lat zajmujących się zbieraniem owoców runa leśnego. To także pasieki (m.in. z Witowa, Teremisek, Bud ), które są pod opieką firmy, co oznacza, że Constans Group czuwa nad jakością pszczelich wyrobów – zapewniając zbyt na całość pszczelej produkcji. Jednocześnie  wymaga przestrzegania określonych zasad m.in. nie dokarmiania pszczół sztucznymi syropami. Do „Matecznika” trafiają miody, leśne owoce i grzyby, które są dokładnie sprawdzane a próbki gotowych przetworów badane w laboratoriach.

Firma stawia głównie na eksport. Produkty z podlaskich lasów i łąk trafiają na stoły klientów w Londynie, Paryżu, Dubaju i innych miast na całym świecie. To m.in. za sprawą obecności w  sklepach wolnocłowych na polskich lotniskach.

– Nasze miody są najlepiej sprzedawanymi miodami w strefach lotniskowych w Polsce – mówi Bogumił Klimiuk. – Blisko współpracujemy z ekipą sprzedażową tych sklepów, organizujemy im szkolenia tak, aby dobrze znali nasze produkty i umieli o nich opowiedzieć.

A jest o czym, bo oprócz zawartości – wyselekcjonowanej na początku, przebadanej pod katem zawartości wody, czystości od pestycydów i metali ciężkich – opakowania marki „Matecznik” także nie są typowe.

- Nasi klienci z Paryża i Londynu, ekskluzywne herbaciarnie i sklepy z domu towarowego Harrod’s i La Fayette zażyczyli sobie, aby opakowania zapewniały maksimum bezpieczeństwa dla produktu a przy tym były biodegradowalne – wyjaśnia Bogumił Klimiuk. – Nasze słoiki są więc ciężkie, bo wykonano je ze szkła kwarcowego [używanego m.in. do produkcji naczyń laboratoryjnych – dop.red.], etykiety są z papieru bez dodatku kredy, z nadrukiem ze specjalnej farby wodorozcieńczalnej. Nawet ozdobny papier i sznureczek na wieczku słoików musiały spełnić specyficzne pro-ekologiczne wymagania – zdradza właściciel firmy.

Tekst: Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

CONSTANS GROUP Sp.z o.o.

Firma rodem z Hajnówki, która produkty z Puszczy Białowieskiej przenosi na stoły klientów z całego świata. Konfitury, miody, syropy, grzyby - to produkty, które tworzą ekskluzywną markę "Matecznik".

Link do strony: matecznik.eu

Strona na FB: Matecznik - Tradycja z Natury

 

 

Lokalizacja sklepu

CONSTANS GROUP Sp.z o.o.

Biuro handlowe: 15-201 Białystok, ul. Warszawska 79D, Zakład Produkcyjny: 17-200 Hajnówka, ul. Warszawska 58, tel.: +48 85 732 93 41, fax.: +48 85 732 93 41, e-mail: biuro@matecznik.eu

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty można kupić przez sklep internetowy na stronie producenta - link do strony: matecznik.eu; https://matecznik.eu/

oraz w sklepach stacjonarnych - link do mapy: https://matecznik.eu/gdzie-nas-kupisz/

 

Certyfikaty, wyróżnienia

Firma szczyci się rozmaitymi certyfikatami biodegradowalności wymaganymi przez klientów ze świata. Ponadto ma certyfikat "Firmy z zasadami" (zewnętrzny link do informacji o certyfikacie) oraz "Firmy rzetelnej" (zewnętrzny link do informacji o certyfikacie)

199_green-velo

Header