
Miodowy imperator
Miodowy imperator z Sak (gm. Kleszczele, pow. hajnowski)
Imperator Puszczy jest słodki, ale nie przesadnie. Najpopularniejszy jest ten jabłkowo-gruszkowy z nutą trawy żubrowej i kwiatu lipy. Nowością – aroniowy z ziołami w typie wermutu. Za tymi smakami, zamkniętymi w butelce ze stosowną banderolą, stoi pan Dawid. Z wykształcenia - mgr teledetekcji.
- Te studia na wydziale geografii i studiów regionalnych w Warszawie, niestety, w niczym się w mojej obecnej pracy nie przydały – śmieje się pan Dawid Olesiuk. – Ale w liceum byłem na profilu biologiczno-chemicznym, więc trochę bliżej – wyjaśnia właściciel Miodosytni Podlaskiej we wsi Saki, k. Kleszczel.
Najlepszy z antonówką
1 maja 2011 to oficjalna data rozpoczęcia działalności miodosytniczej przez Dawida Olesiuka. Prosto i szybko nie było, bo aby móc produkować miód pitny, trzeba przejść stosowne procedury związane z produkcją i sprzedażą alkoholu.
- Winiarze mają łatwiej, zwłaszcza ci, którzy produkują wino z własnych upraw winorośli. Miodosytnicy trochę przespali sprawę, bo choć są objęci tą samą tzw. ustawą winiarską, to bez założenia działalności gospodarczej miodu produkować nie mogą. A winiarze do określonej ilości mogą – wyjaśnia. – Ale nie narzekam, pół roku to trwało, ale się udało.
I to najważniejsze, bo o produkcji miodu pitnego pan Dawid myślał przez wiele lat. W domu rodzice nastawiali wina owocowe, ale też takie z własnych, rosnących przy domu winorośli. Pan Dawid też próbował, z tym że zamiast cukrem, dosładzał domowe napitki miodem .
-Tata po przejściu na emeryturę założył pasiekę. Mieliśmy i mamy do dziś sad ze starymi odmianami jabłek: antonówki, kronselki. Z tych własnych produktów, czyli z jabłek i naszego miodu zrobiłem swój pierwszy nastaw – wspomina pan Dawid. – I wielu mówi, że to był mój najlepszy miód pitny!
Jednak zanim doszło do regularnej produkcji miodu pitnego w Sakach, pan Dawid wyruszył na wspomniane już studia. - Ale przez cały czas męczyłem rodziców, by się wzięli za ten miód – opowiada. – Nie chcieli. To skończyłem studia i sam się za to zabrałem.
Kompendium z XIX wieku
W Sakach powstają miody owocowe tzw. trójniaki, czyli składające się z jednej części miodu i dwóch części soku owocowego. Nie są zbyt słodkie, raczej oscylują w granicach półsłodkich win. Nie są też sycone, czyli podgrzewane przed fermentacja, a w naturalny sposób, bez pośpiechu dojrzewają, leżakując odpowiednią ilość czasu.
- Nie jest to łatwa produkcja, trzeba się wiele nauczyć, przydaje się zarówno wiedza pszczelarska, jak i winiarska – wyjaśnia Dawid Olesiuk, który skończył specjalistyczne kursy w Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli. – Moim głównym źródłem wiedzy była, znana wielu miodosytnikom, książka autorstwa Teofila Ciesielskiego o sztuce przerabiania miodu. To rzecz z końca XIX wieku, ale po nim chyba nikt lepszej nie napisał.
Pan Dawid śledzi także rozmaite fora internetowe, portale poświęcone wiedzy pszczelarskiej i winiarskiej, publikacje o miodosytnictwie.
- Nic jednak nie zastąpi praktyki, doświadczenia, trzeba próbować i uczyć się cały czas – podkreśla. – Ja to robię 10 lat i uważam, że to dopiero 10 lat!
Znakomity balans składników
Miody pana Dawida zyskały już jednak uznanie na wielu targach, konkursach, w tym m.in. zdobyły słynną kulinarną „Perłę” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w 2018 r. ; a w 2017 r. na ogólnopolskim IX Konkursie Polskich Win i Cydrów Enoexpo – miód pitny „Imperator Puszczy” trójniak jabłkowo-gruszkowy o smaku i aromacie trawy żubrowej i kwiatu lipy zdobył złoty medal.
A tak o nim pisze recenzent z portalu poświęconego miodowym trunkom - miodpitny.com:
„W zapachu czuć genialny aromat kwiatu lipy. W smaku bardzo świeży, znakomicie zharmonizowany, umiarkowanie słodki, delikatnie winny, ubogacony lipą. Znakomicie wyważony (…) Dzięki tej lipie okazał się najlepszym z "Imperatorów". Znakomity balans składników.”
Ów trójniak jabłkowo-gruszkowy to najpopularniejszy trunek Miodosytni Podlaskiej.
- U mnie w domu jest najbardziej lubiany, ale i klienci najczęściej o niego pytają – wyjaśnia pan Dawid. – Ale mam także w asortymencie „Imperatora” agrestowego z czarnym bzem; jabłkowo-aroniowego, aroniowego z ziołami w typie wermutu – zachęca.
Nisza do odkrycia
Do produkcji swoich miodów pan Dawid używa miodu nektarowego, naturalnego oraz soku z rozmaitych owoców: jabłek, gruszek, aronii, czarnej porzeczki, agrestu - od lokalnych rolników.
- Mam swój sad i jeśli jest tam owocowanie, to oczywiście korzystam, bo nasze stare odmiany, przede wszystkim kwaśna antonówka, świetnie się ze słodyczą miodu uzupełniają – wyjaśnia Dawid Olesiuk. – Jednak, gdy sezon kiepski, to kupuje soki z owoców od lokalnych rolników z tłoczni pod Białymstokiem, albo w Sarnakach [ Samo Jabłko w Klimczycach – piszemy o nich TU- dop. red.].
Głównym punktem sprzedaży miodów pana Dawida jest Białowieża. Tam przy trakcie prowadzącym do rezerwatu żubrów jest stoisko miodosytni. Oprócz tego miody pitne z Sak można też kupić w lokalnych restauracjach, na targach i jarmarkach a od niedawna także w sklepie internetowym
- Uruchomiłem go na początku pandemii, powoli sprzedaż tam się rozwija – mówi pan Dawid. – Miody były w Polsce kiedyś bardzo lubiane, dziś ten rynek jest wciąż niszowy, ale zyskuje na popularności. Co mnie, oczywiście, cieszy bo dzięki temu zyskuje klientów.

Miodosytnia Podlaska Dawid Olesiuk
Podlaska manufaktura miodów pitnych owocowych, niesyconych. W ofercie m.in. smak gruszkowo-jabkowy z aromatem trawy żubrowej i kwiatem lipy; aroniowy z ziołami w typie wermut. Laureat nagród w ogólnopolskich konkursach. Miodosytnia prowadzona na terenie gospodarstwa ekologicznego. Na miejscu także dostępne miody odmianowe z własnej pasieki.
Saki 50, 17-250 Kleszczele;
Tel.: 694239960, e-mail: dolesiuk/at/gmail.com
Strona internetowa (link zewnętrzny): https://imperatorpuszczy.pl/
Strona na FB (link zewnetrzny): Miód Pitny Podlaski


Forma działalności
Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt
Miody pitne dostępne w:
- - sklepie internetowym https://imperatorpuszczy.pl/
- - na firmowym stoisku w Białowieży;
- - w lokalnych resturacjach.
Certyfikaty, wyróżnienia
2018 - zdobywca kulinarnej „Perły” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów".
2017 - złoty medal na ogólnopolskim IX Konkursie Polskich Win i Cydrów Enoexpo – za miód pitny „Imperator Puszczy” trójniak jabłkowo-gruszkowy o smaku i aromacie trawy żubrowej i kwiatu lipy; złoty medal.