Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mleczne

Łapskie sery jak sprzed lat

Podziel się

Naturalne produkty z łapskiej mleczarni (Łapy, pow. białostocki)

Spółdzielnia Mleczarska w Łapach początek swojego istnienia datuje na rok 1927, wówczas powstał pierwszy budynek produkcyjny w Poświętnem. W 1974 r. spółdzielnia przeniosła się do Łap, gdzie funkcjonuje do dziś. Przez wiele dziesiątek lat spółdzielnia się rozwijała, zmieniała, jednak do tej pory bez zmian jest jedno: przywiązanie do naturalnych produktów i poszanowanie tradycyjnych receptur.

- Nasze produkty oparte są na tradycyjnych technologiach, zawierają naturalną florę bakteryjną w postaci grzybków kefirowych, bakterii jogurtowych czy fermentacji mlekowej, co jest istotne dla zdrowia każdego z naszych klientów – opowiada prezes spółdzielni Antoni Żdanuk, którzy w zarządzie spółdzielni jest już od 1993 r. – Produkty naturalne naszej spółdzielni charakteryzują się wysoką jakością i wyjątkowym smakiem – zapewniał prezes w filmie promującym grupę produktów naturalnych spółdzielni podczas finału Podlaskiej Marki 2017. Uroczystość, która odbyła się w maju 2018 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej przyniosła firmie tytuł i statuetkę Podlaskiej Marki.

Jeden z wyrobów spółdzielni w Łapach – Ser twarogowy "Klinek z Łap"– został także wpisany na prestiżową, ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych (w czerwcu 2019 r.). Jak czytamy w opisie przygotowanym na potrzeby rejestracji produktu  „o jakości klinka z Łap decyduje przede wszystkim mleko, które swoje walory zawdzięcza właściwościom obszarów sąsiadujących z Narwiańskim Parkiem Narodowym, na których jest pozyskiwane. Tereny te określane są mianem „Polskiej Amazonii”.

Istotną w produkcji klinka jest również tradycyjna technologia. Jej symbolem jest płócienny woreczek wykorzystywany do osuszania i nadania charakterystycznego kształtu twarogowi. Zawiązane woreczki z twarogiem odsączane są z nadmiaru serwatki za pomocą prasy. Niegdyś klinek pakowany był ręcznie w pergamin, przez co posiadał krótki termin przydatności do spożycia. Zmiana warunków technicznych podczas etapu ukwaszania oraz metod pakowania, pozwoliły na wydłużenie daty przydatności produktu do spożycia, bez uszczerbku dla jakości produkowanego sera.

Tekst: Urszula Arter

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Spółdzielnia Mleczarska w Łapach

Producent naturalnych wyrobów mlecznych m.in.: twarogów, serów dojrzewających, jogurtów, śmietan i maślanek, mleka i innych produktów mlecznych.
Tel.: (85) 715 22 23, (85) 715 22 24; e-mail: handel/at/mleczarnia.lapy.pl

Link do strony internetowej: https://mleczarnia.lapy.pl

 

Lokalizacja sklepu

Spółdzielnia Mleczarska w Łapach

ul. Brańska 8; 18-100 Łapy

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Wyroby Spółdzielni znane są na rynku krajowym, w państwach Unii Europejskiej, a także na rynkach krajów Azji, Afryki i Ameryki. W Podlaskiem produkty można kupić w sklepach PSS Społem, Arhelan, Lewiatan oraz sklepach Grupy Chorten. W Polsce – link do strony spółdzielni.

Certyfikaty, wyróżnienia

Spółdzielnia w Łapach zyskała wiele nagród i wyróżnień, w tym jest laureatem konkursu Podlaska Marka oraz zyskała certyfikat konsumenckiego konkursu "Najlepsze w Polsce" i wiele nagród od instytucji wspierających rolnictwo. Jeden z produktów - Klinek z Łap - jest wpisany na ministerialną - link do strony: Listę Produktów Tradycyjnych -[link do serwisu zewnętrznego]

lpt66b pmr

Materiały dodatkowe

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o OSM Łapy przygotowanego na potrzeby konkursu Podlaska Marka. 

Wideo

Header