Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
owoce

Ekomaliny od Orłowskich

Podziel się

Maliny z ekologicznego gospodarstwa Orłowskich (Skaje, gm. Szczuczyn, pow. grajewski)

Gospodarstwo państwa Orłowskich przechodzi z pokolenia na pokolenie. Kolejnym jego właścicielem jest Piotr Orłowski. O przejściu z gospodarstwo klasycznego na ekologiczne postanowił wspólnie z rodzicami w roku 2006 r.

- Pomogły w tym fundusze unijne, ale też interesowałem się tym. Napisałem nawet dwie swoje prace: magisterską i inżynierską na uczelni w Olsztynie o konwersji, czyli przechodzeniu z gospodarstwa konwencjonalnego na ekologiczne – opowiada. – Nie było w tym przypadkowego pomysłu, był przemyślany plan z naukową podporą.

W swoim eko gospodarstwie - położonym na terenie województw warmińsko-mazurskiego (pow. piski) i podlaskiego (pow. grajewski i kolneński) Orłowscy prowadzą uprawę malin oraz zbóż: żyta, owsa, jęczmienia, owsa z peluszką, łubinu i gryki.

- Myślimy również, by zająć się sprzedażą własnej mąki z ekologicznych zbóż – planuje Piotr Orłowski. – Na razie mamy w ofercie swoją niepaloną kaszę gryczaną z ekologicznej uprawy.

Po kilku latach ekologicznej uprawy zbóż, państwo Orłowscy postanowili zająć się też owocami. Wybrali maliny, bo – jak twierdzi Małgorzata Orłowska – one kojarzą się z domem i ciepłem.

- Zajęliśmy się tym w 2015 roku. Pierwsze owocowanie było rok później. Zależało nam na odmianie odpornej na choroby i dobrze się czującej w naszym klimacie. No i z gospodarstwa już certyfikatem ekologicznym. Kupiliśmy ekologiczne sadzonki, zaczęliśmy od pół hektara, teraz mamy prawie dwa, gatunku Polana – wyjaśnia pan Piotr.

Ekologiczna uprawa jest bardzo wymagająca. Większość czynności trzeba wykonywać ręcznie, zakazane jest także używanie chemicznych oprysków.

-Są dozwolone preparaty organiczne, zbliżone do naturalnych, ale my tego też nie stosujemy - tłumaczy pan Piotr. – Po sezonie ścinamy pędy do wysokości 5-8 cm nad ziemią. Na młodych, jednorocznych pędach maliny lepiej owocują, są dorodniejsze i jednorodne.

Maliny owocują od sierpnia przez całą jesień, wówczas państwo Orłowscy z rodziną urządzają zbiory.

Tekt i fot.: Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne Piotr Orłowski

Rodzinne gospodarstwo rolne, w którym uprawia się ekologiczne maliny oraz zboża: żyto, owies, jęczmień, owies z peluszką, łubin i grykę. Zbiór malin od sierpnia do października.

Tel. kom.: 693 469 924

Strona na FB: Orłowscy Domowa Spiżarnia;

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne Piotr Orłowski

Skaje 38, 19-230

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Sprzedaż i dostawy bezpośrednie

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Sprzedaż owoców - poprzez kontakt telefoniczny bądź stronę w mediach społecznościowych. 

 

Certyfikaty, wyróżnienia

Gospodarstwo jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym.

eko66

Header