
Malinowe smaki spiżarni Orłowskich
Orłowscy Domowa Spiżarnia - maliny o każdej porze roku (Skaje, pow. grajewski)
Po kilku latach prowadzenia ekologicznej uprawy zbóż państwo Orłowscy postanowili zająć się owocami. Wybrali maliny, bo – jak twierdzi Małgorzata Orłowska – one kojarzą się z domem i ciepłem.
- Zajęliśmy się tym w 2015 roku. Pierwsze owocowanie było rok później. Zależało nam na odmianie odpornej na choroby i dobrze się czującej w naszym klimacie. No i z gospodarstwa już certyfikatem ekologicznym. Kupiliśmy ekologiczne sadzonki, zaczęliśmy od pół hektara, teraz mamy prawie dwa, gatunku Polana – wyjaśnia Pan Piotr. [O ich ekologicznym gospodarstwie i świeżych owocach - link do podstrony: piszemy tutaj - dop.red.]
Maliny owocują od sierpnia przez całą jesień, wówczas państwo Orłowscy z rodziną urządzają zbiory - Część owoców sprzedajemy świeżych, a część mrozimy metodą tzw. szokową, aby nie tracić koloru, struktury i smaku malin – wyjaśnia gospodarz Piotr Orłowski, a żona dodaje – I oczywiście suszymy je także. Mamy profesjonalną suszarkę do owoców o wiele większą niż domowa: 18-poziomową, dzięki której suszymy większe ilości owoców.
Sprzęt niezbędny do przetwarzania owoców Orłowscy kupili dzięki funduszom unijnym – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - w ramach działań LGD – Biebrzański Dar Natury. Malinowy susz, herbatki z owocami i liśćmi malin smakują wybornie. Zwłaszcza z dodatkiem malin w soku własnym, bądź dżemu. - To już domena żony i mamy - śmieje się Pan Piotr. – One mają swoje receptury i na nich bazujemy.
W niewielkich słoiczkach zamknięte są maliny w soku własnym, dżem malinowy z pestkami i bez pestek. Są także soki malinowe i dżemy malinowo-wiśniowe.
To nasze, domowe przepisy, choć staramy się nieco je urozmaicić, jak np. dżem malinowy bez pestek. Klienci nas o niego prosili, bo jest zdrowy, ale dzieci niezbyt lubią te drobne pesteczki – wyjaśnia Pani Małgosia, która wspólnie z teściową zajmuje się także przetwórstwem wiśni z przydomowego sadu i ekologicznej lawendy. – Robimy z niej syropy, a także susz lawendowy - mówi o lawendzie, której sadzonki pochodzą z ekologicznego gospodarstwa na Warmii i Mazurach. - A naszą wiśnię, również z ekocertyfikatem dołączamy do przetworów malinowych.
Oprócz przetworów w Spiżarni Orłowskich można także kupić kaszę gryczaną niepaloną - produkowaną z ekologicznej gryki, którą uprawiają w swoim gospdoarstwie. W przyszłości planują zająć się również produkcją mąki gryczanej.

Orłowscy Domowa Spiżarnia
W Domowej Spiżarni Orłowskich można zaopatrzyć się w herbatki owocowe oraz przetwory z ekologicznych owoców (maliny, wiśnie, jabłka) a także w kaszę gryczaną z ekologicznej gryki. Rodzinna, niewielka produkcja gwarantuje prawdziwie domowe smaki.
Tel. kom.:605-144-680; 693-469-924; orlowscy.domowa.spizarnia/at/wp.pl
Strona na FB: Orłowscy - Domowa Spiżarnia


Forma działalności
Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt
Przetwory i susze z Domowej Spiżarni Orłowskich można kupić bezpośrednio przez stronę na FB, na rozmaitych jarmarkach i targach w regionie i w Polsce, ale także w Szczuczynie – w otwartym w styczniu 2020 r. - link do strony: Centrum Produktu Lokalnego (czynne we wtorki i soboty).
Materiały dodatkowe
Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego poleca
[fragment audycji zrealizowanej przez TV Narew]