Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
owoce

Malinowe smaki spiżarni Orłowskich

Podziel się

Orłowscy Domowa Spiżarnia - maliny o każdej porze roku (Skaje, gm. Szczuczyn, pow. grajewski)

Po kilku latach prowadzenia ekologicznej uprawy zbóż państwo Orłowscy postanowili zająć się owocami. Wybrali maliny, bo – jak twierdzi Małgorzata Orłowska – one kojarzą się z domem i ciepłem.

- Zajęliśmy się tym w 2015 roku. Pierwsze owocowanie było rok później. Zależało nam na odmianie odpornej na choroby i dobrze się czującej w naszym klimacie. No i z gospodarstwa już certyfikatem ekologicznym. Kupiliśmy ekologiczne sadzonki, zaczęliśmy od pół hektara, teraz mamy prawie dwa, gatunku Polana – wyjaśnia pan Piotr. [O ich ekologicznym gospodarstwie i świeżych owocach - link do podstrony: piszemy tutaj - dop.red.]

Maliny owocują od sierpnia przez całą jesień, wówczas państwo Orłowscy z rodziną urządzają zbiory - Część owoców sprzedajemy świeżych, a część mrozimy metodą tzw. szokową, aby nie tracić koloru, struktury i smaku malin – wyjaśnia gospodarz Piotr Orłowski, a żona dodaje – I oczywiście suszymy je także. Mamy profesjonalną suszarkę do owoców o wiele większą niż domowa: 18-poziomową, dzięki której suszymy większe ilości owoców.

 Sprzęt niezbędny do przetwarzania owoców Orłowscy kupili dzięki funduszom unijnym – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - w ramach działań LGD – Biebrzański Dar Natury. Malinowy susz, herbatki z owocami i liśćmi malin smakują wybornie. Zwłaszcza z dodatkiem malin w soku własnym, bądź dżemu. - To już domena żony i mamy - śmieje się pan Piotr. – One mają swoje receptury i na nich bazujemy.

W niewielkich słoiczkach zamknięte są maliny w soku własnym, dżem malinowy z pestkami i bez pestek. Są także soki malinowe i dżemy malinowo-wiśniowe.

To nasze, domowe przepisy, choć staramy się nieco je urozmaicić, jak np. dżem malinowy bez pestek. Klienci nas o niego prosili, bo jest zdrowy, ale dzieci niezbyt lubią te drobne pesteczki – wyjaśnia pani Małgosia, która wspólnie z teściową zajmuje się także przetwórstwem wiśni z przydomowego sadu i ekologicznej lawendy. – Robimy z niej syropy, a także susz lawendowy - mówi o lawendzie, której sadzonki pochodzą z ekologicznego gospodarstwa na Warmii i Mazurach. - A naszą wiśnię, również z ekocertyfikatem dołączamy do przetworów malinowych.  

Tekst i fot. Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Orłowscy Domowa Spiżarnia

W Domowej Spiżarni Orłowskich można zaopatrzyć się w herbatki owocowe oraz przetwory z ekologicznych owoców (maliny, wiśnie, jabłka).Rodzinna, niewielka produkcja gwarantuje prawdziwie domowe smaki. 

Strona na FB: Orłowscy - Domowa Spiżarnia

 

Lokalizacja sklepu

Orłowscy Domowa Spiżarnia

Skaje 38, 19-230 Grajewo, tel. kom.: 605 144 680; 693 469 924; e-mail: orlowscy.domowa.spizarnia/at/wp.pl

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Przetwory i susze z Orłowscy - Domowa Spiżarnia można kupić bezpośrednio przez stronę na FB, na rozmaitych jarmarkach i targach w regionie i w Polsce, ale także w Szczuczynie – w otwartym w styczniu 2020 r. - link do strony: Centrum Produktu Lokalnego (czynne we wtorki i soboty).

 

Certyfikaty, wyróżnienia

eko66

Materiały dodatkowe

Przepis na suszone maliny

Fragment programu "Smaki Podlasia" Polskiego Radia Białystok S.A. 

Wideo

Header