Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
dania i potrawy

Podlaskie menu "Pod Jabłoniami"

Podziel się

Podlaskie smaki "Pod Jabłoniami" (m. Augustów)

- Regionalne potrawy takie jak babka, kiszka, chłodnik czy nasze ryby cieszą się dużym wzięciem zwłaszcza w letnim sezonie – wyjaśnia nam Paweł Bielawski, właściciel i szef kuchni „Pod Jabłoniami”. – Staram się, by produkty, których używam w kuchni były z naszego regionu. Wołowina na steki jest z Podlasia i jest doskonała; zioła i nowalijki z ogródka mojej mamy Bożeny, a ryby np. szczupak od tutejszych rybaków. Ten tutaj – wskazuje na filet ze szczupaka przygotowany do zawinięcia w pierogowe ciasto – Jeszcze wczoraj pływał w jeziorze Białym.

Paweł Bielawski to szef i pasjonat kuchni. Choć jego mama Bożena od lat zajmowała się gastronomią a sam lubił podglądać co się w kuchni dzieje, swojej przyszłości nie wiązał ze światem garnków i patelni. Poszedł na studia ekonomiczne. I studiował, ale też gotował i piekł, aż wkroczyła mama. – To już był czas, gdy założyłem rodzinę, mama zaproponowała, bym jednak zajął się na poważnie gastronomią i postawił niewielki ogródek na działce, którą mieliśmy przy ul. Rybackiej w Augustowie – opowiada Pan Paweł. Ogródek wśród jabłoni stanął w 2006 r. i szybko przyciągnął klientów. Na tyle, by po kilku sezonach zmienić się w budynek z restauracją i mini-pensjonatem i oczywiście ogródkiem.

- Mamy bogatą ofertę – zapewnia Pan Paweł. - Noclegi, menu restauracyjne, catering, jedzenie na wynos. Proponujemy zarówno kuchnię światową i naszą, podlaską – zachęca i na dowód przywiązania do lokalnych smaków przygotowuje danie z obecnie obowiązującej (sezon letni 2020) karty: pierogi ze szczupakiem. - Nie od razu w naszej kuchni zagościły dania regionalne. Wcześniej była to głównie popularna kuchnia ogólnoświatowa, bawiliśmy się też w nowoczesną kuchnię molekularną, ale wróciliśmy do tradycji choć w moim, autorskim stylu.

Autorskie są własnie pierogi ze szczupakiem w maślanym sosie z pomidorami i boczniakiem. - Ważne, by ryba była świeża. Bardzo dużą uwagę zwracam na jej pochodzenie. Najlepsze są stąd, z augustowskich jezior – poleca szef kuchni. - A tym przepisem wygrałem augustowski konkurs na danie wywodzące się z regionalnej kuchni. Dziś jest naszym daniem kultowym i hitem restauracji.

Takich hitów w karcie „Pod Jabłoniami” jest wiele. Począwszy od chłodnika litewskiego (z burakami), przez tradycyjne babki i kiszki ziemniaczane, na sezonowanej wołowinie kończąc. - Steki to moja pasja – przyznaje Paweł Bielawski. – Sezonujemy je na mokro i sucho, to bardzo długa opowieść. Ważne jest to, że robimy je z naszej, podlaskiej wołowiny, która w niczym nie ustępuje tym najbardziej znanym, jak te np. z Argentyny.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Restauracja "Pod Jabłoniami" Paweł Bielawski

Restauracja i pensjonat "Pod Jabłoniami" to miejsce z bogatą ofertą dań kuchni światowej i regionalnej. Menu oparte na produktach od lokalnych producentów z wieloma propozycjami wywodzącymi się z kuchni Podlasia. Autorskie przepisy szefa kuchni wzbogacają kartę o świeże i nowatorskie podejście do kulinarnej tradycji regionu. Poza sezonem w restauracji prowadzone są także tematyczne kolacje degustacyjne.

Tel. 516 025 606, 515 025 660

e-mail: podjabloniam/at/wp.pl

Link do strony: www.podjabloniami.pl

Link do profilu FB: https://www.facebook.com/ogrodekpodjabloniami/

Lokalizacja sklepu

Restauracja "Pod Jabłoniami" Paweł Bielawski

ul. Rybacka 3, 16-300 Augustów

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Gastronomia i catering

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Dania na miejscu w restauracji, dostępne także na wynos i z możliwością dowozu. Organizacja przyjęć okolicznościowych i cateringu.

Certyfikaty, wyróżnienia

W ofercie restauracji znajdują się dania zarejestrowane na Liście Produktów Tradycyjnych (w tym babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana oraz chołodziec litewski/ chłodnik) - link do serwisu zewnętrznego.

lpt66b 199_green-velo

Materiały dodatkowe

Przepis na pierogi ze szczupakiem - Polskie Radio Białystok
Wideo

Header