Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
dania i potrawy

Folwark Nadawki - jadło z tradycją

Podziel się

Z zachwytu podlaskim jedzeniem - Folwark Nadawki (Wasilków, pow. białostocki)

Restauracja mieści się tuż obok Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, w klimatycznym drewnianym budynku z tarasem, dużą salą restauracyjną i jeszcze większą na wesela i imprezy okolicznościowe. W podwórzu minizoo, rozmaite wiaty a także plac na wydarzenia plenerowe, dom z ruską banią i gościniec oferujący noclegi.

- Od 2005 roku, kiedy postawiliśmy tu dwie stodoły i duży namiot, sporo się rozbudowaliśmy. Dziś mamy naprawdę mocną ofertę praktycznie dla każdego. Jednak najważniejsze w folwarku było i jest jedzenie. Podlaskie, tradycyjne, z naszego regionu – podkreśla Paweł Snarski. – To była idea, która przyświecała nam przy tworzeniu tego miejsca, aby właśnie tutaj promować podlaskie jedzenie, by goście z Polski i z zagranicy mogli je poznać i się nim zachwycić.

Dlatego w karcie Folwarku Nadawki, mimo że zmienianej sezonowo, są pozycje niezmienne: babka i kiszka ziemniaczana (za które folwark zdobywał nagrody na Mistrzostwach Pieczenia Babki Ziemniaczanej w Supraślu), kwas chlebowy własnej produkcji, rozmaite pierogi, kartacze i pieczona palcówka [rodzaj tradycyjnej, domowej kiełbasy – dop. red].

- I jeszcze nasze sało, czyli marynowana, krojona w cieniusieńkie plastry słonina, która robi furorę jako zakąska – dopowiada właściciel. – A dla tych, którzy chcą poznać większość naszych, tradycyjnych smaków za jednym zamachem, mamy specjalną ofertę, czyli „Podlaską Michę” a w niej i pierogi, kartacze, babkę i kiszkę podawane z naszym kwasem chlebowym.

Jeśli ktoś zachwycony folwarcznymi smakami chciałby je zabrać do domu, oprócz zamówienia porcji na wynos bądź z dowozem pod drzwi, może się także zaopatrzyć w specjalne słoiki.

- Rozpoczęliśmy produkcję naszych folwarcznych słoików, a w nich są pasztety, ryby w marynacie, nasz smalczyk i kwas chlebowy własnej produkcji, lemoniada oraz miody z zaprzyjaźnionej pasieki – pokazuje witrynę z firmowymi smakami Paweł Snarski. – Będziemy rozszerzać ten asortyment, bo zainteresowanie klientów takimi produktami okazało się całkiem spore.

W Folwarku Nadawki dba się nie tylko o smak, ale też o jakość produktów używanych w kuchni. W znacznej mierze pochodzą one od podlaskich producentów, m.in.: wędliny – z masarni Państwa Wojtachów „Biebrzańskie Smaki” (link do artykułu o producencie), mięso – m.in. z zakładu „Bost”  z Turośni Kościelnej, sery – z Korycina, kiszone ogórki – m.in. z Kruszewa, miody z jednej z podlaskich pasiek, warzywa a zwłaszcza ziemniaki – również ze sprawdzonych podlaskich gospodarstw.

W kuchni rządzi szefowa Dorota Markowska – energiczna kobieta o podzielnej uwadze, która potrafi jednocześnie zagniatać pierogi, udzielać wywiadu, pilnować pieczenia kiszki ziemniaczanej i zwracać uwagę pracownikom, aby nie zapomnieli wyjąć z pieca serników.

- Dziś robimy pierogi z serem korycińskim i kurkami – zapowiada. – Kurki też z Podlasia, ale zeszłoroczne, zamrożone, bo teraz w czerwcu jeszcze świeżych nie ma. Te pierogi są z ciasta jogurtowego i będą smażone na głębokim tłuszczu.

Ciasto jogurtowe składa się z mąki, masła, jogurtu i proszku do pieczenia [dokładny przepis w linku do filmu z audycji „Smaki Podlasia” - Polskiego Radia Białystok - dop. red]. Po wymieszaniu składników, ciasto wędruje na godzinę do lodówki. Potem trzeba je rozwałkować, ale niezbyt cienko, do ok. 0,5 cm grubości i wykrawać krążki na pierogi. Napełnić je farszem z podsmażonymi z cebulą kurkami i serem korycińskim i usmażyć na złoto na patelni.

- Ser w środku pięknie się rozpuszcza – zapewnia szefowa. – Można podawać je z sosem, np. miodowym, a ja najchętniej je jem z surówką z ogórka kiszonego.

 Tekst i fot.: Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

 

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Casablanca Catering Sp. z o.o. - Folwark Nadawki

Folwark Nadawki jest jednym z trzech obiektów spółki Casablanca Catering z Białegostoku (Hotel Kawelin, Esperanto Cafe). W folwarcznej karczmie serwuje się dania podlaskie, regionalne, oparte na tradycyjnych recepturach i produktach z Podlaskiego. W ofercie zarówno obsługa restauracyjna gości indywidualnych, jak też organizacja imprez rodzinnych i okolicznościowych oraz firmowych.

Strona (link zewnętrzny): www.folwarknadawki.pl; 

Strona (link zewnętrzny): www.casablanca-catering.pl

Link do strony FB (link zewnętrzny): Folwark Nadawki

Lokalizacja sklepu

Casablanca Catering Sp. z o.o. - Folwark Nadawki

Nadawki 23 16-010 Wasilków, tel. 85 743 88 33

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Gastronomia i catering

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Dania gotowe dostępne na miejscu, na wynos, bądź z dowozem pod drzwi. Słoiki z folwarcznymi przysmakami można kupić bezpośrednio w Folwarku Nadawki, ale też złożyć zamówienie telefonicznie, czy przez stronę na FB. Wkrótce także powstanie specjalny sklep on-line.

Materiały dodatkowe

Przepis na pierogi z serem korycińskim i kurkami

Fragment audycji Polskiego Radia Białystok pn.: "Smaki Podlasia"

Wideo

Header