Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
zioła i przyprawy

Ziołowe smaki z puszczy

Podziel się

Runo - z szacunkiem do natury (Hajnówka)

Firma RUNO powstała w 1991 roku. Siedziba znajduje się w Hajnówce ­na skraju Puszczy Białowieskiej. Działalność przedsiębiorstwa wywodzi się z zielarskich tradycji ziemi podlaskiej i koncentruje na pozyskiwaniu oraz przetwarzaniu surowców pochodzących z czystych ekologicznie terenów północno­wschodniej Polski.

Spółka RUNO współpracuje z rolnikami posiadającymi certyfikat ekologiczny, jednak większość surowców to ekologiczne, ale pochodzące ze stanu naturalnego.

- Od lat współpracujemy z podlaskimi zbieraczami, dla których ta forma zarabiania jest już pokoleniową tradycją – podkreśla Anna Charytoniuk ze spółki RUNO. – Ich olbrzymia wiedza, doświadczenie i szacunek do natury są dla nas bardzo ważne, podobnie jak chęć przekazywania tej tradycji kolejnym pokoleniom.

Dzięki zaangażowaniu i lojalności zbieraczy firma ma dostęp do surowców najlepszej jakości, zebranych zgodnie z zasadami właściwego pozyskiwania surowca zielarskiego. A jakie to zasady? To m.in. zbieranie ziół tak, aby:

- jak najmniej uszkodzić roślinę, oraz rośliny rosnące obok;

- jedną czwartą populacji pozostawić nienaruszoną;

- ziół nie wyrywać z korzeniami, szczególnie tam, gdzie pozyskiwana jest tylko część naziemna;

- pączki zbierać tak, aby pozostawić 75% pączków na drzewie;

- do zbioru wybierać rośliny dorodne, młode;

- ziele ścinać nożycami, sekatorami, sierpami;

- zbierać zioła w miejscach obfitego występowania;

- zbierać tylko zioła, na które istnieje zapotrzebowanie i tylko taką ilość, jaką można wysuszyć w odpowiednich warunkach, aby nie dopuszczać do marnotrawstwa zebranego surowca.

Potwierdzeniem dbałości o bogactwo natury są stosowne certyfikaty Eko (Bio na państwa UE oraz NOP na Amerykę Północną) a także certyfikat Fair Wild przyznawany przez szwajcarską jednostkę certyfikującą. Firma RUNO jest jedyną firmą w Polsce, która posiada taki certyfikat! Dokument ten potwierdza i pozwala prowadzić skup surowca zgodnie ze standardami zrównoważonego pozyskiwania surowca tj. dbałością o utrzymanie populacji danego gatunku oraz ochronie innych gatunków występujących w sąsiedztwie.

Firma RUNO swoje surowce zielarskie dostarcza do przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego.

- Naszymi odbiorcami surowców zielarskich, zarówno ekologicznych, jak i konwencjonalnych, są klienci z Niemiec, Francji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Anglii, Holandii, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Węgier, Włoch, Czech oraz Japonii – wymienia Anna Charytoniuk z RUNA, które w ofercie ma około 200 gatunków różnych ziół i różnych ich części, takich jak kwiat, ziele, liść, korzeń czy owoc. Wśród najpopularniejszych są: mniszek, pokrzywa, łopian, kwiat czarnego bzu, perz, tatarak, liść brzozy, dziurawiec i krwawnik.

W internetowym sklepie firmy  (link do strony: http://sklep.runobio.pl ) można także kupić rozmaite ekologiczne herbaty ziołowo-owocowe, zioła i przyprawy do użytku kulinarnego a także zioła kąpielowe i mieszanki do nalewek. Mieszanki przyprawowe są tworzone na podstawie własnych receptur, bez domieszek substancji konserwujących. 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

„RUNO” Sp. z o.o.

Hajnowska firma to producent ekologicznych herbat owocowo-­ziołowych oraz przypraw, wytwarzanych wg własnych receptur, bez dodatku konserwantów a także ziół do kąpieli, przypraw i mieszanek do produkcji domowych nalewek. Prowadzi także skup i sprzedaż ziół ekologicznych. Firma ma sieć własnych punktów skupu zlokalizowanych w północno-wschodniej części Polski (ponad 20 punktów). Rocznie kupuje około 900 ton surowca.

Tel.: +48 85 682 21 95; e-mail: runo/at/runobio.pl

Link do strony (zewnętrzny): http://runobio.pl/

Strona na FB (link zewnętrzny) : RunoBio

Lokalizacja sklepu

„RUNO” Sp. z o.o.

ul. Białowieska 40 17-200 Hajnówka

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty dostępne w sklepie internetowym - link do strony: http://sklep.runobio.pl/ oraz na FB a także w wielu sklepach spożywczych w Podlaskiem i w całej Polsce.

Certyfikaty, wyróżnienia

Jako pierwsza firma w Polsce zdobyła certyfikat Fair Wild a także szereg poświadczeń Bio i Eko (na kraje UE oraz Ameryki Północnej). Przedsiębiorstwo jest także w systemie „Polska Smakuje.”

eko66 199_green-velo

Header