Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
zioła i przyprawy

Lawenda z Dworzyska

Podziel się

Spokój z pola lawendy (Dworzysk, gm. Sokółka, pow. sokólski)

Zawsze byli blisko natury. Lubili jeździć na wakacje do babcinych wsi, w harcerstwie wszelkie biwaki i obozy także były pod znakiem leśnej przygody. A jak przyszło dorosłe życie i konieczność wyboru dalszej ścieżki – wiedzieli, że musi prowadzić jak najbliżej lasu.

W Dworzysku Urszula i Grzegorz Kopciewscy zamieszkali zimą 2009 r. Kilka miesięcy później, wiosną posadzili 200 pierwszych sadzonek różnych gatunków lawendy.

- Lawendę przyjęliśmy, jako znak rozpoznawczy dla bliżej nieokreślonego pomysłu na biznes turystyczny. Fascynacja i miłość do tej rośliny przyszła później. Szacunek i cierpliwość do uprawy pojawiły się po pierwszej zimie, kiedy 70% naszych sadzonek wymarzło – wspomina Urszula Kopciewska. Pozostałe 30% : lawendy wąskolistne Hidcote Blue Strain i Munstead w kolejnym roku pięknie zakwitły. Dzisiaj pole ma 1000 krzewów, które rosną w słońcu i śniegu, bez dodatku sztucznych nawozów.

Mieszanki ziołowe produkowane w Dworzysku można stosować rozmaicie: jako napary do picia i do kąpieli. Doskonałym tego przykładem jest mieszanka o nazwie „Śpij dobrze”. W jej skład wchodzą: lawenda, rumianek, melisa, chmiel i wrzos. Jak czytamy w opisie w sklepie internetowym Dworzysk.pl: „Lawenda jest polecana przy stanach niepokoju. Rumianek działa łagodząco i rozkurczowo. Melisa posiada właściwości uspakajające i jednocześnie wzmacniające. Wyciąg z szyszek chmielu jest stosowany w stanach wzmożonego napięcia i nadpobudliwości nerwowej. Kwiaty wrzosu są pomocne przy problemach z bezsennością. To dobry napar do picia przed snem. Działa korzystnie na nasze samopoczucie, pomaga się odprężyć i spokojnie przespać noc.”

Produkty Dworzyska (także kosmetyki: mydła, hydrolaty, zioła do kąpieli, produkty do samodzielnego tworzenia kosmetyków) można kupić przez sklep internetowy, ale także w białostockiej pracowni przy ul. Warszawskiej.

Współistniejącą z produkcją działalnością Państwa Kopciewskich jest edukacja. Oczywiście, ta dotycząca lawendy i jej właściwości. Swoją wiedzą dzielą się w mediach społecznościowych (FB, Instagram) a także na blogu. Lubią też bezpośrednie spotkania z miłośnikami lawendy.

- Na naszym polu podczas sezonu kwitnienia lawendy, prowadzimy warsztaty i opowiadamy o uprawie i wykorzystaniu lawendy – informuje Pani Urszula. – Nasze pole w soboty jest też otwarte dla fotografów.

Fot. FB/dworzysk.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Dworzysk

Urszula i Grzegorz Kopciewscy zajmują się uprawą lawendy i przetwarzaniem jej na potrzeby autorskich mieszanek lawendowych oraz z dodatkiem innych ziół (napary do picia), kosmetyków (mydła, hydrolaty, itp.), gadżetów aranżacyjnych (bukiety lawendowe). Prowadzą tekże sprzedaż lawendowych sadzonek i warsztaty edukacyjne.

Pole lawendowe znajduje się w sercu Puszczy Knyszyńskiej, a sklep i pracownia w Białymstoku.

Link do strony: dworzysk.pl

Strona na FB: Dworzysk

Strona na Instagram: Dworzysk pole lawendy

 

Lokalizacja sklepu

Dworzysk

ul. Warszawska 13, lok.4; 15-062 Białystok, tel.: 501681631, e-mail: hej/at/dworzysk.pl

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty można kupić przez stronę internetową, badź sklep na FB; trzy dni w tygodniu (wtorek-czwartek) w pracowni przy ul. Warszawskiej 13 a w sezonie kwitnienia lawendy - w sklepiku w Dworzysku. Dworzysk jest też obecny na jarmarkach przed ratuszem w Białymstoku i na targach branżowych w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Ich produkty można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, kosmetykami naturalnymi, w kawiarniach i hotelach.

Header