Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mleczne

Ser biebrzański Batalion

Podziel się

Ser biebrzański (Kramkówka, Goniądz, pow. moniecki)

Paweł Bujnowski wspólnie z rodzicami od kilku lat buduje markę serów biebrzańskich „Batalion”. W Kramkówce Małej i Goniądzu powstają sery naturalne, podpuszczkowe, twarogi a pan Paweł specjalizuje się w serach długo dojrzewających. – Mój ser typu cheddar czy ementaler zyskuje coraz większą popularność, nawet tu w okolicy – mówi goniądzki serowar.

Serowarnia pana Pawła w Goniądzu lśni. Profesjonalne sprzęty, wyposażenie i przeszklona ściana, by klienci sąsiadującego z serowarnią sklepu, mogli podejrzeć, gdzie produkuje się „Bataliony”.

- To coraz ważniejsze dla klienta, by nie tylko wiedział od kogo kupuje, ale w jakich warunkach towar jest produkowany – mówi pan Paweł. – A ja bardzo dbam o czystość i higienę: od udoju, przez produkcję, do przechowywania i sprzedaży – zapewnia.

Z serem na etacie

Pan Paweł wyrósł w gospodarstwie rolnym. Potem został inżynierem automatykiem. Wyjechał do miasta, pracował, zajmował się m.in.: sprzedażą urządzeń … serowarskich!

- Zawsze mnie do różnych maszyn i urządzeń ciągnęło, stąd automatyka. A serowarstwo gdzieś tam było obok mnie. Kiedy sprzedawałem sprzęt do serowarni zauważyłem, że w Podlaskiem niewiele tego idzie – zdradza. – Wtedy powstał pomysł na biznes. Żeby wrócić do domu, pomóc rodzicom, a przy okazji zająć się serami.

Pan Paweł rzucił miasto, wrócił nad Biebrzę. W Kramkówce w domu rodziców powiększył istniejąca tam niewielką serowarnię, a potem stworzył większą, profesjonalną w Goniądzu.

-  Początkowo sery robiłem razem z mamą, w Kramkówce. Mam jeździła na szkolenia, uczyła się, ja czytałem książki, podpatrywałem rozmaite fora europejskie i amerykańskie.  Czasem zasięgałem rady u mistrza serowarów pana Sylwestra Wańczyka – opowiada pan Paweł. – Ciągnęło mnie do serów dojrzewających. Do zrobienia czegoś innego, pójścia własną ścieżką.

W goniądzkiej serowarni jest taka możliwość. Dużo przestrzeni, wysokiej jakości sprzęt. Spokój.

- Poświęcam temu dużo czasu – przyznaje pan Paweł. – Mleko jest kapryśne, muszę pilnować produkcji. N ie mogę jej zostawić, bo np. ziarno serowarskie będzie za suche. Trzeba pilnować temperatury, czasu, sery trzeba regularnie obracać. To pełnoetatowa praca.

Z porannego udoju

Sery „Batalion” są produkowane z mleka krów z gospodarstwa rodziców w Kramkówce. Bydła jest 30 sztuk.

- Na sery przeznaczamy poranny udój. Nie chłodzimy mleka, przerabiamy jeszcze ciepłe. Wieczorny udój idzie do spółdzielni mleczarskiej w Mońkach – wyjaśnia pan Paweł. – I co ważne, nie solimy mleka! Nasze sery są solone już po ich zrobieniu, w solance.

 W ofercie państwa Bujnowskich są sery świeże, podpuszczkowe z rozmaitymi przyprawami, twarogi i sery dojrzewające. Ulubieńcem pana Pawła jest ser typu cheddar.

- Poświęciłem sporo czasu, by dojść do tej receptury, którą dziś stosuje –przyznaje. – Bo przecież, aby zobaczyć, jaki będzie efekt, trzeba poczekać aż ser dojrzeje, czyli co najmniej miesiąc. I jak coś jest  nie tak, próbować dalej, przez kolejne miesiące – wyjaśnia.

Dziś produkuje nie tylko cheddar, ale też sery w typie ementaler, gouda. Rozpoczął także produkcję serów w typie parmezanu i pleśniowych.

Tylko u producenta

- Początkowo nasi klienci pytali głównie o sery świeże, dziś coraz częściej interesują się tymi długo dojrzewającymi. I to nie tylko turyści! Mam np. stałych klientów z naszej  bliskiej okolicy. Bardzo im za to dziękuję! – mówi pan Paweł.

  Biebrzańskie sery Bujnowskich można kupić w sklepiku w Goniądzu - w tym samym budynku mieści się serowarnia - zamówić przez Internet za pośrednictwem strony bądź mediów społecznościowych.

- Kiedyś współpracowaliśmy z marketami, ale się na nich zawiodłem. Nie przestrzegali podstawowych norm – krzywi się pan Paweł. – Kładli ser obok surowego mięsa, kroili itym samym nożem, tak nie można! Dlatego się wycofałem. Zapraszam do zakupów bezpośrednio u producenta, czyli u mnie!

A u pana Pawła w sklepie można kupić nie tylko ser. Na półeczce stoją wyroby zaprzyjaźnionych, podlaskich producentów: oleje, przetwory, soki. A pan Paweł chętnie wskazuje, co najbardziej pasuje do jego produktów.

- Klienci często pytają z czym łączyć nasze sery, jak najlepiej wydobyć ich smak. A my doradzamy, jak umiemy -  uśmiecha się.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Sery Biebrzańskie „Batalion” Rolniczy Handel Detaliczny Paweł Bujnowski

Rodzinna manufaktura produkująca sery świeże, podpuszczkowe, twarogi i sery dojrzewające z mleka od stada własnych krów karmionych paszą gospodarską. W sklepiku firmowym w Goniądzu możliwość zajrzenia przez tzw. okno technologiczne do serowarni. 

Tel.: 508 464 970, e-mail: kontakt@serbiebrzanski.pl

Strona internetowa: http://www.serbiebrzanski.pl/

Strona na fb: https://www.facebook.com/serBiebrzanski

Lokalizacja sklepu

Sery Biebrzańskie „Batalion” Rolniczy Handel Detaliczny Paweł Bujnowski

Dolistowska 32, 19-110 Goniądz

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

  • - w sklepie firmowym w Goniądzu, ul. Dolistowska 32, od podwórka w podpiwniczeniu;
  • - zamówienie przez e-mail
  • - poprzez stronę internetową i profil na FB

Certyfikaty, wyróżnienia

199_green-velo

Header