Masło i sery z Hajnówki
Hajnowska jakość i smak (m. Hajnówka, pow. hajnowski)
Początki działalności przemysłu mleczarskiego na ziemi hajnowskiej sięgają lat 1954-1959, wówczas powstała tam niewielka filia Spółdzielni Mleczarskiej z Bielska Podlaskiego, a w roku 1959 rozpoczęła się budowa nowego zakładu. Trzy lata później zakład rozpoczął swą działalność pod nazwą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.
Jak czytamy w materiałach informacyjnych hajnowskiej mleczarni: „OSM w Hajnówce jest zakładem, który od 1962 roku nieustannie łączy tradycyjną recepturę z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, by jakość oraz smak naszych produktów była najlepsza nawet dla najbardziej wymagających konsumentów”.
Śmietana z maselnicy
Mleczarnia od lat współpracuje ze swoimi dostawcami, dbając o zachowanie wysokich wymogów sanitarnych i stałą poprawę jakości mleka. Warto przypomnieć, że mleko pochodzi z gospodarstw leżących w otulinie Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, czyli w regionie odległym od dużych ośrodków przemysłowych, a podlaskie łąki charakteryzują się różnorodnością traw i ziół, które przekładają się na niepowtarzalny smak produktów OSM w Hajnówce.
Flagowymi produktami spółdzielni w Hajnówce jest Twaróg hajnowski i Masło z Hajnówki. Surowcem do produkcji masła jest śmietana otrzymywana z wyselekcjonowanego mleka. To produkt naturalny, którego wyrób prowadzony jest w sposób tradycyjny w maselnicach, nieprzerwanie od 1962 roku! - Mimo, że nie jesteśmy dużą spółdzielnią, a w dzisiejszym globalnym świecie trzeba konkurować ze wszystkimi, nam się udaje – opowiadała w radiowym reportażu Radia Białystok Wiera Pawluczuk, była już prezes OSM w Hajnówce. - Klienci szukają naszego logo w sklepach, a także przyjeżdżają do nas, po drodze do Białowieży, żeby podziękować za nasze twarogi.
Car wśród serów
Produktem, który zyskał w roku 2012 miano Podlaskiej Marki jest żółty, dojrzewający Ser Carski z Hajnówki. Dojrzewa przez 6 miesięcy.
Ser Carski z Hajnówki ma ciemnożółtą barwę, przechodzącą w procesie dojrzewania w bursztynową. Konsystencja sera jest zwarta, lekko krucha. Istotnym elementem produkcji sera Carskiego jest sposób jego pielęgnacji w procesie dojrzewania. Na stronie internetowej OSM Hajnówka jest to dokładnie opisane:
„Powierzchnię skórki każdego bloku sera pokrywa się kilkakrotnie, ręcznie polioctanem winylu. Powłoka ta chroni skórkę przed pleśnieniem i nadmiernym wysychaniem. Pod tak zabezpieczoną powierzchnią sera wszystkie procesy chemiczno-mikrobiologiczne zachodzące w jego miąższu przebiegają w sposób harmonijny i w efekcie uzyskiwany jest bardzo pożądany, charakterystyczny smak sera. Ser Carski dojrzewa minimum sześć miesięcy, aby w pełni osiągnąć zamierzone cechy organoleptyczne i fizyko-chemiczne.”
Nazwa sera sięga do historii regionu, związanej z tradycją monarszych polowań cara Aleksandra III i Mikołaja II w Białowieży, zapoczątkowanej polowaniem w 1860 roku i późniejszą budową pałacu carskiego.
Innym zasługującym na uwagę serem produkowanym przez hajnowskich serowarów jest ser typu szwajcarskiego „Oko na Żubra”. W czasie jego dojrzewania powstają oczka oraz kształtuje się smak i zapach – słodkawy, lekko pikantny. Ser zyskał już uznanie konsumentów i jest także laureatem wielu konkursów.
Urszula Arter
Fot. arch. producenta
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce
OSM w Hajnówce produkuje przede wszystkim masło, twarogi i sery dojrzewające dostępne w regularnej sprzedaży.
Link do strony: https://osmhajnowka.pl/
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce
ul. Warszawska 108; 17-200 Hajnówka, tel. 856829540, e-mail: sekretariat/at/osmhajnowka.pl;
wyznacz trasęForma działalności
Zakład spożywczy
Gdzie kupię produkt
Szeroka oferta dostępna w sklepie firmowym w Hajnówce a także na terenie Podlaskiego i całej Polski. Szczegółowych informacji udziela dział handlowy - tel. (+48 85) 682 95 43.
Certyfikaty, wyróżnienia
OSM Hajnówka jest laureatem wielu konkursów, m.in.: - w 2006 r. twaróg półtłusty klinek uzyskał certyfikat ,,Najlepsze w Polsce” w konsumenckim konkursie jakości produktów organizowanym przez Towarzystwo Hipolita Cegielskiego i TVP 3 Poznań; w maju 2007 twaróg tłusty krajanka został doceniony na 22 Krajowej Ocenie Serów zdobywając I miejsce. OSM Hajnówka zdobyła również wielokrotnie tytuł Gazeli Biznesu, zajęła także I miejsca w konkursie Agroliga 2007 r. w Województwie Podlaskim oraz V-ce Mistrza Krajowego Agroliga 2007 w kategorii firma.
Dzięki staraniom spółdzielni - link do strony [linki do serwisu zewnętrznego]: twaróg hajnowski oraz - link do strony: masło z Hajnówki uzyskały wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Spółdzielnia jest też laureatem Podlaskiej Marki (edycja 2012) za Ser Carski z Hajnówki oraz twaróg półtłusty (edycja 2006). Na koncie producenta również niezliczone nagrody, medale i wyróżnienia targowe.