Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mleczne

Masło i sery z Hajnówki

Podziel się

Hajnowska jakość i smak

Początki działalności przemysłu mleczarskiego na ziemi hajnowskiej sięgają lat 1954-1959, wówczas powstała tam niewielka filia Spółdzielni Mleczarskiej z Bielska Podlaskiego, a w roku 1959 rozpoczęła się budowa nowego zakładu. Trzy lata później zakład rozpoczął swą działalność pod nazwą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej.

Jak czytamy w materiałach informacyjnych hajnowskiej mleczarni: „OSM w Hajnówce jest zakładem, który od 1962 roku nieustannie łączy tradycyjną recepturę z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, by jakość oraz smak naszych produktów była najlepsza nawet dla najbardziej wymagających konsumentów”.

Śmietana z maselnicy

Mleczarnia od lat współpracuje ze swoimi dostawcami, dbając o zachowanie wysokich wymogów sanitarnych i stałą poprawę jakości mleka. Warto przypomnieć, że mleko pochodzi z gospodarstw leżących w otulinie Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, czyli w regionie odległym od dużych ośrodków przemysłowych, a podlaskie łąki charakteryzują się różnorodnością traw i ziół, które przekładają się na niepowtarzalny smak produktów OSM w Hajnówce.

Flagowymi produktami spółdzielni w Hajnówce jest Twaróg hajnowski i Masło z Hajnówki. Surowcem do produkcji masła jest śmietana otrzymywana z wyselekcjonowanego mleka. To produkt naturalny, którego wyrób prowadzony jest w sposób tradycyjny w maselnicach, nieprzerwanie od 1962 roku! - Mimo, że nie jesteśmy dużą spółdzielnią, a w dzisiejszym globalnym świecie trzeba konkurować ze wszystkimi, nam się udaje – opowiada w radiowym reportażu Radia Białystok Wiera Pawluczuk, prezes OSM w Hajnówce. - Klienci szukają naszego logo w sklepach, a także przyjeżdżają do nas, po drodze do Białowieży, żeby podziękować za nasze twarogi.

Car wśród serów

Produktem, który zyskał w roku 2012 miano Podlaskiej Marki jest żółty, dojrzewający Ser Carski z Hajnówki.

- To prawdziwy car wśród serów – zachwala prezes Wiera Pawluczuk. – Dojrzewa u nas przez 6 miesięcy, jest jedyny w swoim rodzaju.

Ser Carski z Hajnówki ma ciemnożółtą barwę, przechodzącą w procesie dojrzewania w bursztynową. Konsystencja sera jest zwarta, lekko krucha. Istotnym elementem produkcji sera Carskiego jest sposób jego pielęgnacji w procesie dojrzewania. Na stronie internetowej OSM Hajnówka jest to dokładnie opisane:

„Powierzchnię skórki każdego bloku sera pokrywa się kilkakrotnie, ręcznie polioctanem winylu. Powłoka ta chroni skórkę przed pleśnieniem i nadmiernym wysychaniem. Pod tak zabezpieczoną powierzchnią sera wszystkie procesy chemiczno-mikrobiologiczne zachodzące w jego miąższu przebiegają w sposób harmonijny i w efekcie uzyskiwany jest bardzo pożądany, charakterystyczny smak sera. Ser Carski dojrzewa minimum sześć miesięcy, aby w pełni osiągnąć zamierzone cechy organoleptyczne i fizyko-chemiczne.”

Nazwa sera sięga do historii regionu, związanej z tradycją monarszych polowań cara Aleksandra III i Mikołaja II w Białowieży, zapoczątkowanej polowaniem w 1860 roku i późniejszą budową pałacu carskiego.

Innym zasługującym na uwagę serem produkowanym przez hajnowskich serowarów jest ser typu szwajcarskiego „Oko na Żubra”. W czasie jego dojrzewania powstają oczka oraz kształtuje się smak i zapach – słodkawy, lekko pikantny. Ser zyskał już uznanie konsumentów i jest także laureatem wielu konkursów.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce

OSM w Hajnówce produkuje przede wszystkim masło, twarogi i sery dojrzewające dostępne w regularnej sprzedaży.

Tel. 856829540, e-mail: sekretariat/at/osmhajnowka.pl;

Link do strony: https://osmhajnowka.pl/

 

Lokalizacja sklepu

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce

ul. Warszawska 108; 17-200 Hajnówka

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Szeroka oferta dostępna w sklepie firmowym w Hajnówce a także na terenie Podlaskiego i całej Polski. Szczegółowych informacji udziela dział handlowy - tel.  +48 85) 682 95 43.

Certyfikaty, wyróżnienia

OSM Hajnówka jest laureatem wielu konkursów, m.in.: - w 2006 r. twaróg półtłusty klinek uzyskał certyfikat ,,Najlepsze w Polsce” w konsumenckim konkursie jakości produktów organizowanym przez Towarzystwo Hipolita Cegielskiego i TVP 3 Poznań; w maju 2007 twaróg tłusty krajanka został doceniony na 22 Krajowej Ocenie Serów zdobywając I miejsce. OSM Hajnówka zdobyła również wielokrotnie tytuł Gazeli Biznesu, zajęła także I miejsca  w konkursie Agroliga 2007 r. w Województwie Podlaskim oraz V-ce Mistrza Krajowego Agroliga 2007 w kategorii firma.

Dzięki staraniom spółdzielni - link do strony [linki do serwisu zewnętrznego]: twaróg hajnowski oraz - link do strony: masło z Hajnówki uzyskały wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Spółdzielnia jest też laureatem Podlaskiej Marki (edycja 2012) za Ser Carski z Hajnówki oraz twaróg półtłusty (edycja 2006). Na koncie producenta również niezliczone nagrody, medale i wyróżnienia targowe.

lpt66b pmr 199_green-velo

Materiały dodatkowe

Film-wizytówka o OSM Hajnówka przygotowany na potrzeby konkursu Podlaska Marka.
Wideo

Header