Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mleczne

Augustowskie sery państwa Och

Podziel się

Augustowskie Smaki Natury - Ireny Och (Netta, gm. Augustów, pow. augustowski)

Państwo Och, kiedy zamieszkali w rodzinnym domu pani Ireny w Nettcie, nie od razu chcieli zajmować się serowarstwem. Prowadzili gospodarstwo rolne z uprawą zboża i hodowlą zwierząt. - Pierwsze kozy, na które namówił nas znajomy, po kilku miesiącach sprzedaliśmy – wspomina Irena Och. – Nie daliśmy rady się nimi zajmować, za mało wiedzieliśmy, nie byliśmy jeszcze gotowi.

Dziś kóz w Nettcie jest kilkanaście. I stado cały czas się rozwija. - Nasze kozy spędzają większość czasu na łące. Żywią się trawą z naszych łąk, a nie sztucznymi paszami, a na noc dostają siano – tłumaczy pan Piotr. – Taki sposób hodowli powoduje, że mleko i sery od naszych kóz nie ma specyficznego zapachu. Kozy są szczęśliwe, spokojne, a nasze sery bardzo delikatne i zdrowe.

Naturalne jest najzdrowsze

Po łące i pastwiskach wokół domu państwa Och spacerujemy z całą ich rodziną. Dzieci pokazują nam różnobarwne kozy, stado białych gęsi, podbiegają do ulubionych krów.

- Mamy polskie czerwone i rasy jersey – wyjaśnia Irena Och, a dzieciaki głaszczą piękną, beżowo-brązową jerseykę. – Dają świetne mleko, które idealnie nadaje się do serowarstwa.

A gospodarstwo państwa Och serowarstwem stoi. Pani Irena produkuje zarówno sery z mleka krowiego, śmietanę, twarogi, wyrabia też masło. Dzięki kozom są kozie twarożki i sery, a także kefiry.

- Sprzedajemy nasze produkty wysyłkowo, zbieramy zamówienia przez Internet, ale głównie klienci odwiedzają nas na targach i jarmarkach w Augustowie, Suwałkach, a od niedawna w Szczuczynie – zachęca do odwiedzin na stoisku pani Irena. - Jeździmy też na serowarskie festiwale i prowadzimy warsztaty.

Pani Irena podczas serowarskich warsztatów uczy chętnych produkcji podstawowych rodzajów sera: najczęściej podpuszczkowego czy ricotty. Z takiego szkolenia, każdy wychodzi z własnoręcznie zrobionym serem.

- To świetna zabawa i nauka tego, że najlepsze jedzenie to te naturalne, bez polepszaczy i konserwantów. Z mleka niepasteryzowanego i od zwierząt, które pasą się swobodnie na łące, a nie są zamknięte przez całe życie w oborze – wyjaśnia.

Dzieci wiedzą najlepiej

W kuchni państwa Och pachnie nie tylko serem, ale też świeżym chlebem. To także domowy wyrób pani Ireny: chleb na naturalnym zakwasie. Gospodyni piecze go dla swojej rodziny i na zamówienie. Chleb jest pachnący, ma lekko spękaną na górze bochenka skórkę, co świadczy o pracującym podczas pieczenia zakwasie.

- Spróbujcie chleba i trochę sera – zachęca pani Irena, a z zaproszenia korzystają też dzieciaki pałaszując plastry krowiego sera dojrzewającego. – Dzieciom smakuje, znaczy, że jest dobre. One są zawsze szczere – podkreśla.

Sery z „Augustowskich Smaków Natury” – bo tak nazwała swoją markę Irena Och - smakują nie tyko dzieciom, także jurorom na wielu konkursach, czego efektem są nagrody. A wśród nich m.in.: laury w  ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, gdzie w etapie wojewódzkim w 2015 roku - I miejsce zajęło masło śmietankowe a w roku  2017 r. – kozi twarożek z gospodarstwa państwa Och. - To mój ulubiony – zdradza nam Ala, a jej bracia dopowiadają: - A nam najlepiej smakują te naturalne, świeże, z czarnuszką.

Tekst i fot.: Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne - Piotr i Irena Och Augustowskie Smaki Natury

Rodzinne gospodarstwo rolne prowadzone w zgodzie z naturą. Państwo Och mają stado kóz i krów na hodowane na potrzeby rodzinnej serowarni. Produkują sery dojrzewające, twarogi, jogurty i kefiry zarówno z mleka krowiego i koziego. Do nabycia także chleb na zakwasie i ciasta z dodatkiem sezonowych owoców z przydomowego sadu. Pani Irena Och prowadzi także wartsztaty serowarskie. Jest laureatką wielu konkursów.

Link do strony na FB: Augustowskie Smaki Natury

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Rolne - Piotr i Irena Och Augustowskie Smaki Natury

Netta Pierwsza 4, 16-32- Bargłów Kościelny, tel.: 692 421 879

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty "Augustowskich Smaków Natury" można kupić bezpośrednio w gospodarstwie, na rynkach w Augustowie, bazarku przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach. Można także złożyć zamówienie przez stronę na FB.

 

Certyfikaty, wyróżnienia

Sery państwa Och zdobyły wyróżnienia i nagrody m.in. w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, gdzie w etapie wojewódzkim w 2015 roku - I miejsce zajęło masło śmietankowe a w roku 2017 r. – kozi twarożek. 

 

nkd_66 199_green-velo

Header