
Dania z Biebrzańskiego Eldorado nad Biebrzą
Tradycyjne dania w agroturystyce z Dolistowa Starego (gm. Jaświły, pow. moniecki)
Na stole w kuchni Pani Marianny i Wiesława Rogało stoją domowe powidła ze śliwek, świeży chleb na 100-letnim zakwasie i pachnące, gorące oładzie. Prawdziwe Eldorado smaku i spokoju, czyli agroturystyka Biebrzańskie Eldorado.
- To przysmaki, które zdobyły już kilka wyróżnień, ale przede wszystkim uwilebiaja je moi goście – mówi pani Maryla [dla znajomych Maryla, a oficjalnie Marianna - dop.red.], gdy zasiadamy w jej kuchni przy zastawionym do śniadania stole. Gospodyni Biebrzańskiego Eldorado lubi gotować, przez lata zawodowo pracowała w kuchni. - Swoich gości karmię tym wszystkim, co sama potrafię wyprodukować i co sama chętnie jem – wyjaśnia.
W kuchni unosi się zapach świeżego chleba i słodkiego ciasta drożdżowego. Chleb pani Maryla piecze prawie codziennie. Ten najsłynniejszy, za który zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” to chleb żytni na zakwasie. - Mąkę mamy własną, z naszego zboża, zmieloną w miejscowym młynie w Dolistowie – wyjaśnia. - A zakwas na chleb, to cała rodzinna historia.
W domu rodzinnymi pani Maryli, kiedy dziewczyna wychodziła za mąż dostawała od matki kubek z domowym zakwasem, jako część posagu. - I ta tradycja przetrwała – mówi pani Maryla. – Ja dziś się chętnie dzielę zakwasem nie tylko z rodziną, ale i z gośćmi.
Do świeżego chleba najlepiej smakują przetwory domowej roboty. U pani Maryli na talerzu gość znajdzie domowy ser, twaróg, wędliny z zaprzyjaźnionej, pobliskiej masarni ”Biebrzańskie smaki”, warzywa z ogrodu, albo jajka od kur, których kilka biega przy kurniku nieopodal domu. I oczywiście powidła śliwkowe – kolejny produkt, który zdobył laur w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”.
- Powidła smażę tradycyjnie, przez trzy dni – opowiada pani Maryla. – Dlatego mają intensywny, śliwkowy zapach i smak.
Ze świeżym chlebem smakują wybornie, podobnie jak z ciepłymi, drożdżowymi plackami – to oładzie. Owalne, pulchne placki z ciasta drożdżowego smażone w głębokim tłuszczu. Lekkie i puszyste, czasem posypane cukrem, ale u pani Maryli najczęściej maczane przez gości w miodzie i smarowane powidłami.
To danie tradycyjne, docenione przez ministra, bo zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2024 r. - mówi dumna właścicielka "Biebrzańskiego Eldorado". - Mam teraz specjalny dokument, który potwierdza, że moje oładzie drożdżowe to tradycyjny produkt województwa podlaskiego.
Ale nie dyplomy i nagrody są w tej agroturystyce najważniejsze. Państwo Rogało lubią to, co robią i do swoich gości są nastawieni niezwykle życzliwe. A ci doceniają to, wracając do Dolistowa i polecając to miejsce znajomym.
– Lubię z ludźmi rozmawiać, lubię ich karmić, lubię im pomagać. I pamiętam większość swoich gości, nawet po kilku latach – zapewnia z uśmiechem pani Maryla. – Może dlatego często do nas dzwonią, przysyłaą kartki z życzeniami. I przede wszystkim wracają -potwierdza właścicielka "Biebrzańskiego Eldorado".
Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gospodarstwo agroturystyczne "Biebrzańskie Eldorado" Marianna i Wiesław Rogało
Goście powinni spróbować wypieków gospodyni na bazie własnej mąki - zwłaszcza chleba na zakwasie i słynnych powideł śliwkowych, oładzi oraz tradycyjnych dań i potraw, takich jak np. oładzie drożdżowe wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2024 r.
Strona na FB: Biebrzańskie Eldorado
Strona internetowa: www.biebrzanskieeldorado.net.pl

Gospodarstwo agroturystyczne "Biebrzańskie Eldorado" Marianna i Wiesław Rogało
Dolistowo Stare 46; 19-124 Jaświły, Tel. kom.: 603402401; e-mail: rogalo.w/at/gmail.com
wyznacz trasę
Forma działalności
Agroturystyka

Gdzie kupię produkt
Oferta gospodarstwa agroturystycznego obejmuje żywienie nocujących turystów. Właściciele prowadzą również Rolniczy Handel Detaliczny, co oznacza, że niektóre produkty można kupić "na wynos", będąc przejazdem lub przy okazji jednego z festynów.
Certyfikaty, wyróżnienia
Gospodarze aktywnie działają na rzecz rozwoju i promocji produktu lokalnego. Zdobyli wiele nagródy w konkursach kulinarnych, a także wpisali "Oładzie drożdżowe" na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych.
Wybrane osiągnięcia:
Oładzie drożdżowe - wyróżnienie w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo (2014 r.), wpis na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2024 r.: Oładzie drożdżowe (zwane również: oładki drożdżowe, ołatki drożdżowe)
Chleb żytni na zakwasie (z mąki wytworzonej w gospodarstwie) - I nagroda w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo (2015 r.), nagrody w konkursie "Kromka.pl"
Powidła śliwkowe - I nagroda w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo (2019 r.)
Materiały dodatkowe
Zapraszamy do obejrzenia filmu o Podlaskim Szlaku Kulinarnym, którego członkiem jest agroturystyka Biebrzańskie Eldorado.