Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
dania i potrawy

Dania z agroturystyki nad Biebrzą

Podziel się

Tradycyjne dania w agroturystyce z Dolistowa Starego (gm. Jaświły)

Na stole w kuchni Pani Marianny i Wiesława Rogało stoją domowe powidła ze śliwek, świeży chleb na 100-letnim zakwasie i pachnące, gorące oładzie. Prawdziwe Eldorado smaku i spokoju, czyli agroturystyka Biebrzańskie Eldorado. 

- To przysmaki, które zdobyły już kilka wyróżnień, ale przede wszystkim uwilebiaja je moi goście – mówi pani Maryla [dla znajomych Maryla, a oficjalnie Marianna - dop.red.], gdy zasiadamy w jej kuchni przy zastawionym do śniadania stole. Gospodyni Biebrzańskiego Eldorado lubi gotować, przez lata zawodowo pracowała w kuchni. - Swoich gości karmię tym wszystkim, co sama potrafię wyprodukować i co sama chętnie jem – wyjaśnia.

W kuchni unosi się zapach świeżego chleba i słodkiego ciasta drożdżowego. Chleb pani Maryla piecze prawie codziennie. Ten najsłynniejszy, za który zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” to chleb żytni na zakwasie. - Mąkę mamy własną, z naszego zboża, zmieloną w miejscowym młynie w Dolistowie – wyjaśnia. -  A zakwas na chleb, to cała rodzinna historia.

 W domu rodzinnymi pani Maryli, kiedy dziewczyna wychodziła za mąż dostawała od matki kubek z domowym zakwasem, jako część posagu. - I ta tradycja przetrwała – mówi pani Maryla. – Ja dziś się chętnie dzielę zakwasem nie tylko z rodziną, ale i z gośćmi.

Do świeżego chleba najlepiej smakują przetwory domowej roboty. U pani Maryli na talerzu gość znajdzie domowy ser, twaróg, wędliny z zaprzyjaźnionej, pobliskiej masarni ”Biebrzańskie smaki”, warzywa z ogrodu, albo jajka od kur, których kilka biega przy kurniku nieopodal domu. I oczywiście powidła śliwkowe – kolejny produkt, który zdobył laur w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”.

- Powidła smażę tradycyjnie, przez trzy dni – opowiada pani Maryla. – Dlatego mają intensywny, śliwkowy zapach i smak.

Ze świeżym chlebem smakują wybornie, podobnie jak z ciepłymi, drożdżowymi plackami – to oładzie. Owalne, pulchne placki z ciasta drożdżowego smażone w głębokim tłuszczu. Lekkie i puszyste, czasem posypane cukrem, ale u pani Maryli najczęściej maczane przez gości w miodzie i smarowane powidłami.

 – Lubię z ludźmi rozmawiać, lubię ich karmić, lubię im pomagać.  I pamiętam większość swoich gości, nawet po kilku latach – zapewnia z uśmiechem pani Maryla. – Może dlatego często do nas dzwonią, przysyłaj kartki z życzeniami. I przede wszystkim wracają.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo agroturystyczne "Biebrzańskie Eldorado" Marianna i Wiesław Rogało

Goście powinni spróbować wypieków gospodyni na bazie własnej mąki - zwłaszcza chleba na zakwasie i słynnych powideł śliwkowych, oładzi oraz tradycyjnych dań i potraw, takich jak np. babka ziemniaczana. Więcej informacji (link do strony zewnętrznej) : www.biebrzanskieeldorado.net.pl

Tel. kom.: 603402401; e-mail: rogalo.w/at/gmail.com

Strona na FB (link zewnętrzny): Biebrzańskie Eldorado

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo agroturystyczne "Biebrzańskie Eldorado" Marianna i Wiesław Rogało

Dolistowo Stare 46; 19-124 Jaświły

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Agroturystyka

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Oferta gospodarstwa agroturystycznego obejmuje żywienie nocujących turystów. Właściciele prowadzą również Rolniczy Handel Detaliczny, co oznacza, że niektóre produkty można kupić "na wynos" będąc przejazdem lub przy okazji jednego z festynów.

Certyfikaty, wyróżnienia

Gospodarze aktywnie działają na rzecz rozwoju i promocji produktu lokalnego - link do strony: Podlaskiego Szlaku Kulinarnego. Zdobyli wiele nagródy w konkursach kulinarnych. Można też u nich spróbować wielu podlaskich dań zarejestrowanych na - link do strony: Liście Produktów Tradycyjnych (np. babka ziemniaczana, kartacze, kołduny litewskie oraz produkty pochodzące od innych członków Szlaku - np. kwas buraczany).

Wybrane osiągnięcia:

Oładzie (smażone racuchy drożdżowe) - wyróżnienie w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo (2014 r.)
Chleb żytni na zakwasie (z mąki wytworzonej w gospodarstwie) - I nagroda w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo (2015 r.).

lpt66b nkd_66 szlak_66c 199_green-velo

Materiały dodatkowe

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Podlaskim Szlaku Kulinarnym, którego członkiem jest agroturystyka Biebrzańskie Eldorado. 

Wideo

Header