Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
dania i potrawy

Z wizytą u pływających krów

Podziel się

Zagroda na skarpie nad Bugiem (Wojtkowice Glinna kol., gm. Ciechanowiec, pow. wysokomazowiecki)

Największą atrakcją agroturystyki rodziny Młynarczuków są – pływające krowy. Przepływają Bug, by dostać się na pastwisko po drugiej stronie rzeki, dwa razy dziennie od maja do października. – To nasza tradycja, od kilku pokoleń tak je wypasamy, dzięki temu są zdrowe i najczystsze w Polsce – śmieje się Bolesław Młynarczuk z córką Dominiką Młynarczuk-Kamińską.

Gospodarstwo agroturystyczne w Wojtkowicach-Glinnej kolonii założone przez Bolesława Młynarczuka działa od 2000 r. Kiedy pan Bolesław zdecydował się zbudować na skarpie domek, by przyjmować gości, sąsiedzi się trochę podśmiewali. Dziś w okolicy Wojtkowic co drugie gospodarstwo oferuje pokoje na wynajem.

- My jednak wciąż mamy agroturystykę prawdziwą – podkreśla pan Bolesław. - Bo oprócz tego, że zajmujemy się gośćmi, cały czas prowadzimy gospodarstwo. Mamy pola, mamy las, ogród, mamy wreszcie zwierzęta: kury, indyki i nasze pływające krowy.

I choć tych ostatnich nie jest już tyle, co 20 lat temu, bo obecnie tyko osiem, obora pośrodku posesji nadal stoi. Można do niej zajrzeć, pomóc w dojeniu, a przede wszystkim wziąć udział w codziennym „spławianiu” krów przez Bug.

- Ja piątym pokoleniem gospodarzy tu jestem. Moi przodkowie tak robili od zawsze. Krowy muszą przepłynąć przez rzekę, żeby znaleźć się na pastwisku. I to nie przejść po płytkim, tylko naprawdę przepłynąć – opowiada pan Bolesław.  - One są przyzwyczajone do ruchu, do wysiłku, są odporne na niskie temperatury, nie straszny im deszcz. Trzeba tylko pamiętać, żeby pływały codziennie, wtedy nie chorują i dożywają długich lat – zapewnia i dodaje z dumą: - Moja najstarsza krowa ma 20 lat i nadal dobrze się trzyma!

Inżynier wrócił do domu

W agroturystyce „Na skarpie” wychowała się Dominika Młynarczuk-Kamińska. Od dzieciństwa oprócz codziennej pomocy w gospodarstwie i przy zwierzętach, wspierała też rodziców w obsłudze gości.

- Byłam najlepszą zmywarką do naczyń i świetną obieraczką ziemniaków – śmieje się. – A potem poszłam na studia rolnicze do Siedlec. Mam tytuł magistra agrobiznesu i inżyniera ze specjalnością agronomia z agroturystyką. I z takim doświadczeniem naukowym wróciłam do domu. Tu mi jest najlepiej! – zapewnia.

Dominika po powrocie ze studiów namówiła rodziców na parę istotnych zmian.

- Zrezygnowaliśmy z dużego stada krów, bo się już to przestało opłacać. Dużą oborę, w której przez 13 lat stały krowy, przerobiliśmy na obszerny budynek z przestronną salą konferencyjno-jadalnianą. Jest też sauna i pokoje na piętrze – oprowadza po obiekcie pani Dominika. – Od 2013 r. przyjmujemy tu gości, głównie większe grupy. Klienci indywidualni najczęściej są u rodziców, w domku na skarpie z widokiem na Bug. Ale my i tak wszystko robimy wspólnie.  Mama i ja gotujemy dla naszych gości, tata organizuje im wycieczki rowerowe, spływy kajakowe i nasza krowie atrakcje. Zajmujemy się też grzybiarzami, wędkarzami, organizujemy wieczory z sauną. Wszystko wspólnie.

Placki ściągają z talerza

Z agroturystyki „Zagroda nad Bugiem” i „Na skarpie” z rzadka wyjeżdża się do sklepu. Bo raz, że sklep sam przyjeżdża – obwoźny; dwa, że jajka są od własnych kur, warzywa z ogrodu i szklarni, mleko od krów, więc także swojskie masło i sery; owoce z sadu i lasu, podobnie grzyby. – Jak mamy czas pieczemy też chleb i domowe ciasta – opowiada Dominika. – A nasi goście dostają do jedzenia wszystko to, co sami jemy. Gotujemy dla nich, jak dla siebie.

Są więc domowe zupy, podlaskie placki i kartacze, kompoty , kiszonki, dżemy i nabiał. Pani Dominika skończyła kilka szkoleń serowarskich, dlatego wyrób serów też nie jest jej obcy.

- Robię głównie podpuszczkowe, ale też inne, bardziej dojrzewające, także wędzone. Goście sobie chwalą – zapewnia i dopowiada. – Choć najwięcej frajdy sprawiają chwile, kiedy dzieci, tzw. niejadki, ściągają mi z talerza placki czy naleśniki, jeszcze zanim doniosę do jadalni – śmieje się. – A rodzice się dziwią, bo w domu maluchy takich rzeczy jeść nie chcą.

A dzieci mają w Wojtkowicach świetną zabawę. Dużo gospodarskich zwierząt, rzeka, las, łąka i specjalnie dla najmłodszych gości - drewniany domek, z pełnym, meblowym wyposażeniem, zabawkami i tarasem. 

- Niektóre dzieciaki bawią się w nim cały dzień, nic więcej im nie trzeba – mówi pani Dominika.

Z suszarką po grzyby

Wielu gościom też nie trzeba więcej niż piękny widok, spokój, bliskość lasu i rzeki. Są jednak i tacy, którzy odwiedzają Młynarczuków w konkretnym celu.

- Mamy stałych klientów grzybiarzy. Przyjeżdżają ze swoimi suszarkami do grzybów! Od wczesnego poranka są już w lesie, a jak wyjeżdżają, to czasem trudno im auto zamknąć, tyle tego leśnego dobra wywożą – śmieje się pan Bolesław. – A zbierać u nas można kurki, czerwoniaki, zielone i siwe gąski, podgrzybki, borowiki.

Drugą grupą są wędkarze. Mają wykupione stosowne pozwolenia i z pomocą gospodarzy przemieszczają się po okolicznych łowiskach.

- Łowić można u nas i z brzegu, i z łódki. Pomagamy, zawozimy, przywozimy, wypożyczamy sprzęt. Łowią sandacza, szczupaka, i w Bugu, i w Nurcu – wyjaśnia pani Dominika.

Swoje miejsce znajdą tu też wielbiciele wycieczek pieszych, samochodowych i rowerowych. Niedaleko stąd nad rzekę Nurzec, do Drohiczyna, Mielnika, na Św. Górę Grabarkę czy do muzeum rolnictwa w Ciechanowcu. Gospodarze doradzą, jak trzeba dowiozą, przygotują prowiant na drogę.  

- Pracy mamy sporo - przyznaje pani Dominika. - W sezonie wstajemy ok. 4 rano, żeby zrobić obrządek, prace gospodarskie, umyć się, przebrać, przygotować śniadanie i być gotowi do obsługi naszych gości. A potem jeszcze pole, zwierzęta, obiad dla turystów. Na nudę nie narzekamy! Ale lubimy nasze życie. I lubimy też ludzi, dlatego chętnie codziennie do tej pracy wstajemy. I zapraszamy do nas!

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Agroturystyczne „Zagroda nad Bugiem” – Dominika Młynarczuk-Kamińska; Gospodarstwo Agroturystyczne „Na skarpie” – Danuta i Bolesław Młynarczukowie

Rodzinne gospodarstwa agroturystyczne, które wspólnie przyjmują gości spragnionych domowego jedzenia opartego na własnych uprawach i hodowli, bliskości natury, grzybów, wędkowania, obcowania z przyrodą i wsią. Jedną z głównych atrakcji jest towarzyszenie krowom w przepływaniu przez rzekę Bug na pastwisko pod drugiej stronie rzeki.  

Tel.: 86 277 26 80; tel. kom.: 509 805 563;

Strona internetowa (link zewnętrzny): http://www.zagrodanadbugiem.pl

 

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Agroturystyczne „Zagroda nad Bugiem” – Dominika Młynarczuk-Kamińska; Gospodarstwo Agroturystyczne „Na skarpie” – Danuta i Bolesław Młynarczukowie

Wojtkowice – Glinna 26 (kolonia); 18-230 Ciechanowiec

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Agroturystyka

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Gospodarstwo oferuje:

- pokoje 2-osobowe z łazienkami;

- domek samodzielny;

- sala konferencyjna na 120 osób;

- regionalne i domowe posiłki;

- ogniska, kuligi,, kajaki, rowery, „pychówka”

- grzybobranie, spływy, wędkowanie na rzece Bug i Nurzec;

- towarzyszenie „pływającym krowom”;

- sauna, plac zabaw dla dzieci, pole namiotowe.

 

Materiały dodatkowe

Film o pływających krowach

Film o agroturystyce państwa Młynarczuków zrealizowany przez "Rolnik na Obcasach"

 

 

 

Wideo

Header