Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
Inne

Browar Biały

Podziel się

Pasje Browaru Biały (Łyski, gm. Choroszcz, pow. białostocki)

Jeszcze dwa lata temu spod jego ręki wychodzili magistranci i inżynierowie, dziś – rzemieślnicze piwa oparte na wodzie z Choroszczy. Sławomir Ignatiuk, współwłaściciel i główny piwowar Browaru Białego – po latach spędzonych na nauczaniu - postanowił swoje hobby przekuć w sposób na życie.

Budynek browaru mieści się w Łyskach. Trafić nie jest łatwo, przynajmniej za pierwszym razem, ale zdecydowanie warto. Zresztą, by spróbować wyrobów z Browaru Białego nie trzeba wcale jeździć do Łysek. Butelki z ich logo można znaleźć w wielu specjalistycznych sklepach, restauracjach i hotelach.

- Zatrudniamy 1,5 osoby - śmieje się z wielkości firmy Sławomir Ignatiuk. – Czyli mnie i pracownika dochodzącego w razie potrzeby. A ja? Czasem pracuje kilka, a czasem 12, 14 a nawet 18 godzin. Zwłaszcza wtedy, gdy jest warzenie – wyjaśnia i zaprasza do środka.

Czas na zmiany

A wewnątrz budynku przestrzeń, w której królują tanki. Jest ich sześć i w każdym po ok. 1 tys. litrów piwa.

- Piwo warzymy metodami tradycyjnymi, praktycznie bez udziału automatyki – wyjaśnia Sławomir Ignatiuk. -  Kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z warzeniem piwa w domu, największy problem był z utrzymaniem odpowiedniej higieny i temperatury piwa. Dziś, przy tym sprzęcie jakim dysponuję tutaj,  nie ma z tym najmniejszego kłopotu.

Browar wyposażony jest w warzelnie w stylu niemieckim, czyli kadź zacierno-filtracyjną, kadź warzelną z whirpoolem oraz zbiornik wody gorącej. Wszystkie kadzie posiadają niezależny system ogrzewania parowego, co gwarantuje równomierny rozkład temperatur.

A jaki był początek? Pan Sławomir – jak przystało na naukowca z tytułem doktora ekonomii i wykładowcę z 25-letnim stażem na Politechnice Białostockiej – rozpoczął od książek.

- Dużo przeczytałem na ten temat, potem zaczęły się domowe eksperymenty. Częstowanie znajomych, poznawanie tego środowiska – opowiada. Hobbystycznie warzył piwo ponad 10 lat. – Aż nadszedł czas na zmiany w życiu. Co prawda przez pierwsze dwa lata od utworzenia Browaru Białego w 2018 r. jeszcze wykładałem na uczelni, ale od dwóch lat robię już tylko piwo. Zmiany są potrzebne – podkreśla.

Podlaska woda i smak

Co w piwie rzemieślniczym jest najważniejsze? Pasja, cierpliwość, znajomość technik. Pomysłowość piwowara i woda.

- Woda jest bardzo ważna – potwierdza Sławomir Ignatiuk . – My mamy wodę z ujęcia w Choroszczy. Oczywiście, że lekko ją modyfikuję poprzez filtr, ale niezbyt, bo to przecież woda, na której robi się znakomite i słynne ogórki kruszewskie! – śmieje się. – Jest czysta, twarda, czyli doskonale nadaje się do piw ciemnych.

Browar Biały rozpoczynał od czterech podstawowych piw: Chmielowej mocy – klasycznej angielskiej ipa; piwa pszenicznego; milkstout i Bohemia Amber Ale.

Dziś w ich ofercie jest ok. 8 – ale ta liczba jest ruchoma.

- To zależy od mojego pomysłu, od trendów na rynku, od naszych przyjaciół, których namówię na wspólne warzenie - opowiada Sławomir Ignatiuk.

 Jednym z pomysłów pana Sławomira było uwarzenie np. piwa typu grodziskie, czyli piwa wędzonego.

- To stary, polski styl. Nasze piwo grodziskie było i jest wysoko oceniane. Niestety, ten styl w Polsce kiepsko się sprzedaje – żałuje pan Sławomir, który oprócz klarownego piwa grodziskiego, stworzył też drugie - z dodatkiem yerba mate!

Z kolei do bardzo popularnego piwa typu porter bałtycki dołożył podlaski smak – trawę żubrową.

- Porter bałtycki to piwo bardzo pracochłonne i wymagające, ale ostatnimi czasy wróciło do łask – wyjaśnia.

Z entuzjazmem na Anglika

Każdym rynkiem rządzą trendy, także rynkiem piwowarskim. W sezonie 2022/23 popularne są piwa w stylu sour, czyli kwaśne. W Browarze Białym w kooperacji z Browarem Moczybroda powstało „Kwaszone”, czyi sour ipa „zakwaszane kulturami bakteryjnymi używanymi do produkcji twardych odmian serów takich jak: parmezan, provolone czy grana padano.”  – czytamy na stronie internetowej.  Jednak na sezon 2023 Browar Biały wybrał klasykę.

- Wspólnie z moim przyjacielem, rodowitym Brytyjczykiem Tomem Spencerem, opracowaliśmy premiery na ten sezon: Englishman vol. 6, czyli british golden ale oraz Englishman vol. 7. To z kolei jest modern bitter – opowiada pan Sławomir i dodaje. – I, oczywiście, nasze nowe grodziskie, czyli A’la Grodziskie z dodatkiem yerba mate.

Anglik z nr 6 – british golden ale - to trunek jasny, wytrawny, rześki, bez karmelowych nut. Z kolei nr 7, czyli modern bitter – to także piwo jasne, ale już o iglasto-cytrusowym aromacie i smaku.

- Przedstawiliśmy nasze premiery zarówno na białostockim jarmarku przed Wielkanocą, jak i podczas Warszawskiego Festiwalu Piwa. Otrzymaliśmy bardzo dużo pozytywnych, wręcz entuzjastycznych opinii - mówi Sławomir Ignatiuk.

Ciemne na pudle

W Browarze Białym współpraca z innymi jest bardzo ceniona. Jednym z przykładów jest trunek stworzony dla Zamku w Tykocinie  [piszemy o nim w naszej bazie TU – dop. red.] specjalny, zamkowy kraft z etykietą z wizerunkiem tykocińskiego zamku.

Kooperacje podbiałostockiego browaru doceniają też jurorzy na rozmaitych konkursach.

- Wiele nagród dostaliśmy za piwo stworzone z białostocką palarnią kawy Kafejeto – wspomina Sławomir Ignatiuk. - To był 2019 rok i Konkurs Piw Rzemieślniczych w Warszawie,  największy konkurs piw rzemieślniczych w Polsce. Otrzymaliśmy tam srebrny medal!

Nagrodzone wówczas piwo „Kafejeto” to piwo w stylu coffe milk stout – ciemne, o kremowej konsystencji, palone, z dodatkiem kawy Gwatemala Huehuetenango wypalanej w białostockiej palarni. Inny milk stout produkcji Browaru Białego – „Kawowa Pokusa”, które - jak czytamy w jego opisie - „smakuje jak słodzone espresso”, również w otrzymało nagrody: w 2018 r. brąz na konkursie Chmielaki Krasnystawskie oraz brąz w 2019 r. na największych w Polsce targach piwa – czyli Poznańskich Targach Piwnych.

Kolejna nagroda – już w 2021 r. – spłynęła za – również ciemny – irlandzki stout.  A w 2022 r. dwie nagrody - i to złote! - za kolejne ciemne: Englishman vol. 3 India Export Porter.

– Chyba ta woda naprawdę nam sprzyja, bo nagrody mamy głównie za ciemne piwa – śmieje się pan Sławomir.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Browar Biały Sp. z o.o.

Niewielki browar rzemieślniczy założony przez pasjonatów warzenia piwa. Browar wyposażony jest w warzelnie w stylu niemieckim. Piwa warzone są metodami tradycyjnymi, praktycznie bez udziału automatyki, wyłącznie z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków i konserwantów. W ofercie różnorodne style piw, od klasycznych, jak np. jasne pszeniczne czy ciemne stouty, po bardziej ekstrawaganckie i eksperymentalne. 

tel.: 600 85 85 85

e-mail: biuro/at/browarbialy.pl

Strona internetowa (link zewnętrzny): https://www.browarbialy.pl/

Strona na Fb (link zewnętrzny): Browar Biały

Lokalizacja sklepu

Browar Biały Sp. z o.o.

ul. Białostocka 5, 16-070 Łyski

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

- Mapa miejsc, gdzie można nabyć Browar Biały: Mapa

Certyfikaty, wyróżnienia

  • - 2019 r. - Konkurs Piw Rzemieślniczych - sweet stout - srebro za Kafejeto
  • - 2019 r. - Greater Poland - Beer Cup - sweet&coffee stout - brąz za Kawową Pokusę
  • - 2021 r. - Greater Poland - Beer Cup -  srebro za Irlandzki stout
  • - 2022 r. - Konkurs Piw Rzemieślniczych - historical beer - złoto za Englishman vol.3 - India Export Porter
  • - 2022 r. - Greater Poland - Beer Cup -  wyróżnienie konkursowe za Englishman vol.3 - India Export Porter i za to samo - złoto w kat. Mocne piwa brytyjskie
lpt66b

Header