Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
pieczywo

Augustowska jagodzianka

Podziel się

Jagodzianki i przysmaki Polikarpa Augustyniaka (m.Augustów)

„Augustowska jagodzianka” to jeden z podlaskich produktów wpisanych na prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Listę Produktów Tradycyjnych. Jak czytamy w opisie jest tobułeczka z ciasta drożdżowego z nadzieniem z jagód i wierzchem przyozdobionym kruszonką”. Za tym wpisem stoi Polikarp Augustyniak, który swoją pierwszą cukiernię założył w 1973 r. Dziś jest właścicielem dwóch punktów w centrum Augustowa, w których można kupić jagodowy przysmak.

- To mój smak dzieciństwa. Pamiętam go z bazaru Różyckiego, gdzie zabierała mnie mama. Tamtejsze handlarki sprzedawały wówczas domowe jedzenie: pyzy, flaki i jagodzianki. Mnie zawsze ciągnęło do słodkości – opowiada nam Polikarp Augustyniak. – Kiedy po praktykach cukierniczych w warszawskiej cukierni Mieczysława Guta zdecydowałem, że chcę założyć własną cukiernię, padło na Augustów. Stąd pochodzi moja żona. A wówczas w Augustowie nikt nie znał jagodzianki.

Spod rąk Polikarpa Augustyniaka drożdżowe bułeczki wychodzą sprawnie i szybko. Na małe, okrągłe kółka z lekko podrośniętego ciasta drożdżowego kładzie dużą łyżkę jagód i zawija krążek ciasta w formę podłużnego pieroga. Uformowane bułki przez kwadrans muszą odpocząć , zanim trafią do pieca. Tuż przed tym są smarowane jajkiem i kruszonką.

- Najważniejsze w jagodziance jest ciasto i jagody – wyjaśnia cukiernik. – Ciasto musi być ze sprawdzonej mąki. Ja biorę ją tylko z naszego regionu, najchętniej z młynu Mazurki obok Augustowa, ale też z Podlaskich Zakładów Zbożowych. Tłuszcze też najczęściej z regionu, z Grajewa chociażby. A jagody tylko z augustowskich lasów. Są najlepsze, najzdrowsze i najsłodsze.

Specyfiką augustowskiej jagodzianki jest większy – niż w jakichkolwiek innych bułkach z owocami – stosunek nadzienia jagodowego do ilości ciasta. Charakterystyczna też jest kruszonka zamiast lukru. 

W Pracowni Cukierniczej pana Polikarpa od lat  przygotowywane są rozmaite ciasta i ciasteczka. W lodówkach stoją szarlotki i serniki; oprócz jagodzianek na blachach złocą się bułki z jabłkiem, rożki francuskie i koperty z owocami,  rogaliki ze słodką polewą i dodatkiem owoców. I oczywiście pączki. Przed tłustym czwartkiem pan Polikarp piecze ich tysiące, 10 razy więcej niż w inne dni roku.  

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Pracownia Cukiernicza Polikarp Augustyniak

Pierwszą cukiernię w Augustowie Pan Polikarp Augustyniak założył w 1973 r. Od tego czasu wprowadza na lokalny rynek rozmaite smaki: jagodziankę, jabłko w cieście, sernik wiedeński, ciastka francuskie, a nawet słodkie sucharki. Oferta cukierni jest bardzo szeroka, a jej domeną są ciasta i ciastka z lokalnych surowców (owoce, mąka, tłuszcze).  

Tel.: 87 644 67 31;
 
 
Lokalizacja sklepu

Pracownia Cukiernicza Polikarp Augustyniak

Ul. Nowomiejska 1; Rynek Zygmunta Augusta 13; 16-300 Augustów

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Cukiernia i kawiarnia: ul. Nowomiejska 1 w Augustowie; cukiernia: Rynek Zygmunta Augusta 13 w Augustowie.

Certyfikaty, wyróżnienia

Najważniejszym produktem w cukierni Polikarpa Augustyniaka jest - link do strony: "augustowska jagodzianka" wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych w 2016 r. 

lpt66b 199_green-velo

Header