Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
pieczywo

Chleb z Piekarni Konopki

Podziel się

Chleby sprzed lat - Piekarnia Konopki (gm. Grajewo, pow. grajewski)

Piekarnia powstała w 1990 r. z inicjatywy Czesława i śp. Janusza Skrodzkich. Początkowo rodzina Skrodzkich zajmowała się hodowlą trzody chlewnej, dzierżawiła też pola i uprawiała zboże, które także przerabiała na mąkę w swoich młynach.

- Mieliśmy taki obieg zamknięty: produkowaliśmy, zboże i mąkę, piekliśmy chleb w piekarni, a odpadami, zwrotami, otrębami karmiliśmy trzodę. To był pionierski pomysł jak na tamte czasy - opowiada założyciel firmy Czesław Skrodzki. - Młyny były jednak dość przestarzałe i energochłonne, dlatego z nich zrezygnowaliśmy i ostatecznie postawiliśmy na piekarnię i zakład cukierniczy.

Jak wspominają członkowie rodziny Skrodzkich Pani Krystyna i Ewa (obecna współwłaścicielka zakładu) do piekarni udało im się wówczas pozyskać znakomitych fachowców z piekarniczej branży.

- Mieli duże doświadczenie, wprowadzali nas, uczyli, ale byli przywiązani do tradycji, że w piekarni musi być zakwas, że formowanie chlebów i bułek powinno być ręczne - opowiadają. - I tak jest do tej pory: bułki, pieczywo słodkie do dziś formujemy ręcznie.

Zakwas i chleb z kapustą

Ważnym elementem piekarni w Konopkach jest produkcja oparta na naturalnym zakwasie. - To prawdziwe serce piekarni – podkreśla Czesław Skrodzki. – Ponieważ pracujemy prawie 24 godziny na dobę, zakwas prowadzimy metodą pięciofazową i codziennie odnawiamy. Kończymy na pełnym kwasie, z tego bierze się zaczątek i od nowa go prowadzimy: przedkwas, półkwas i kwas. Jak się go codziennie nie odnawia i zostawia na kwasie, to chleb zaczyna się kruszyć. Zakwas trzeba odnawiać, bo wtedy nabiera sily.

Na zakwasie produkowany jest w Konopkach m.in. chleb żytni, razowy i z kapustą. Ten ostatni, to jeden z kilku opartych na recepturach i opowieściach babci pana Czesława.

- Rodzinnych tradycji piekarniczych nie mam, ale mama i babcia zawsze w domu piekły chleb. Nie kupowało się go nigdzie – wspomina. – I z dzieciństwa pamiętam zarówno chleb z kapustą, ale też chleb, który nazywam „przedwojennym”, albo bułkę, którą wprowadziłem lata temu do produkcji a nazywamy ją "konopską".

Na chleb przedwojenny składa się mąka żytnia typ 720 i razowa typ 2000. – Nie ma w nim drożdży, sama fermentacja wody i mąki – wyjaśnia pan Czesław. Z kolei na chleb z kapustą trzeba nieco więcej składników: - 25-35 procent kapusty, 30 procent ziarna, mąka żytnia i kwas oraz 10 procent mąki razowej – wymienia.

Pieczywo, zwłaszcza te na zakwasie jest wypiekane w Konopkach w piecach murowanych, opalanych drewnem. Chleb żytni swojej formy nabiera w blaszkach.  

Keks i ptasie mleczko

Gusta klientów się zmieniają, kiedyś najbardziej popularny był chleb najzwyklejszy, pszenny, od którego zaczynaliśmy. Pamiętam, że pierwszą produkcję rozdaliśmy wśród mieszkańców - wspomina ani Krystyna. – Teraz trzeba gonić za gustami klientów.

Podobnie z wyrobami cukierniczymi, którymi państwo Skrodzcy też kuszą mieszkańców regionu. 

- Mieliśmy u nas doświadczonego cukierniczego mistrza, który wyuczył nam do dziś pracujące panie. Bazował na tradycji, zawsze miał receptury przed sobą, nie dał się namówić na żadne ulepszacze – wspominają emerytowanego już pracownika państwo Skrodzcy. – Od niego mamy babkę piaskową czy keks, który dziś nie jest tak popularny i nasze, tradycyjne ptasie mleczko. 

W ofercie są także tradycyjne ciasta świąteczne: makowiec, sernik, ale też sezonowe z owocami,  rozmaite ciastka i ciasteczka oraz śmietanowe desery. Cały asortyment zakładu piekarniczo-cukierniczego w Konopkach to ponad 200 pozycji.

Tekst i fot.: Urszula Arter, Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Skrodzcy Piekarnia Cukiernia Sp.j

Rodzinna firma z 30-letnim doświadczeniem w branży piekarniczej i cukierniczej. Obecnie właścicielami są Ewa i Czesław Skrodzcy. W zakładzie oraz sklepach firmowych łącznie pracuje kilkadziesiąt osób. Teren działania to: Augustów, Biała Piska, Ełk, Grajewo, Pisz i Suwałki. 

Biuro w Konopkach - tel: 86 272 27 53

Link do strony: www.piekarnia-konopki.pl

Strona na FB: Piekarnia Cukiernia Konopki  

Lokalizacja sklepu

Skrodzcy Piekarnia Cukiernia Sp.j

Konopki 9, 19-200 Grajewo

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Lista adresowa sklepów firmowych znajduje się na stronie internetowej - link do strony: https://www.piekarnia-konopki.pl/sklepy/ 

 

Materiały dodatkowe

Przepis na chleb z kapustą z Piekarni Konopki

Audycja nagrana przez Polskie Radio Białystok.

Wideo

Header