Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
miody

Pasieka PODR w Szepietowie

Podziel się

Pasieka Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (pow. wysokomazowiecki)

Pasieka założona  w 1957 r. równolegle z polami doświadczalnymi. Wtedy też rozpoczęły się w Ośrodku szkolenia dla przyszłych pszczelarzy, które organizowano w siedzibie PODR oraz w terenie. Pasieka PODR była przez długi czas jedyną w rejonie wpisaną do krajowego rejestru pasiek hodowlanych. Zajmowała się wychowem matek pszczelich rasy kaukaskiej i mieszańców międzyrasowych z pszczołą środkowoeuropejską. Wybór tej pszczoły do hodowli w Podlaskiem potwierdziły prace badawcze przeprowadzone w pasiece pod nadzorem Instytutu Sadownictwa Oddziału Pszczelarstwa w Puławach.

Obecnie pasieka liczy 40 pni pszczelich. Pszczoły utrzymywane są na ramce typu dadant w ulach styropianowych i poliuretanowych oraz na ramce warszawskiej poszerzanej w ulach drewnianych. Utrzymywane są głównie pszczoły rasy kraińskiej linii Alpejka i Prima.

Na terenie pasieki mieści się pracownia pasieczna, w której znajduje się niezbędny sprzęt potrzebny do pracy z pszczołami oraz w tym miejscu także przeprowadzane jest wirowanie miodu.

Pozyskany w pasiece miód jest dostępny do kupienia przez zainteresowanych w kasie ODR, która jest czynna od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15.00. Dostępne są dwie odmiany miodu: rzepakowy oraz wielokwiatowy.

PODR prowadzi również warsztaty dla początkujących pszczelarzy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przyszli pszczelarze są zapoznawani z życiem pszczół, ich biologią oraz dowiadują się, jak postępować z tymi owadami. Podczas zajęć praktycznych mają możliwość samodzielnego dokonania przeglądu ula, uczą się znakować matki pszczele, a także biorą udział w miodobraniu. Zyskują także wiedzę o podstawowych pożytkach występujących na terenie województwa podlaskiego po to, by istniała współpraca pomiędzy rolnikami i pszczelarzami.

 

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Pasieka Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Pasieka szkoleniowa prowadzona od 1957 r. Oprócz warsztataów i szkoleń dla przyszłych pszczelarzy w pasiece produkowany jest miód do sprzedaży w kasie ośrodka. W ofercie miód rzepakowy i wiel9okwiat. Pasieka bierze udział w akcji Samorządu Województwa Podlaskiego promującej markę "Miód Podlaski" a prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego.  

Tel.: 86 275 89 10

e-mail: sekretariat/at/odr-szepietowo.pl

Strona internetowa (link zewnętrzny): https://odr.pl/

 

Lokalizacja sklepu

Pasieka Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Wawrzyńce 64 18-210 Szepietowo

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Na miejscu w kasie PODR

Header