
Rzemieślnicza sztuka chleba
Sztuka Chleba i Wina (m. Białystok)
Powstała w 2019 roku z potrzeby: gości, klientów oraz właścicieli firmy matki, czyli restauracji Sztuki Mięsa i brata, czyli sklepu Rzeźnik Sztuka Mięsa.
Pomysł na rzemieślniczą piekarnię „chodził” za właścicielami Sztuki Mięsa od momentu rozpoczęcia działalności sklepu z mięsem, czyli Rzeźnika [o Sztuce Mięsa i sklepie piszemy TU – dop. red.]
- Jak już goście kupili u nas wędlinę, czy mięso, to często pytali o dobry chleb do tego – opowiada pani Agnieszka Eliaszuk. - Poza tym widzieliśmy, że ludzie szukają dobrego chleba, na prawdziwym zakwasie, z niewielkich manufaktur, piekarni rzemieślniczych.
A kiedy właściciel budynku, w którym pani Agnieszka i jej mąż Maciej wynajmują sale pod restaurację, zapowiedział, że zwalnia się jeden z lokali – klamka zapadła. Rozpoczęły się prace nad stworzeniem piekarni.
Ręcznie formowane
- Trwały około sześciu miesięcy. Lokal trzeba było całkowicie przebudować, przystosować do naszych potrzeb – mówi Agnieszka Eliaszuk. – Poza tym o pieczeniu chleba nie wiedzieliśmy za wiele. Dlatego poprosiliśmy o fachową pomoc. Najpierw naszą wspólniczkę, a potem zaprzyjaźnionego piekarza z Warszawy. On też przywiózł nam pszenny zakwas na nasz pierwszy chleb. Pracujemy na nim do dziś – zdradza.
Pierwszy wypieczony bochenek w piekarni Sztuka Chleba i Wina to był chleb pszenny na owym, warszawskim zakwasie, potem doszedł żytni na zakwasie, chleby żytnie blaszkowe, bagietki, ciabaty i bułki do hamburgerów.
– Musiały się tu znaleźć, goście z naszego sklepu Rzeźnik pytają o nie najczęściej – wyjaśnia pani Agnieszka.
Na półkach piekarni przy ul. Krakowskiej w Białymstoku można także zaopatrzyć się w ciasta i pieczywo słodkie: drożdżowe, na cieście francuskim, z owocami sezonowymi. W sobotę kuszą pączki a w inne dni np. marcinek!
- Dużo w tym inicjatywy naszych ludzi, bo pracujemy ze zgraną ekipą. A jak jest dobra współpraca, są też dobre pomysły - chwali pani Agnieszka. – To niewielka piekarnia, prawdziwa manufaktura, wszystko robimy ręcznie. Dzielimy ciasto, formujemy, składamy. Dlatego nie można od nas wymagać, aby wszystkie wypieki byłe idealnie takie same – uprzedza.
Lokalne najlepsze
Piekarnia Sztuka Chleba i Wina to także winiarnia – jak nazwa miejsca wskazuje. A wino to pasja i hobby pani Agnieszki.
- Tak, przyznaje jestem smakoszem wina. I bardzo chciałam mieć sklep z winem, ale blisko restauracji a nawet w niej – opowiada. – Ale nie pozwoliły na to przepisy, a że do pieczywa wino pasuje i często się zdarza w różnych miejscach na świecie, że wino jest sprzedawane w jednym miejscu z pieczywem, czy z z serami – to taki właśnie lokal powstał.
Wszystkie „sztuki” z ul. Krakowskiej stawiają na produkty od lokalnych dostawców. Sztuka Mięsa współpracuje z podlaskimi ubojniami, stąd na jej stołach wołowina, czy jagnięcina z podlaskich gospodarstw; w Rzeźniku także są produkty z mięsa wysokiej z podlaskich gospodarstw, a w Sztuce Chleba i Wina – chleby i bułki wypiekane są na mące z podlaskiego młyna w Ciechanowcu.
Ponadto w właściciele promują też innych producentów z Podlasia: można tu kupić sery z Zagrody pod Lasem Koźliki (w naszej bazie znajdziecie ich TU: Monika Szymczukiewicz; Barbara Łapińska); są też masła orzechowe i inne smarowidła z lodziarni Stara Szkoła w Sokółce.

Sztuka Chleba i Wina
Rzemieślnicza piekarnia połączona ze sklepem winiarskim. W ofercie pieczywo na zakwasie: żytnie i pszenne oraz inne wyroby piekarnicze i cukiernicze.
ul. Krakowska 11, 15-875 Białystok
Tel: 575 798 957; e-mail: sztukachlebaiwina/at/gmail.com
Strona na FB: https://www.facebook.com/sztukachlebaiwina


Forma działalności
Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt
Na miejscu w piekarni przy ul. Krakowskiej 11 w Białymstoku.