
Przetwory Zachara
Chaziajstwo u Zachara (Trześcianka, gm. Narew, pow. hajnowski)
Marek Zacharko został rolnikiem niespodziewanie. Wiele pokoleń jego rodziny było związanych z Białymstokiem. On przez całe swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze również. Bywalec białostockich klubów, DJ, grafik komputerowy. Wielbiciel nowoczesnych technologii. I historii. W 2005 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii.
- Miałem tam być tylko 6 miesięcy a zostałem 15 lat – śmieje się dziś. – Ale nie żałuję czasu tam spędzonego. Poznałem mnóstwo ciekawych ludzi, założyłem stowarzyszenie tzw. detektorystów [czyli poszukiwaczy artefaktów za pomocą wykrywaczy metalu – dop. red.]. Jednak w 2019 r. wróciłem do Polski – wyjaśnia.
Pan Marek wrócił do Białegostoku, dostał tu propozycję pracy, ale pandemia pokrzyżowała plany. Postanowił przenieść się do Trześcianki, gdzie jeszcze przed wyjazdem na wyspy udało mu się kupić prawie 100-letni dom i ziemię. To tu odkrył w sobie rolnicze pasje i talent do przetwórstwa.
Dary dające siłę
- Przetwory, syropy, octy z tzw. żywą matką – wymienia. – Wykorzystuje i przerabiam to, co rośnie na mojej ziemi, w sadzie, na okolicznych łąkach. Wracam do nieco zapomnianych smaków i darów lasu, czy ogrodów – wyjaśnia.
Stąd w jego ofercie powidła z mirabelki żółtej i czerwonej, syropy z pędów sosny, pokrzywy, mięty. Są też octy jabłkowe, owocowe przeciery i miód z mniszka lekarskiego. Jest też poszukiwany przez wielbicieli ziołowych naparów „Iwan Czaj”, czyli suszona wierzbówka kiprzyca.
- Wiele jest o niej historii. Według starego rosyjskiego powiedzenia po herbacie Ivan Czaj rosyjski chłop mógł orać swój ogródek trzy dni – śmieje się pan Marek. A naukowcy potwierdzają, że „Wierzbówka kiprzyca (Chamerion angustifolium (L.) Holub) jest ważną rośliną zielarską, wykorzystywaną od lat w tradycyjnej medycynie ludowej do leczenia m.in. schorzeń układu moczowo-płciowego. Ziele wierzbówki wykorzystywane jest w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym w profilaktyce i łagodzeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (…) Ponadto ziele wierzbówki wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbólowe oraz fotoprotekcyjne i spowalniające starzenie” [cytaty pochodzą z artykułu zawartego w publikacji „Rośliny w naukach medycznych i przyrodniczych – przegląd i badania” wydawnictwo naukowe Tygiel, Lublin 2020 – dop.red.]
Dzielenie łączy
Marek Zacharko lubi się dzielić swoją pasją. Zarejestrował Rolniczy Handel Detaliczny, by móc sprzedawać swoje przetwory. W sezonie na płocie jego gospodarstwa wiszą siatki z owocami z sadu. – Mam ich za dużo, po co mają się marnować? Bierzcie, za darmo! – ogłasza na profilu swojego gospodarstwa w mediach społecznościowych.
Założył w Trześciance fundację „Spadczyna”, dzięki której organizuje wystawy, wycieczki po Krainie Otwartych Okiennic, warsztaty stolarskie i rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych. Wreszcie, bramy jego jego posesji w Trześciance stoją otworem. Aby się zaanonsować, należy jedynie młotkiem stuknąć w wiszącą przy płocie patelnię. I wejść. Na gości czeka Niezależna Informacja Turystyczna, minisklepik z przetworami i drukowanymi, zaprojektowanymi przez gospodarza kartkami-cegiełkami na rozwój fundacji oraz przewodnik - pan Marek.

Rolniczy Handel Detaliczny - Marek Zacharko "Chaziajstwo u Zachara"
Rolnicza manufaktura, w której gospodarz produkuje octy, soki, syropy, przetwory z owoców, warzyw i ziół z własnego sadu, ogrodu i łąki. Na miejscu niezależny punkt informacji turystycznej, wystawy plenerowe, sklepik.
Tel.: 48696133636;
Strona na fb: https://www.facebook.com/chaziajstwouzachara

Rolniczy Handel Detaliczny - Marek Zacharko "Chaziajstwo u Zachara"
Trześcianka 82, 17-210 Narew
wyznacz trasę
Forma działalności
Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt
- - na miejscu w Trześciance
- - zamówienia telefoniczne i przez fb
- - w sklepie Que sera sera przy ul. Lipowej 20 lok.4U w Białymstoku