Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
Inne

Wina z Winnicy Korol

Podziel się

Wina z niezwykłego Mielnika (pow. siemiatycki)

- Koledzy z Podkarpacia czy Małopolski śmieli się trochę i nie wierzyli, że tu w Podlaskiem można produkować wino. A przecież Mielnik to miejsce, w którym nasłonecznienie jest dłuższe niż w innych regionach kraju!  A to ma szczególne znaczenie dla win czerwonych – wyjaśnia jedną z przyczyn swojego sukcesu Mikołaj Korol, właściciel winnicy w Mielniku.

Jednak powodów, które składają się na powstanie i funkcjonowanie z sukcesami już od 2010 r. „Winnicy Korol” jest wiele: położenie geograficzne  - na prawym zboczu Doliny Bugu, w tzw. niecce, co osłania przed wiatrem i ma wpływ na wysoką temperaturę zwłaszcza latem; struktura geologiczna gleby - pokłady kredy; specyficzny mikroklimat - występują tu m.in. skupiska roślinności kserotermicznej, czyli z klimatu zwrotnikowego, lubiące wysokie temperatury i mało opadów. Ważna jest też jakość winorośli, ale najważniejsze: pasja i upór Mikołaja Korola.

- Lubię wyzwania – przyznaje. – Kiedy kupiłem tu działkę ze starym sadem, to on nie był dla mnie wyzwaniem. Za to nasadzenie tu winorośli i robienie z nich wina, i to nie gorszego niż francuskie, już tak! I jest wyzwaniem do dziś. Każdy rok jest inny, każdy zaskakuje – wyjaśnia pan Mikołaj.

Chemia i wino owocowe

Mikołaj Korol z wykształcenia i wykonywanego zawodu jest inżynierem chemikiem. Projektował urządzenia i instalacje dla zakładów azotowych, był dyrektorem technicznym ds. produkcji w siemiatyckim oddziale Horteksu. Jednak to do ziemi najbardziej go ciągnęło.

- Ja pochodzę z chłopskiej, wiejskiej rodziny. Każde wakacje na wsi spędzałem, w gospodarstwie – wspomina. – Wiedziałem, że kiedyś będę się tym zajmował. Dlatego pracując w zakładach azotowych w Puławach dokształcałem się w tym kierunku, zdobyłem tytuł Mistrza Ogrodnictwa – opowiada. A potem przyszły kolejne studia, w tym enologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Skąd wino? Mama pana Mikołaja robiła w domu wina owocowe. On także od takich zaczynał i tworzył je przez lata. W 1990 r. w Siemiatyczach na swojej posesji posadził pierwsze winorośle. I z nich także produkował wino gronowe na własne potrzeby.

- Ale marzyła mi się winnica. Jeździłem dużo po świecie, oglądałem różne miejsca, różne podejścia do uprawy winorośli, produkcji wina. I najbliższą mi okazała się winnica rodzinna z areałem 5-6 hektarów i pracą całej rodziny na jej rzecz, przez lata – wyjaśnia pan Mikołaj.

 Od garażu do winiarni

Pierwsze wina pana Mikołaja powstawały w garażu, jednak marzyła mu się nie tylko winnica, ale też winiarnia. Miejsce, gdzie turyści po obejrzeniu winnicy, mogą zobaczyć proces produkcji wina, a także go spróbować. Pan Mikołaj postanowił rozpocząć w Mielniku tzw. enoturystykę.

- Budując to wszystko wzorowałem się na tym, co widziałem w świecie – opowiada i wskazuje ręką wokół, a znajdujemy się w przestronnej sali z długimi stołami zastawionymi butelkami i dużymi oknami z widokiem na winnicę. – W Polsce jeszcze nie było takich miejsc, a tym bardziej w naszym regionie, więc je stworzyłem.

I dziś turyści mają co oglądać. Jest winnica, którą można w sezonie zwiedzać, obserwować z tarasu bądź okien sali degustacyjnej. Jest możliwość wejścia do hali produkcyjnej i pomieszczeń, gdzie wino leżakuje w drewnianych beczkach. Można też odpocząć dłużej w pokojach przygotowanych nad winiarnią.

- Enoturystyka to wciąż jeszcze u nas raczkująca branża. Jednak już kilkanaście razy w roku zdarzają się nam wizyty turystów zainteresowanych nie wycieczką na Podlasie, ale zwiedzaniem właśnie naszej winnicy - opowiada pan Mikołaj. - Bardzo mnie to cieszy.

Z rodziną najlepiej

Na pytanie, jak rozpocząć przygodę z winiarstwem pan Mikołaj pobłażliwie się uśmiecha. I nie chce odpowiadać.

- Wielu do mnie dzwoni z takim pytaniem. Chce odpowiedzi, jak szybko zbudować winnicę, rozpocząć produkcję wina. A tak się nie da, bo to zależy od wielu czynników. A ja jasnowidzem nie jestem – śmieje się. – Najlepiej równolegle łączyć naukę o przetwórstwie i produkcji wina z doświadczeniem praktycznym. Posadzić 100 sadzonek, obserwować, czytać mnóstwo książek, podróżować i uczyć się. Ja się wciąż uczę! – przyznaje.

Mikołaj Korol podkreśla też, że bardzo ważny jest zespół, z którym prowadzi się winnicę. On tworzy ją wspólnie z rodziną, z żoną Martą. Uzupełniają się w swoich umiejętnościach i wiedzy. Dzięki temu nie muszą zatrudniać wielu specjalistów, a winnica staje się tym, czym miała być od początku: rodzinnym przedsięwzięciem, które pracuje dla kolejnych pokoleń.  

Białe zdobywają rynek

Wina z „Winnicy Korol” od 10 lat zbierają laury na wielu konkursach winiarskich w Polsce i Europie. Zarówno białe, które regularnie bywają medalistami, jak też czerwone. W winiarni w Mielniku na jednej ze ścian pysznią się dyplomy, na szafce obok stoją rzędem statuetki i okolicznościowe puchary.

- Nasz biały Hibernal regularnie zdobywa nagrody, jest też najczęściej kupowanym u nas winem. Jest półwytrawny, ale w kierunku wytrawnego. To gładkie, lekkie i przyjemne wino – objaśnia pan Mikołaj. – Do białych polskich win nie trzeba już wielu przekonywać, bo one są coraz bardziej popularne, gorzej z czerwonymi. Jest jeszcze wielu sceptyków.

Mimo to, czerwony Regent z rocznika 2018 czy Pinot Noir z 2019 zdobyły złote medale na międzynarodowych konkursach winiarskich!

- I klienci to doceniają, bo te nagradzane wina też sprzedają się najszybciej – mówi Mikołaj Korol. – A na zdaniu klientów nam bardzo zależy. Zwłaszcza tych, których poznamy osobiście, którzy do nas przyjeżdżają, smakują, kupują i wracają. To nasz podstawowy i ulubiony klient.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Winnica Korol – Mikołaj Korol

Winnica położona w niezwykłej Dolinie Bugu otoczona wzgórzami i rezerwatem przyrody "Góra Uszeście". Mikroklimat Mielnika sprawia, że uprawa winorośli ma się tam znakomicie z czego korzysta jej założyciel - Mikołaj Korol. W ofercie Winnicy Korol wina wytrawne białe (m.in. Hibernal, Solaris) i czerwone (m.in. Pinot Noir, Cabernet, Regent), różowe. Nagradzane na rozmaitych konkursach winiarskich. 

Tel.: 604273338; 

e-mail: winnicakorol/at/gmail.com 

Strona na FB (link zewnętrzny): Winnica Korol

Strona internetowa (link zewnętrzny): http://winnicakorol.pl/

 

Lokalizacja sklepu

Winnica Korol – Mikołaj Korol

ul. Popław 3, 17-307 Mielnik

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

  • - poprzez zamówienie na stronie winnicakorol.pl
  • - na miejscu w winnicy w Mielniku
  • - w podlaskich restauracjach skupionych wokół organizacji „LOT – nad Bugiem”, m.in. w „Ziołowym Zakątku” [w bazie jest TU – dop. red.];
  • - w Kuchni Dobromil [w naszej bazie jest TU – dop. red.]

Certyfikaty, wyróżnienia

199_green-velo

Header