Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
dania i potrawy

Agroturystyka u Edyty

Podziel się

Spokój i ekologia nad Jemielistem (gm. Filipów, pow. suwalski)

Jemieliste to niewielka wieś położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Agroturystyka „U Edyty” stoi w niewielkiej odległości od jej rodzinnego domu, gospodarstwa Państwa Rydzewskich, którzy zajmują się produkcją ekologicznych warzyw (piszemy o nich tu – link wewnętrzny - https://produkty.podlaskie.eu/ekorydzewscy) .

- Dom, w którym mieszkam i przyjmuje gości stoi na działce na, której wychował się mój dziadek. Tata wcześniej bezpośrednio nad jeziorem wynajmował drewniane domki – opowiada pani Edyta. – Teraz jednak nie czasy na małe domki bez łazienek. Dlatego kilka lat temu zbudował dom i kazał wracać – śmieje się. – Pracowałam wówczas w Anglii, miałam trochę oszczędności, postanowiłam spróbować z tą agroturystyką.

W domu pani Edyty dla gości przeznaczone są cztery pokoje na piętrze i obszerna kuchnia w suterenie. Na posesji pyszni się altana z kominkiem, ogród, trawiasta przestrzeń do gier. Po drugiej stronie drogi jest przejście na prywatną plażę nad jezioro Jemieliste.

Niezbyt duże, kameralne jezioro, otoczone niewielkimi wzniesieniami, wokół niezwykła cisza. Na brzegu na chętnych czekają łodzie i kajaki, przy pomoście zacumowana zadaszona tratwa.  – To dzieło mojego męża - mówi z dumą pani Edyta. – Turyści ją bardzo polubili.

W agroturystyce „U Edyty” goszczą dwie grupy turystów. Jedni to goście aktywni: pływają, jeżdżą rowerami, zwiedzają, codziennie robią coś innego. Drudzy to amatorzy spokoju. – Jak postawią auto na parkingu, to ono tak stoi przez dwa tygodnie – mówi ze śmiechem pani Edyta. – A oni spacerują, plażują, zanurzają się w  ciszy.

Ważnym punktem pobytu „U Edyty” jest jedzenie. Gospodyni sama gotuje z pomocą męża, który specjalizuje się w mięsach.

- To nasza, regionalna, tradycyjna kuchnia: kartacze, babka, pierogi i produkty z okolicy – wyjaśnia pani Edyta. – Sery kupujemy w pobliskiej spółdzielni mleczarskiej Rospuda, mięso w lokalnej masarni, wędliny w Bakałarzewie. A warzywa i kiszonki mam od siostry. Jest przecież obok i prowadzi ekologiczne gospodarstwo - Gospodarstwo Ekologiczne Rydzewscy

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo agroturystyczne „U Edyty”

Rodzinne gospodarstwo agroturystyczne. Gospodarze wynajmują pokoje w swoim domu, do dyspozycji gości piętro i przestrzonna kuchnia i jadalnia w suterenie. Wyżywienie na miejscu przygotowywane przez gospodarzy z lokalnych a nawet ekologicznych produktów. Dla chętnych do wynajęcia sprzet pływacki: łodzie, tratwa, itp.

Tel: 726 519 905, e-mail: edzik1806/at/wp.pl

Strona na FB: https://www.facebook.com/jemieliste.uedyty

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo agroturystyczne „U Edyty”

Jemieliste 13 c, 16-424 Filipów

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Agroturystyka

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Wyżywienie na miejscu w agroturystyce - nieopodal w tej samej wsi Gospodarstwo Ekologiczne Rydzewscy z warzywami i przetworami.  

Certyfikaty, wyróżnienia

Gospodarstwo agroturystyczne jest członkiem stowarzyszenia "Podlaski Szlak Kulinarny". W roku 2013 r. podczas Jesiennych Targów Ogrodniczych organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie agroturystyka "U Edyty" została laureatem (V miejsca) w konkursie na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne regionu.

szlak_66c

Header