Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
warzywa

Pomidory Witalisa Jakoniuka

Podziel się

Pomidory z rodzinnego gospodarstwa w Gradocznie (gm. Narew)

Pan Witalis z żona Anią witają nas z uśmiechem, serdecznie, jakbyśmy znali się nie od kilku sekund, a od lat. Prowadzą do foliowych tuneli i szklarni, w których rośnie ok. 8 tysięcy krzaków blisko 25 gatunków pomidorów.

- Z tych pomidorów to nie tylko ogrodnictwo, ale cała nauka – opowiada nam pani Ania, na co dzień nauczycielka w pobliskiej szkole podstawowej w Narwii. – Zapraszamy tu moje dzieciaki ze szkoły. Dostają sadzonki, aby sami zaopiekowali się krzaczkami. Robimy też warsztaty kulinarne, pikniki i opowiadamy im o gospodarstwie - tłumaczy i żegna się, bo w szkole czekają na nią uczniowie.

Pomidorowa przygoda pana Witalisa rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu w bielskiej spółdzielni ogrodniczej „Witamina”. Po kilku latach pracy w niej postanowił spróbować swoich sił i założył w 1986 r. specjalistyczne gospodarstwo ogrodnicze „Anwit”

- Pierwszą folię na 800 krzaków posadziliśmy na działce u teściów, to była polska odmiana tzw. słonka – wspomina. - Potem w szczycie mieliśmy nawet 12 tysięcy krzaków, ale teraz schodzimy z tej liczby, bo nie ma pracowników, a my coraz starsi – tłumaczy. – Teraz mam ok. 8 tys. krzaków z 24 gatunkami. To podobno jedna z większych kolekcji w Polsce.

Gospodarstwo ogrodnicze pana Witalisa w 2013 zostało laureatem podlaskiej Agroligi, a jego pomidory w 2014 r. zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie na Najlepszy Produkt Lokalny Obszaru Natura 2000. Pomidory są regularnie badane, kontrolowane przez stosowne instytucje, dzięki temu wiadomo, że nie zawierają żadnych substancji mogących szkodzić zdrowiu.

- W moim pomidorze najważniejsze jest to, że rośnie w gruncie, w ziemi, nie na wełnach, nie jest karmiony komputerem, tylko na oborniku naturalnym – tłumaczy Witalis Jakoniuk. – Gatunki dobierałem według swojego gustu, brałem na próbę, sadziłem kilka krzaków. Jak były smaczne i dawały dobry plon, szły do produkcji.

Pan Witalis pierwszy w okolicach Hajnówki wprowadził na lokalny rynek pomidory kolorowe: zielone, żółte, czarne, fioletowe. Pokazuje je nam podczas spaceru w foliowych labiryntach i szklarni.

- Tu rośnie polska Julia, tu Gruszka, a tam zaczynają się Sople, różne kolory. Tak wygląda malinowy faworyt, a z tamtej strony są Pomidory Koktajlowe, także i te czarne – prezentuje kolorowe odmiany. - A tu mam Malinową Zorzę, starą, polską odmianę. Jest delikatna, wrażliwa na choroby, ale bardzo popularna wśród moich klientów ze względu na delikatny miąższ i skórkę. Moi klienci lubią też Bawole Serca, te duże, mięsiste. Największy rekordzista tego gatunku urósł mi do 1,26 kg.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze "Anwit" Witalis Jakoniuk

Gospodarstwo ma w ofercie pomidory w bogatym asortymencie odmian (kilkanaście), kolorów (czerwone, żółte, malinowe, czarne), kształtów (okrągłe, gruszkowate, podłużne, owalne, koktajlowe) i wielkości. Pomidory są uprawiane od nasionka. Dodatkowo w ofercie inne warzywa jak ogórki, czy też sałata.

Tel. Kom.: 504620717, e-mail: anwit/at/adres.pl

Lokalizacja sklepu

Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze "Anwit" Witalis Jakoniuk

Gradoczno 25a; 17-210 Narew

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Sprzedaż i dostawy bezpośrednie

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty są do nabycia na bazarze w Hajnówce oraz bezpośrednio w gospodarstwie.

Certyfikaty, wyróżnienia

Producent jest laureatem w rozlicznych konkursach:
- Gminnym: „Najładniejsza posesja
- Wojewódzkim: „Nasze kulinarne dziedzictwo” – I miejsce kategoria „Od pola do
stołu”
- Podlaska Agroliga 2013: laureat
- Najlepszy Produkt Lokalny Obszaru Natura 2000 - laureat
- Udział w Międzynarodowych Targach POLEKO - wystawca

nkd_66

Materiały dodatkowe

"Tym żyje wieś" - wydanie specjalne

[fragment audycji]

Wideo

Header