Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
wędliny

Masarnia "Biebrzańskie Smaki"

Podziel się

Wędliny z masarni rodziny Wojtachów ze Szpakowa (gm. Jaświły)

W 2018 roku działalność gospodarzy ze Szpakowa – gospodarstwo, hodowla, masarnia, sklepy firmowe zdobyła uznanie twórców organizatorów ogólnopolskiego konkursu Agroliga  - znalazła się w finale wojewódzkim konkursu Agroliga. A w roku 2019 odebrali z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi tytuł „Rolnika roku” za 2018. I aż dziw bierze, że Pani Małgorzata ze wsią nie wiązała swojej przyszłości!

- Pochodzę ze wsi, rodzice mieli plantację tytoniu, kilka krów. Na polu pracowałam, ale nie chodziłam do obrządku. Miałam wyjechać i być nauczycielką klas pierwszych – śmieje się Małgorzata Wojtach. – Życie potoczyło się inaczej, wyszłam za mąż i zostałam na wsi. I mam tu jeszcze mnóstwo do zrobienia!

Energia nie opuszcza Pani Małgorzaty. To ona przed laty wpadła na pomysł a następnie zaczęła skrupulatnie planować produkcję wędlin o smaku zapamiętanym z domu. – To trwało około dwóch lat – opowiada. - Zbadaliśmy rynek, czy byłoby na to zapotrzebowanie. Rozprowadzaliśmy najpierw po rodzinie, małej grupie znajomych. Im bardziej smakowało, tym mieliśmy pewność, że to dobry kierunek.

Dzięki funduszom unijnym, głównie Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na posesji w Szpakowie stanął budynek masarni. Kolejne dotacje pozwoliły ją wyposażyć. 

Pani Małgorzata od początku funkcjonowania masarni nie bazowała na żadnych gotowych przepisach. – Wszystkie receptury są moje – mówi z dumą. – Choć nie ma w nich niczego, czego nie ma w domowej kuchni. Sól, pieprz, majeranek, czosnek – to do kiełbasy. Szynkę, czy boczek moczymy parę dni w solance, w ziołach i wędzimy olchą, bo mamy swoją olszynę.

Z doświadczeń i zamówień Biebrzańskich Smaków wynika, że największym powodzeniem cieszy się polędwica i boczek. Są również amatorzy kiełbas (biebrzańskiej podsuszanej i biebrzańskiej palcówki) nagrodzonych ogólnopolską, prestiżową „Perłą” w konkursie kulinarnym „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. 

Po Biebrzańskie Smaki najlepiej udać się do sklepu firmowego w Szpakowie przy masarni. Tam na ścianie widnieje imponująca kolekcja rozmaitych dyplomów, zaświadczeń i certyfikatów za szereg nagród w konkursach. Wyroby Biebrzańskich Smaków można też znaleźć w wielu sklepach w województwie: w PSS Społem w Augustowie, też w Ciechanowcu, Wysokiem Mazowieckiem i w Białymstoku.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Masarnia Biebrzańskie Smaki Małgorzata Wojtach

Masarnia ma w ofercie szeroki wybór wędlin wieprzowych, specjalizuje się w produktach wędzonych olszyną.

Tel. kom.: 662617949; e-mail: malgorzata.wojtach/at/gmail.com

Link do strony internetowej: www.biebrzanskiesmaki.pl

Strona na FB (link zewnętrzny): Biebrzańskie smaki

 

Lokalizacja sklepu

Masarnia Biebrzańskie Smaki Małgorzata Wojtach

Szpakowo 57; 19-124 Szpakowo

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Produkcja marginalna, lokalna i ograniczona

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Sklepy firmowe:

  • Szpakowo 57,
  • Białystok - ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 4;
  • PSS Społem w Augustowie oraz w sklepach w Ciechanowcu i Wysokiem Mazowieckiem.
  • Wędliny dostępne także podczas rozmaitych targów i jarmarków z wyrobami regionalnymi. 

Certyfikaty, wyróżnienia

Laureaci rozmaitych konkursów i wyróżnień, w tym m.in. "Rolnik Roku 2018", wojewódzkiego finału "Agroliga 2018".  Trzykrotni zdobywcy "Perły" w ogólnopolskim finale konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" (Kiełbasa biebrzańska podsuszana w 2019 oraz Kiełbasa biebrzańska palcówka w 2017 r., Szynka - w 2021 r.).

Według stanu na grudzień 2019 r. producent uczestniczy w krajowym systemie jakości żywności "Jakość-Tradycja" mogąc poszczycić się certyfikatem na nastepujące produkty:

-palcówka biebrzańska,
-baleron biebrzański,
-polędwica biebrzańska,
-szynka biebrzańska.

Producent spełnia również wytyczne związane z produkcją - link do strony: wędzonek (wędzonego) w oparciu o metodę zarejestrowaną na - link do strony: Liście Produktów Tradycyjnych. Ponadto Masarnia Biebrzańskie Smaki posiada salę gdzie istnieje możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych. Na życzenie gości istnieje możliwość zamówienia dań zarejestrowanych na LPT, takich jak: link do strony - babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, kartacze, itp.

jt66 lpt66b nkd_66 szlak_66c 199_green-velo

Materiały dodatkowe

Video-wycieczka po zakładzie

Biebrzańskie Smaki to profesjonalna, chociaż niewielka masarnia łącząca tradycję z wysokimi standardami produkcji. Zachęcamy do obejrzenia filmu opowiadającego o Podlaskim Szlaku Kulinarnym, do którego Biebrzańskie Smaki należą.

Wideo

Header