Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
wędliny

Masarnia "Biebrzańskie Smaki"

Podziel się

Wędliny z masarni rodziny Wojtachów ze Szpakowa (gm. Jaświły)

W 2018 roku działalność gospodarzy ze Szpakowa – gospodarstwo, hodowla, masarnia, sklepy firmowe zdobyła uznanie twórców organizatorów ogólnopolskiego konkursu Agroliga  - znalazła się w finale wojewódzkim konkursu Agroliga. A w roku 2019 odebrali z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi tytuł „Rolnika roku” za 2018 . I aż dziw bierze, że Pani Małgorzata ze wsią nie wiązała swojej przyszłości!

- Pochodzę ze wsi, rodzice mieli plantację tytoniu, kilka krów. Na polu pracowałam, ale nie chodziłam do obrządku. Miałam wyjechać i być nauczycielką klas pierwszych – śmieje się Małgorzata Wojtach. – Życie potoczyło się inaczej, wyszłam za mąż i zostałam na wsi. I mam tu jeszcze mnóstwo  do zrobienia!

Energia nie opuszcza Pani Małgorzaty. To ona przed laty wpadła na pomysł a następnie zaczęła skrupulatnie planować produkcję wędlin o smaku zapamiętanym z domu. – To trwało około dwóch lat – opowiada. - Zbadaliśmy rynek, czy byłoby na to zapotrzebowanie , rozprowadzaliśmy najpierw po rodzinie, małej grupie znajomych. Im bardziej smakowało, tym mieliśmy pewność, że to dobry kierunek.

Dzięki funduszom unijnym, głównie Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na posesji w Szpakowie stanął budynek masarni. Kolejne dotacje pozwoliły ją wyposażyć. 

Pani Małgorzata od początku funkcjonowania masarni nie bazowała na żadnych gotowych przepisach. – Wszystkie receptury są moje – mówi z dumą. – Choć nie ma w nich niczego, czego nie ma w domowej kuchni. Sól, pieprz, majeranek, czosnek – to do kiełbasy. Szynkę, czy boczek moczymy parę dni w solance, w ziołach i wędzimy olchą, bo mamy swoją olszynę.

Z doświadczeń i zamówień „Biebrzańskich Smaków” wynika, że największym powodzeniem cieszy się polędwica i boczek. Są również amatorzy kiełbas (biebrzańskiej podsuszanej i biebrzańskiej palcówki) nagrodzonych ogólnopolską, prestiżową „Perłą” w konkursie kulinarnym „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. 

Po Biebrzańskie Smaki najlepiej udać się do sklepu firmowego w Szpakowie przy masarni. Tam na ścianie widnieje imponująca kolekcja rozmaitych dyplomów, zaświadczeń i certyfikatów za szereg nagród w konkursach. Wyroby „Biebrzańskich smaków” można też znaleźć w wielu sklepach w województwie: w PSS Społem w Augustowie, też w Ciechanowcu, Wysokiem Mazowieckiem i w Białymstoku.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Masarnia Biebrzańskie Smaki Małgorzata Wojtach

Masarnia ma w ofercie szeroki wybór wędlin wieprzowych, specjalizuje się w produktach wędzonych olszyną.

Tel. kom.: 662617949; e-mail: malgorzata.wojtach/at/gmail.com

Link do strony internetowej: www.biebrzanskiesmaki.pl

Strona na FB: Biebrzańskie smaki

 

Lokalizacja sklepu

Masarnia Biebrzańskie Smaki Małgorzata Wojtach

Szpakowo 57; 19-124 Szpakowo

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Produkcja marginalna, lokalna i ograniczona

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Sklepy firmowe - Szpakowo 57, Białystok - ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 4; również w PSS Społem w Augustowie oraz w sklepach w Ciechanowcu i Wysokiem Mazowieckiem. Wędliny dostępne także podczas rozmaitych targów i jarmarków z wyrobami regionalnymi. 

Certyfikaty, wyróżnienia

Laureaci rozmaitych konkursów i wyróżnień, w tym m.in. "Rolnik Roku 2018", wojewódzkiego finału "Agroliga 2018".  Dwukrotni zdobywcy "Perły" w ogólnopolskim finale konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo (kiełbasa biebrzańska podsuszana w 2019 oraz Kiełbasa biebrzańska palcówka w 2017 r.).

Według stanu na grudzień 2019 r. producent uczestniczy w krajowym systemie jakości żywności "Jakość-Tradycja" mogąc poszczycić się certyfikatem na nastepujące produkty:

-palcówka biebrzańska,
-baleron biebrzański,
-polędwica biebrzańska,
-szynka biebrzańska.

Producent spełnia również wytyczne związane z produkcją - link do strony: wędzonek (wędzonego) w oparciu o metodę zarejestrowaną na - link do strony: Liście Produktów Tradycyjnych. Ponadto Masarnia Biebrzańskie Smaki posiada salę gdzie istnieje możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych. Na życzenie gości istnieje możliwość zamówienia dań zarejestrowanych na LPT, takich jak: link do strony - babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, kartacze, itp.

jt66 lpt66b nkd_66 szlak_66c 199_green-velo

Materiały dodatkowe

Video-wycieczka po zakładzie

Biebrzańskie Smaki to profesjonalna, chociaż niewielka masarnia łącząca tradycję z wysokimi standardami produkcji. Zachęcamy do obejrzenia filmu opowiadającego o Podlaskim Szlaku Kulinarnym, do którego Biebrzańskie Smaki należą.

Wideo

Header