Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
wędliny, mleczne

Wędliny i sery od Dażynki

Podziel się

Wędliny i sery nadbużańskie (Rotki k. Drohiczyna)

Mięso, sery i majonez – w wielu odmianach i smakach. A większość oparta na przepisach z domu rodzinnego Grażyny i Dariusza Putkowskich. Z rad starszego pokolenia korzystają do dziś prowadząc rodzinną firmę o wdzięcznej nazwie „Dażynka”.

- Syn Cezary nam tę nazwę wymyślił. To połączenie naszych imion a przy tym kojarzy się z darami, darzeniem, czyli życzeniami powodzenia  – wyjaśnia Grażyna Putkowska przyjmując nas w swoim domu i firmie w Rotkach, k. Drohiczyna. – I wszystko w się zgadza, bo my dzielimy się tym, co mamy najlepsze: naszymi wyrobami i chcielibyśmy, by naszym klientom dobrze się wiodło. I smakowało!

Spuścizna babci Jani i Zosi

W rodzinnym domu Państwa Putkowskich wędliny, pasztety i mięsa robiło się od zawsze. Jedna i druga babcia miały swoje specjały, których sztukę wyrobu przekazywały kolejnym pokoleniom.

-Większość przekazała mi teściowa, która z nami nadal mieszka i do dziś się od niej uczę – mówi Grażyna Putkowska. – A mama teścia, którą miałam wielkie szczęście poznać i mieszkać z nią przez pięć lat, aż do jej śmierci,  wyniosła ze swojego rodzinnego domu dworskiego wiele wiedzy. I to ona była naszą bazą.

Prababcia Jania wyposażyła Państwa Putkowskich w m.in. przepis na pasztet wieprzowy, z kolei babcia Zosia jest do dziś specjalistką od idealnej pasztetowej.

- Nasze wyroby robimy tak, jak dla siebie. Sami rozbieramy półtusze, najlepszy jest w tym nasz syn Damian – opowiada Pani Grażyna. – Używamy tylko podstawowych przypraw i nie odparzamy wędlin przed wędzeniem! I choć mamy większe ubytki na wadze mięsa, to jest ono smaczniejsze.

Do klasycznych wędlin typu szynka, polędwica Putkowscy dodają tylko sól, żadnych ziół, ani nawet liści laurowych. – Mięso musi smakować mięsem – wyjaśnia Grażyna Putkowska. – Owszem do kiełbas dodajemy jałowca, czy paprykę w zależności od ich rodzaju, ale klasyczne wędliny robimy w najprostszy, klasyczny sposób.

Doceniają to nie tylko klienci, ale i specjaliści. W 2017 r. Grażyna Putkowska za „Szynkę ze słoninką” otrzymała „Perłę” – jedną z najważniejszych nagród kulinarnych w Polsce. 

Ser z nasturcją

Jednak przetwórstwo wędlin i wyrób serów nie pojawiła się u państwa Putkowskich od razu. Przez wiele lat prowadzili gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. Zdobywali nagrody, wyróżnienia, ale czegoś im brakowało.

- Któregoś dnia przy dojeniu krów zdecydowaliśmy, że trzeba spróbować przetwórstwa. Zwłaszcza, że były wówczas na to fundusze unijne [z PROW – dop. red.] – wspomina Grażyna Putkowska.

Wybór padł na produkcję wędlin i garmażerki – bo to zawsze smakowało ich gościom, znajomym, rodzinie – a także serów.

- Zaczęłam z nimi przygodę, kiedy mieliśmy jeszcze swoje mleko. Metodą prób i błędów dochodziłam do smaku, za który zaczęłam dostawać nagrody. Na pierwsze konkursy namówiła mnie szefowa Lokalnej Grupy Działania „Tygiel Doliny Bugu”. Dziś wiem, że próby te nie były idealne, ale komisjom smakowały  – śmieje się Pani Grażyna. – Ale do ideału doszłam, czego potwierdzeniem jest kulinarna „Perła” za rok 2015 za mój ser „nadbużański dojrzewający”.

Najpopularniejsze smaki w ofercie Pani Grażyny to ser nadbużański z dodatkiem: czarnuszki, czosnku niedźwiedziego, kolorowego pieprzu, a latem mięty.

- Kiedy kwitną nasturcje, dodaje do sera ich płatki. Wyglądają pięknie i ser świetnie smakuje – zachwala Pani Grażyna.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Dażynka – Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska

Rodzinna firma bazująca na tradycyjnych przepisach i recepturach oraz lokalnych produktach. Za swoje wyrony (wędliny i sery) nagrodzona w ogónopolskich konkursach.

Tel. kom.: 508 919 463

Link do strony: www.dazynka.pl

Strona na FB: Dażynka – Nadbużańskie Smaki

 

Lokalizacja sklepu

Dażynka – Nadbużańskie Smaki Grażyna Putkowska

Rotki 1, 17-312 Drohiczyn

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Produkcja marginalna, lokalna i ograniczona

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

W punkcie sprzedaży przy zakładzie w Rotkach (gm. Drohiczyn), w sklepach firmowych w Siedlcach (woj. mazowieckie). Kontakt przez dział handlowy, tel. kom.: 570 001 649.

Certyfikaty, wyróżnienia

Grażyna Putkowska jest posiadaczką dwóch "Pereł", czyli najwyższych nagród w ogólnopolskim konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo". W roku 2015 otrzymała ją za "Ser nadbużański dojrzewający”, a z kolei w roku 2017 nagrodę zdobyła za "Szynkę ze słoninką". Producent ma w ofercie wędzonkę (wędzone) - produkt zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych [link do serwisu zewnętrznego].

lpt66b nkd_66 icon_03-polish-product szlak_66c 199_green-velo

Header