Pasieka Carska Kószka
Pasieka Carska Kószka (Białowieża, Hajnówka, pow. hajnowski)
Nazwa „Carska Kószka” wzięła się stąd, że rodzina pana Eugeniusza pochodzi z okolic Orli, z miejscowości Koszki. Kószka (koszka) to także nazwa ula kopulastego w kształcie dzwonu, wykonanego z plecionej słomy. Z kolei puszcza kojarzy się z carem, dlatego powiązanie tych dwóch słów dało nazwę pasiece.
Pan Eugeniusz prowadzi ją od 2004 r. wspólnie ze swoim ojcem. Zaczęło sie jednak od prezentu.
– Dostałem od kolegi jeden rój, którego nie umiałem utrzymać. Zostałem więc z pustym ulem z ramkami - wspomina. - Ale już w następnym roku wszedł do niego kolejny rój. Postanowiłem wtedy, że się tym zajmę. Dokupiłem 14 rodzin i tak zacząłem pracę z pszczołami – opowiada pan Eugeniusz.
„Carska Kószka” to pasieka wędrowna, przewożona na terenie powiatu na różne pożytki – rzepak, mniszek, wielokwiat, grykę, lipę, słonecznik. Część pasieki jest stacjonarna – umiejscowiona na terenie Puszczy Białowieskiej. Pracują w niej pszczoły rasy kraińskiej. Dzięki nim pan Eugeniusz pozyskuje miód malinowy leśny i słynny lipiec białowieski – miód wpisany w 2005 r. na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Lipiec białowieski to miód nektarowy, w którym przeważa pyłek pochodzący z lipy drobnolistnej. Pod tą nazwą może również występować miód nektarowo-spadziowy, powstający w wyniku połączenia miodu nektarowego z miodem spadziowym iglastym lub liściastym. Występuje w dwóch naturalnych postaciach: płynnej, zwanej patoką i stałej, określanej jako krupiec. Zapach miodu lipowego jest bardzo silny, podobny do zapachu kwiatów. Jego smak jest słodki, lekko gorzkawy i delikatnie piekący.
– Pozyskuję cały wachlarz produktów pszczelich od mioów przez pyłek, pierzgę i propolis – wylicza pszczelarz, który pełni zaszczytną funkcje prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej, które zrzesza pszczelarzy z tego rejonu w tym także tych, którzy produkują "Lipiec białowieski" wedle ścisłych wytycznych stowarzyszenia.
Eugeniusz Masalski - Pasieka Carska Kószka
Pasieka prowadzona przez prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej. Producent m.in. "lipca białowieskiego" atakże wielu innych produktów pszczelich. Pszczelarz bierze udział w akcji Samorządu Województwa Podlaskiego promującej markę "Miód Podlaski" a prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego.
Tel. 505 187 434
e-mail: gienekmah/at/poczta.onet.pl
Forma działalności
Sprzedaż i dostawy bezpośrednie
Gdzie kupię produkt
- w Hajnówce i Białowieży w pasiece
- sprzedaż wysyłkowa po uprzednim zamówieniu telefonicznym.
Certyfikaty, wyróżnienia
Lipiec białowieski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W przypadku miodu nektarowego - nektar pochodzi z lipy drobnolistnej (Tilia cordata), która występuje w następujących dwóch typach siedliskowych lasu w Puszczy Białowieskiej.: LMśw (las mieszany świeży), LMw (las mieszany wilgotny). Miód nektarowy lipowy (NL) może mieć barwę bardzo jasną, prawie białą, poprzez nieco ciemniejszą aż do bursztynowej. Zapach miodu lipowego jest bardzo silny, podobny do zapachu kwiatów; smak słodki z nieco gorzkawym posmakiem, lekko piekący. Miód lipowy w temperaturze 10°C krystalizuje w ciągu kilku tygodni, ma konsystencję drobnoziarnistą. Pyłki kwiatów lipy powinny być pyłkami przewodnimi a ich udział we wszystkich pyłkach miodzie nie powinien być mniejszy niż 25%.
W 2008 r. "lipiec białowieski" zgłoszony przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Rejonu Puszczy Białowieskiej zdobył wyróżnienie w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego - "Podlaska marka".