Lipiec z puszczy
Lipiec z Puszczy (Hajnówka, pow. hajnowski)
– Pasiekę mamy od 1997 roku. To była pasja mojego męża, jego rodzice mieli pszczoły – opowiada o początkach pasieki pani Ludmiła. – Mąż dostał pracę w miejscu, gdzie miał kawałek deputatu w środku Puszczy Białowieskiej. Postanowił kupić ul i w 1994 bądź 1995 zaczęliśmy od jednego czy dwóch uli. Później uli przybywało i tak się zaczęło. W pewnym momencie mnie to też wciągnęło – dodaje pani Nesteruk.
Pasieka państwa Nesteruków obecnie liczy 75 pszczelich rodzin. – Mamy pszczoły kilku ras. Co roku wprowadzamy nowe matki, zmieniamy, kupujemy od nowych hodowców. Zawsze staramy się mieć takie, które w naszych warunkach zimują lepiej, są odporniejsze na choroby – opowiada pani Ludmiła.
Część pasieki jest ustawiona w Czerlonce, w Puszczy Białowieskiej. – Część uli na wiosnę trzymamy w Hajnówce, na obrzeżach, bo pszczoły szybciej dochodzą do siebie, ponieważ są tu pożytki, a w lesie są one dopiero w połowie czerwca – mówi pszczelarka. – Tu kwitną sady i inne wiosenne rośliny. Czasami przewozimy ule, na przykład na lipę. Pszczoły zasięgiem swego lotu korzystają z czystych ekologicznie pożytków.
– Sprzedajemy tylko miody. Mamy miód leśny malinowy, spadziowy, mniszkowy i rzepakowy. Od kilku lat mąż sieje grykę, więc mamy także miód gryczany – dodaje pani Ludmiła. - Ale naszym hitem jest „Lipiec białowieski”. Należymy do Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Białowieskiej, które zrzesza jego producentów, a jest ich ośmiu, w tym my. „Lipiec białowieski” jest pozyskiwany m.in. z lipy drobnolistnej, która rośnie w puszczy – mówi pani Nesteruk.
Miód ten od 2005 r. jest wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Występuje w dwóch postaciach – płynnej (patoka) i stałej (krupiec). Jest to miód nektarowy lipowy, spadziowy ze spadzi iglastej oraz spadziowy ze spadzi liściastej. Miód nektarowy lipowy charakteryzuje się bardzo jasną barwą, poprzez nieco ciemniejszą aż do bursztynowej z zielonkawym odcieniem – w zależności od domieszki spadzi, która występuje w okresie kwitnięcia lipy. Miód spadziowy ze spadzi iglastej ma ciemną, brązową barwę z zielonkawym odcieniem. Charakteryzuje go długi czas krystalizacji (2-3 miesiące) oraz łagodny, mało słodki, żywiczny smak. Miód ze spadzi liściastej ma barwę jasnobeżową, herbacianą i korzenny zapach.
Państwo Nesterukowie od dwóch lat współpracują z Podlaskim Urzędem Marszałkowskim w zakresie promocji „Miodu podlaskiego”. – Urząd dostarcza nam etykiety i zakrętki, co pomaga promować nasze miody – stwierdza z zadowoleniem pszczelarka.
– Miodu najwięcej sprzedajemy u siebie w domu. Wysyłamy go też za pośrednictwem paczkomatów, jeśli ktoś zadzwoni i zamówi – informuje pani Ludmiła. – Trochę się martwimy, bo dużo miodu kupowali turyści. A od ubiegłej jesieni (2021 – dop. red.) jest ich mniej. Teraz też jest dość słabo ze sprzedażą z uwagi na zamknięcie strefy przygranicznej (tekst powstał w czerwcu 2022, przed otwarciej strefy – dop. red.). Mamy jednak nadzieję, że wszystko wróci do normy – podsumowuje pszczelarka.
Pasieka - Jerzy i Ludmiła Nesteruk
Producenci miodów a przede wszystkim "Lipca białowieskiego" - (link zewnętrzny) zarejestrowanego na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pszczelarze bierze udział w akcji Samorządu Województwa Podlaskiego promującej markę "Miód Podlaski" a prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego.
Tel.: 602 739 349
e-mail: mia365/at/wp.pl
Forma działalności
Sprzedaż i dostawy bezpośrednie
Gdzie kupię produkt
- w miejscu zamieszkania w Hajnówce
- wysyłkowo (po zamówieniu telefonicznym)
Certyfikaty, wyróżnienia
Lipiec białowieski - produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 2005.12.28 w kategorii Miody w woj. podlaskim. Miód nektarowy lipowy (NL) ma bardzo silny aromat podobny do zapachu kwiatów. Jego smak jest słodki z nieco gorzkawym posmakiem, lekko piekący. Miód spadziowy ze spadzi iglastej (SI) ma silny, lekko korzenny lub żywiczny zapach. Charakteryzuje się łagodnym, mało słodkim, lekko żywicznym smakiem. Miód spadziowy ze spadzi liściastej (SL) ma niezbyt silny, ale specyficzny – lekko korzenny zapach. Charakteryzuje się łagodnym, nieco cierpkawym smakiem.