Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
owoce

Ekogospodarstwo rodziny Perkowskich

Podziel się

Ekologiczny rokitnik, aronia oraz dzika róża z m. Roszki Sączki (gm. Sokoły)

Ekologiczna uprawa Czesława Perkowskiego we wsi Roszki-Sączki wczesną jesienią mieni się kolorami. Czerwone liście aronii na tle żółtego poplonu gorczycy, zielone jeszcze krzewy dzikiej róży, wśród nich czerwone owoce, gdzieniegdzie różowe pąki kwiatów. Aby dojrzeć pomarańczowe grona rokitnika, trzeba podejść bliżej do kolczastego krzaka. - Mam tu samą kolorową witaminę C – śmieje się Pan Czesław.

Ekologią zajmuje się ponad dekadę. Pomogła w tym Unia Europejska – poprzez zachęcające dopłaty –ale też najważniejsze były ciekawość i zamiłowanie do zdrowego, wartościowego jedzenia.

 - Pewnie, że łatwo nie jest. Kontroli dużo, papierów też, a przecież plon w porównaniu z tym z produkcji konwencjonalnej o wiele niższy. Czyli pieniądze też – opowiada Czesław Perkowski przyjmując nas w domu w Roszkach-Sączkach. – Pierwsze dwa lata przestawiania gospodarstwa na ekologię były najcięższe, a potem już się wciągnąłem.

Krzaki aronii, dzikiej róży i rokitnika ciągną się na polu pana Perkowskiego w kolorowych pasach. Czerwone liście aronii kryją już niewiele owoców. – Zebraliśmy już, a to co zostało, to na suszenie ewentualnie się nadaje – opowiada Pan Czesław oprowadzając nas po gospodarstwie. - Róża też zebrana, ale że jesień ciepła, to jeszcze pojedyncze kwiaty się zdarzają. Te owoce, które zostaną to ptaszkom będzie. One też potrzebują witamin.

Krzewy rokitnika pilnie strzegą swoich owoców. Mocno przylegają do kolczastych gałęzi, a dodatkowo, aby ujrzały światło dzienne - trzeba je odpowiednio sadzić.

– Ważna jest płeć. Są krzaki żeńskie i męskie i trzeba je odpowiednio przemieszać – uchyla rąbka tajemnicy Pan Czesław. – Tak, jak u ludzi, żeby były owoce, to musi być mężczyzna i kobieta – śmieje się.

Większość produkowanych przez siebie owoców Pan Czesław oddaje do firm przetwórczych, zajmujących się produkcją ekologicznych soków i przetworów. Można jednak kupić u niego owoce bezpośrednio w gospodarstwie. Sezon na zbiory aronii to połowa sierpnia, rokitnik najlepiej zbierać pod koniec sierpnia, a dzika róża ma swój najlepszy czas na przełomie sierpnia i września.

- Najlepiej to przyjechać i samemu pójść na zbiory –zachęca pan Czesław. – To i na powietrzu się pobędzie, i zobaczy, że to łatwy chleb nie jest. Ale i satysfakcja będzie, że samemu z krzaków się coś zebrało.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo rolne Czesława Perkowskiego

Gospodarstwo ma w ofercie owoce aronii, rokitnika, a także owoce i płatki róży.

Tel. kom.: 605541028, e-mail: perkowski.jan1956/at/gmail.com (preferowany kontakt telefoniczny).

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo rolne Czesława Perkowskiego

Roszki Sączki 2; 18-218 Sokoły

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Sprzedaż i dostawy bezpośrednie

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Dostawy i odbiór po uzgodnieniu.

Certyfikaty, wyróżnienia

Produkcja ekologiczna, certyfikat nr. PL-EKO-06-000125. Producent należy do Związku Rolników Ekologicznych "BIOPOLSKA". Uczestnictwo w konkursie Nasze kulinarne dziedzictwo - kategoria "Od pola do stołu" - nagroda specjalna za produkty: aronia, róża pomarszczona.

eko66 nkd_66

Header