Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
owoce, dania i potrawy

Smaki Ziemi Brańskiej

Podziel się

Smaki Ziemi Brańskiej (Brańsk, pow. bielski)

Dostała 5 z plusem od znanej z TV restauratorki Magdy Gessler. Smakołyki z prowadzonej przez Dorotę Puchalską gospody Ziemia Brańska można dziś kupić nie tylko na miejscu, ale też w sieci. I cieszyć się wybornym smakiem w domowym zaciszu.

- Pandemia spowodowała, że jesienią 2020 r. uruchomiliśmy internetową sprzedaż naszych wyrobów - opowiada właścicielka gospody Dorota Puchalska. – Można kupić nasze przetwory, weki z gotowymi daniami, kiszonki i wiele produktów zaprzyjaźnionych z nami producentów lokalnych przysmaków.

Z budowy do gospody

Dorota Puchalska gotowania uczyła się od babci Bronisławy. To ona zajmowała się małą Dorotą, gdy jej mama była w pracy. I choć do zawodowej gastronomii pani Doroty nigdy jej nie ciągnęło, to los zdecydował inaczej.

Przez wiele lat pani Dorota wraz mężem mieszkali w Brukseli. Kiedy starsza córka Ola wybierała się do pierwszej klasy, postanowili wrócić do rodzinnego Brańska. Mąż założył firmę budowlaną, Dorota zajmowała się domem i wkrótce już dwójką dzieci. W międzyczasie otworzyli niewielki bar z drobnymi przekąskami i piwem. I nagle zdarzyła się tragedia. Jadąc na mecz piłkarski ulubionej Jagiellonii mąż Doroty wpadł w poślizg i zginął w samochodowym wypadku.

- Zostałam sama z dwójką dzieci, firmą budowlaną i barem – wspomina Dorota. – Nie znałam się na budowlance, ale skończyłam wszystkie rozpoczęte prace. A przy barze postanowiłam zostać, stwierdziłam, że z tym sobie poradzę. I zrobiłam z niego pierwszą w Brańsku pizzerię!

Nazwała ją – choć dziś już nie wie dlaczego – Quatro. Potem przejęła lokal po lokalnej restauracji „Nurczanka” i pod swoim szyldem przez kilka lat serwowała w Brańsku pizzę ale także domowe, podlaskie dania rodem z kuchni babci Broni. Brakowało jednak inspiracji, chęci do działania i klientów. Wówczas – w 2017 r. - w Brańsku pojawiła się ekipa „Kuchennych rewolucji” z Magdą Gessler na czele.

Kotlet na pięć z plusem

- Ten program a przede wszystkim Magda bardzo dużo mi pomogła – zdradza Dorota Puchalska. - Uwierzyłam we własne zdolności, siły, możliwości. To, że nie latały talerze, a wszystko co podałam od początku jej smakowało, było niesamowitym uczuciem! – wspomina.

 - Barszcz czerwony jest jednym z lepszych, jakie w życiu jadłam. Kotlety mielone na piątkę z plusem, a szczawiowa obłędna – chwaliła Magda Gessler po pierwszym spotkaniu z kuchnią Doroty Puchalskiej. Restauratorka postanowiła zmienić wystrój lokalu na bardziej regionalny, a menu nadać wyrazistości i podkreślenia podlaskiej tradycji kulinarnej.

I tak Quatro zmieniło się w „Ziemia Brańska Gospoda”, do menu zawitał kulebiak, kotlet mielony „nieziemski” na chlebie z metra ciętym oraz rosół z kaczki i gęsi z domowym makaronem.

- Ten rosół gotowałam od dawna, sprawdził się – mówi pani Dorota. – Z tym, że teraz a zwłaszcza zimą, dodaje do niego nieco anyżu i goździków i mocno paloną cebulę. Wtedy jest bardziej aromatyczny i rozgrzewający.

Z kolei kotlet mielony robi wrażenie swoją obfitością. W formie surowej waży pół kilo! Po wyjęciu z pieca blisko 400 gram!

- Jest bez bułki tartej, czy mąki, więc mogą go jeść także bezglutenowcy – wyjaśnia pani Dorota. – Ważne jest mięso dobrej jakości, najczęściej łopatka, ale może być też szynka czy karkówka. Dodaje do niego cebulę, czosnek, pieprz, sól, ciepły bulion. I najważniejsze: długo wszystko mieszam, aż mięso wchłonie wszystkie składniki.

Potem kotlet trafia na chwilę na patelnię, aby się przyrumienić z góry i dołu a następnie do pieca. Gościom podaje się go na pajdzie chleba (żytniego, wypiekanego w lokalnej piekarni) posmarowanej swojskim masłem – pani Dorota sama je robi! – z dodatkiem miodu i chrzanu. Do tego ciepłe pomidorki w oliwie, zielenina dla oka – i danie gotowe!

Gotowanie od serca

W kuchni pani Doroty bardzo ważne są produkty od lokalnych dostawców. Warzywa i owoce ma najczęściej ze swojego ogrodu, albo od lokalnych rolników, mięso z masarni w Brańsku (albo od państwa Kilickich albo od pana Sokoła), a wędliny od braci Niemyjskich z pobliskich Niemyj Starych [Mięsny Zakatek -  pisaliśmy o nich tutaj - dop.red.]

Mąka tylko z Podlaskich Zakładów Zbożowych [w bazie znajdziesz ich tutaj – dop. red.]

- Żadnej innej nie kupuje z uwagi na moją mamę. Zaczęła pracować w PZZ-ach w spichrzu w Brańsku, gdy miała 18 lat i pracuje tam do dziś, a jest po 70-tce! Jest chyba tam najstarszym pracownikiem! – zdradza Pani Dorota.

A mąka jest potrzebna w kuchni Ziemi Brańskiej, choćby do kulebiaka. - Robimy go z lekko słodkiego ciasta drożdżowego, z farszem zależnym od pory roku. Najpopularniejszym jest ten wymyślony przez Magdę, z kurkami, ziemniakami i jajkiem z dodatkiem sosu śmietanowego – poleca pani Dorota.

W menu Ziemi Brańskiej są też kultowe podlaskie dania: kartacze, babka i kiszka ziemniaczana, barszcze i zupa szczawiowa.

- To smaki z mojego domu, z mojego dzieciństwa – przyznaje Dorota Puchalska. – Gotuje tak, jak mi smakuje, jak mnie uczyła babcia Bronia: po podlasku i od serca.

Lokalizacja sklepu

Ziemia Brańska Gospoda

Rodzinna restauracja serwująca dania podlaskiej, tradycyjnej kuchni. Oparte na lokalnych produktach, podkręcone przez program "Kuchenne rewolucje", możliwe do nabycia na miejscu, ale także przez internet (gotowe dania, weki, przetwory). 

Tel: 606 260 732, e-mail: gospoda.ziemia.branska/at/wp.pl

Strona internetowa (link zewnętrzny): http://www.ziemiabranskagospoda.pl/

Strona na FB (link zewnętrzny): Ziemia Brańska Gospoda

Lokalizacja sklepu

Ziemia Brańska Gospoda

ul. Rynek 8, 17-120 Brańsk

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Gastronomia i catering

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

  • na miejscu w gospodzie;
  • można zamówić na wynos, z dowozem bądź przesyłką (na terenie całego kraju);

  • telefonicznie bądź przez FB

  • przez sklep internetowy  (link zewnętrzny) http://www.ziemiabranskagospoda.pl/

Header