Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
mąki, kasze

Podlaska mąka z historią

Podziel się

Mąki z PZZ Białystok (m. Białystok)

Podlaskie Zakłady Zbożowe to firma z historią sięgającą kilku dekad. Powstały w 1948 roku i do roku 2000 były przedsiębiorstwem państwowym. W lipcu 2000 roku w wyniku prywatyzacji przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną ze 100% udziałem polskiego kapitału.

Obecnie PZZ to jedne z największych młynów w Polsce, które zaopatrują piekarnie, zakłady przemysłowe, sieci handlowe i hurtownie w kraju i zagranicą. W skład firmy wchodzą: zakład w Białymstoku (młyn pszenny i żytni, kaszarnia, płatkarnia, elewator), zakład w Suwałkach (młyn pszenny, elewator), spichrz w Brańsku.

Jak zaznacza Sylwia Majewicz, prezes zarządu PZZ S.A.: - Jesteśmy zakładem, który produkuje znane w polskich domach mąki żytnie i pszenne, kasze, płatki owsiane oraz jęczmienne. Przez cały czas udoskonalamy nasz park maszynowy i kładziemy nacisk na jakość produktów. Na zaufanie naszych klientów pracowaliśmy przeszło 70 lat – podkreśla prezes. Istotny jest także fakt, iż PZZ S.A. od wielu lat współpracuje z podlaskimi rolnikami i to właśnie oni są głównymi dostawcami niezbędnego do produkcji ziarna.

Lata doświadczeń i tradycji pozwoliły firmie ubiegać się m.in. o wpis swojego produktu na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Link do strony: „Mąka z Podlasia” figuruje na  niej - od maja 2019 r.

Jak czytamy opisie jest to mąka: „biała z odcieniem żółtym (w zależności od rodzaju ziarna, stopnia przemiału). (…) To, co wyróżnia mąkę z województwa podlaskiego, to pochodzenie i jakość surowca. Województwo podlaskie jest jednym z najmniej uprzemysłowionych i zaludnionych regionów w Polsce, a trzecia część jego powierzchni objęta jest różnego rodzaju formami ochrony. Warto także zwrócić uwagę na zachowaną metodę produkcji, polegającą wyłącznie na mechanicznym ścieraniu ziarna. Do tradycyjnej mąki z Podlasia nie stosuje się żadnych substancji dodatkowych.” 

Ostatnie lata w PZZ Białystok to czas wielu inwestycji, które mają znaczący wpływ na ostateczny efekt, czyli produkt wysokiej jakości. W 2018 roku jedną z najważniejszych była generalna modernizacja młyna, polegająca na kompleksowej wymianie całego parku maszynowego. Ze starego młyna jedyne co pozostało to konstrukcja budynku. Z końcem 2019 roku powstało nowoczesne laboratorium oraz piekarnia wypiekowa.

– To prawdziwa, niewielka piekarnia w pełni wyposażona w odpowiednie sprzęty do wypieku pieczywa.  Wykonujemy w niej próbne wypieki: pieczywa pszennego, mieszanego, żytniego oraz specjalistycznego, np. pizzy – wyjaśnia prezes Sylwia Majewicz. - Dzięki temu wiemy, jak wyprodukowana przez nas mąka sprawdzi się w praktyce u piekarzy. Ocenie podlegają wówczas walory smakowo – zapachowe, wygląd oraz objętość wypieków. Po końcowej akceptacji gotowego produktu jesteśmy pewni, że mąka może trafić do odbiorców – zapewnia Sylwia Majewicz.

W pierwszych miesiąca 2020 roku została uruchomiona również nowoczesna spedycja mąk luzem dostarczanych do klientów specjalistycznymi mąkowozami. Pozwoliło to na szybsze dystrybuowanie mąki z zachowaniem bardzo wysokich standardów bezpieczeństwa żywności.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A.

PZZ S.A. to firma z tradycjami sięgającymi 1948 r. Na terenie Podlasia ma młyn pszenny i żytni, kaszarnię, płatkarnię, elewatory i spichrz. Obecnie zatrudnia ponad 100 pracowników. Producent najwyższej jakości mąki pszennej tortowej, wrocławskiej, poznańskiej, białostockiej, luksusowej, mąki żytniej, płatków owsianych i jęczmiennych, kaszy jęczmiennej, gryczanej, grochu. Flagowy produkt białostockiego młyna to "Mąka Tortowa" pakowana w torebkę papierową z charakterystycznym tortem ze świeczką.

Link do strony: www.pzz.bialystok.pl

Strona na FB: Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A.

Strona na Instagram: pzz.sa 

Lokalizacja sklepu

Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A.

Zakład w Białymstoku: ul. Elewatorska 14, 15-959 Białystok, tel.: 85 664 50 66, e-mail: sprzedaz/at/pzz.bialystok.pl

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A. w Białymstoku są jednym z największych młynów w Polsce, który zaopatruje piekarnie, zakłady przemysłowe, sieci handlowe i hurtownie w całym kraju i zagranicą.

Certyfikaty, wyróżnienia

PZZ S.A. jest laureatem konkursu prowadzonego przez Marszałka Województwa Podlaskiego: Podlaska Marka. Laur Podlaskiej Marki otrzymała za rok 2018 – link do strony: Gala Podlaskiej Marki 2018. Dzięki inwestycjom prowadzonym w firmie zwiększyło się bezpieczeństwo produktu finalnego, co zostało potwierdzone przyznaniem międzynarodowego certyfikatu standardu jakościowego BRC 8. Szczyci się także znakiem "Polska Firma". Ponadto firma ma w ofercie produkt zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych: Mąka z Podlasia [link do serwisu zewnętrznego].

lpt66b pmr

Materiały dodatkowe

Film przedstawiający PZZ S.A. przygotowany na potrzeby konkursu Podlaska Marka:
Wideo

Header