Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
warzywa, soki i napoje

Marek Sienkiewicz "Kiszenie z tradycją"

Podziel się

Kapusta, ogórki i buraczany sok z Czarnej Wsi Kościelnej

Dumą państwa Sienkiewiczów są kiszonki. Potrafią zakisić wiele rzeczy, ale najważniejsze to kapusta i sok z buraków kiszonych. Choć do odpowiednich receptur dochodzili przez całe lata, to oparli je na tradycyjnych przepisach otrzymanych od babci i mamy. 

- Bazujemy tylko na naszych warzywach. Mamy kapustę i buraki, ale też ogórki i marchew. Wszystko, co potrzebne do kiszenia - opowiada Pani Anna.

Kapusta od Sienkiewiczów to nie tylko ta szatkowana, znana niemal w każdym domu, ale też kiszona w całej główce.  - Kładzie się ją na dnie beczki i przykrywa kapustą poszatkowaną, wymieszaną z solą. Szatkowana puszcza sok i w nim kisi się kapusta w główce. Obie kiszonki, ta szatkowana kiszona i ta w główce, mają zupełnie różny smak – wyjaśnia Pan Marek.

Według jego zapewnień taka kapusta może leżeć  - byle w chłodzie – nawet kilka lat. Jej jakość i smak zostały docenione na wielu konkursach. Jest też jedną z wizytówek Podlaskiego – w 2016 r. została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mogą tam być wpisane te produkty, których produkcja ma udokumentowaną przynajmniej 25-letnią tradycję. Taką też dokumentację ma drugi produkt państwa Sienkiewiczów wpisany na listę w roku 2018: sok z kiszonego buraka.

- Jest orzeźwiający, lekko kwaśny, świetny podczas lata a przede wszystkim bardzo zdrowy – zachwala sok Pani Anna. – Zakwaszamy go sokiem z kiszonej kapusty. Musi się kisić przez 5 dni, a potem trzeba go trzymać w chłodzie. Sami go pijemy i naprawdę rzadko łapie nas jakieś przeziębienie.

Państwo Sienkiewiczowie swoje wyroby sprzedają w wielu sklepach w Białymstoku i na rozmaitych jarmarkach. Po nagradzaną na wielu konkursach kapustę czy sok można też przyjechać do ich gospodarstwa. A jak już się ich odwiedzi warto zostać na dłużej. Prowadzą bowiem w swojej „Warsztatowni – Czerwone Korale” (specjalnie zaaranżowany budynek na ich posesji) wiele zajęć dla dzieci, młodzieży, dorosłych o tradycyjnej kuchni. 

 

Tekst: Urszula Arter

Fot.: Marcin Nawrocki

Galeria

lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Kiszenie z tradycją - Anna i Marek Sienkiewicz

Państwo Sienkiewiczowie prowadzą niewielkie 6,5 hektarowe gospodarstwo rodzinne w Czarnej Wsi Kościelnej w sercu Puszczy Knyszyńskiej na obszarze Natura 2000. Tuż obok rodzinnego domu stoi mała przetwórnia, w której produkują kiszonki (kapustę i ogórki oraz kwas buraczany) a także  „Warsztatownia” – drewniana chata, gdzie dorośli, dzieci i młodzież poznają tajemnice kiszenia warzyw i pieczenia chleba.  

Tel. kom.: 513021609, e-mail: anna.sienkiewicz1963/at/gmail.com

Strona na FB: Kiszenie z Tradycja

 

Lokalizacja sklepu

Kiszenie z tradycją - Anna i Marek Sienkiewicz

ul. E. Szapela 18a; 16-020 Czarna Wieś Kościelna

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Sklepy w Białymstoku (m.in. Białystok, Biebrzańskie Smaki  ul. Wyszyńskiego 6) i regionie, sprzedaż bezpośrednio w gospodarstwie oraz poprzez stronę na FB. Po uzgodnieniu, większe partie mogą zostać dostarczone na terenie Białegostoku.

Certyfikaty, wyróżnienia

Produkty:
-kapusta z beczki kiszona w główce,
-kwas buraczany (sok z buraka kiszonego),
zarejestrowane są na Liście Produktów Tradycyjnych [powyższe linki prowadzą do serwisu zewnętrznego].

Zdobywcy wielu wyróżnień i nagród, w tym:
- Nasze Kulinarne Dziedzictwo /2017/,
- IV Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie ,
- nominacja do "Perły" w 2018 r. i w 2021 r. - główna nagroda Perła 2021 za sok z buraka kiszonego.

lpt66b nkd_66 szlak_66c 199_green-velo

Materiały dodatkowe

Przepis na sok z kiszonej kapusty i buraka kiszonego dla Polskiego Radia Białystok

Wideo

Header