Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
oleje

Olejowy Raj z Wasilkowa

Podziel się

Zdrowie i uroda z Olejowego Raju (Wasilków, pow. białostocki)

Kamila Zubrycka-Sobolewska, właścicielka Olejowego Raju z wykształcenia jest pedagogiem, absolwentką Uniwersytetu  w Białymstoku. Po studiach pracowała w przedszkolu i szkole – i ciągle chorowała.

- To, co przyniosły dzieci, ja odchorowywałam. Wtedy zainteresowałam się zdrowym żywieniem, a ściślej dietą dr Budwig z użyciem oleju lnianego – opowiada. – W pewnym momencie piłam go bardzo dużo, stosowałam prawie do wszystkiego, ale widziałam świetne efekty.

Dlatego namówiła rodzinę do kupna maszyny do tłoczenia oleju na własne potrzeby, głównie zdrowotne. Niebawem jednak postanowiła uczynić z pasji – firmę. Najważniejsze w Olejowym Raju są, oczywiście, oleje. Tłoczone na zimno, nierafinowane, z ziarna najlepszej jakości.

- Jestem Podlasianką i chciałabym, by większość ziarna była stąd, z Podlasia, ale szukam tego najlepszego – wyjaśnia Kamila Zubrycka-Sobolewska i podkreśla, że połowa jej surowców pochodzi  naszego regionu. - Nasz rzepak mamy stąd, z Makówki. Konopie też mamy z Podlasia. Inne kupujemy od różnych rolników w Polsce i na świecie, ale certyfikowane – dodaje właścicielka. – Tłoczymy kupione próbki i te najlepsze dodatkowo oddajemy do badania.

Olejowy Raj współpracuje obecnie z Uniwersytetem w Białymstoku i Uniwersytetem Medycznym w stolicy Podlasia. Oleje są badane pod kątem zawartości cennych składników, ale także zanieczyszczeń, czy nie zawierają pestycydów, bądź metali ciężkich.

Produkcja olejów odbywa się w firmie w Wasilkowie. To metoda mechaniczna, co pozwala zachować charakterystyczne dla każdego ziarna właściwości.

- Nasz olej jest nierafinowany, czyli tłoczony na zimno, bez dodatkowej obróbki. Po wytłoczeniu trafia do chłodni, gdzie odpoczywa, wówczas następuje tzw. naturalna desymentacja, oddzielania się czystego oleju od osadu – wyjaśnia właścicielka Olejowego Raju. - Potem zlewamy go do ciemnych butelek, by chronić go przed światłem słonecznym. Robimy to ręcznie. Ręcznie zlewamy, ręcznie zakręcamy butelki, ręcznie etykietujemy – podkreśla.

Zabutelkowane oleje trafiają do firmowych lodówek. Dlaczego?

- Bo poza kokosowym wszystkie oleje powinno się przechowywać w lodówce. Olej lniany tłoczony trzy dni wcześniej potrafi się utlenić w 24 godziny, jeśli stoi w temperaturze pokojowej. Olej z pestek dyni zaczyna brzydko pachnieć – wyjaśnia Kamila Zubrycka-Sobolewska. – Nasze oleje mają kilkumiesięczny termin przydatności do spożycia. Ale do klientów wysyłamy je w specjalnych izolacyjnych opakowaniach, by chronić ich właściwości.

Jakie zastosowanie maja Oleje z wasilkowskiego „Raju”? Rozmaite.

- Olej kokosowy jest wielozadaniowy, świetny do stosowania zarówno w kuchni, jak i w domowym SPA. Z kolei olej z wiesiołka sprawdza się przy problemach hormonalnych czy tych związanych z napięciem przedmiesiączkowym – wylicza Kamila Zubrycka-Sobolewska. - Olej z nasion konopi, dzięki idealnej proporcji kwasów omega 3, łagodzi stany zapalne organizmu. Ten z ostropestu sprzyja funkcjonowaniu i regeneracji wątroby.

Olejem do zadań specjalnych jest natomiast olej z czarnuszki.  - Łagodzi objawy alergii, leczy górne drogi oddechowe, łagodzi podrażniony żołądek oraz poprawia odporność. Dodatkowo pomaga zwalczyć trądzik – opowiada o zaletach czarnuszki założycielka Olejowego Raju. – Poza tym działa najszybciej. Inne oleje trzeba stosować miesiąc, czasem trzy, aby były efekty. Olej z czarnuszki działa wręcz błyskawicznie. Dlatego sama stosuje go przy rozmaitych infekcjach i spotkaniach z wirusami – doradza Kamila Zubrycka-Sobolewska.

Wiele produktów Olejowego Raju ma certyfikat ekologiczny oraz żywności bezglutenowej (znak przekreślonego kłosa).  

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Olejowy Raj - Kamila Zubrycka-Sobolewska

Firma z Wasilkowa (k. Białegostoku) tłoczy oleje z ziarna wysokiej jakości (większość ma certyfikat ekologiczny), produkuje także kosmetyki na bazie olejów. Ziarno pochodzi w połowie z regionu Podlaskiego, ale priorytetem jest jakość. Ponadto, dzięki mieleniu zakupionego ziarna, firma zajmuje się także produkcją mąki.

 

Link do strony: https://olejowyraj.pl

Strona na FB: @olejowyraj

Strona na Instagram: Olejowy Raj

 

Lokalizacja sklepu

Olejowy Raj - Kamila Zubrycka-Sobolewska

ul. Przemysłowa 1, 16-010 Wasilków, tel.: 602690011, e-mail: k.zubrycka/at/olejowyraj.pl

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

Produkty Olejowego Raju można kupić w wielu sklepach spożywczych w całej Polsce, w tym w sklepach ze zdrową żywnością a największy wybór jest w sklepie na firmowej stronie internetowej. Olejowy Raj jest też obecny na targach żywności wysokiej jakości w wielu miastach w Polsce.

Certyfikaty, wyróżnienia

Produkty z Olejowego Raju mają na swoim koncie wiele nagród: od nominacji do Podlaskiej Marki (konkursu organizowanego od kilkunastu lat przez Marszałka Województwa Podlaskiego), wyróżnień w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, do produktu oznaczonego certyfikatem „Doceń polskie”. Certyfikat ten zdobyły cztery oleje: rzepakowy, z nasion konopi, lniany oraz z pestek słonecznika. Specjaliści z branży spożywczej przyznali im maksymalne noty za oceniane cechy (smak, wygląd, stosunek jakości do ceny), dlatego zdobyły one nie tylko godła promocyjne, ale także tytuły TOP PRODUKT.

Firma szczyci się też certyfikatem żywności ekologicznej a także bezglutenowej (znak przekreślonego kłosa). A najczęściej nagradzanym olejem jest ten, od którego wszystko się zaczęło: olej lniany.

- Tłoczymy go z najstarszej polskiej odmiany lnu, to szafir – podkreśla Kamila Zubrycka. Olej lniany z Wasilkowa  zdobył m.in.: Złoty Medal Targów World Food, wyróżnienie w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" oraz wyróżnienie na targach Natura Food.

eko66 szlak_66c 199_green-velo

Header