Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
oleje

Szlachetne smaki olejów

Podziel się

Szlachetne smaki olejów (Białystok)

Tłoczone na zimno, tylko z polskich ziaren pod czujnym okiem Łukasza Wasiluka – właściciela białostockiej olejarni Szlachetne Smaki – mają już stałe grono wiernych klientów.

 Łukasz Wasiluk od wielu lat interesuje się zdrową żywnością, medycyną naturalną, ziołolecznictwem. Przyczyną tej pasji były problemy zdrowotne i poszukiwanie rozmaitych alternatywnych sposobów ich rozwiązania. Efektem – wiedza i dyplom ziołolecznictwa.

- Początkowo miałem otworzyć sklep zielarski, ale z racji rozmaitych, zmieniających się przepisów dotyczących ich funkcjonowania, zrezygnowałem. Za to zabrałem się do czytania o olejach – opowiada Łukasz Wasiluk w swojej olejarni przy ul. Saturna w Białymstoku.

Bez siarki i chemii

Olejarnia mieści się w wolnostojącym budynku na posesji domu rodzinnego pana Łukasza. Jest niewielka, ale jasna i wyposażona we wszystko co trzeba: chłodnie, magazyn, pomieszczenie do tłoczenia oleju.

- Na początku kupiłem maszynę do tłoczenia oleju, olejarnię przygotowałem w drugim etapie – opowiada pan Łukasz. – Wszystko robiłem sam, czytałem, szukałem, dopytywałem się. Jak pierwsza maszyna już stanęła, bo dziś mam dwie, rozpocząłem produkcję. Były błędy, ale wiedziałem, że chcę to robić. Chcę mieć taki produkt, który nie tylko będzie klientom smakował, ale też wspomagał ich zdrowie, będzie im po prostu potrzebny.

Oleje pana Łukasza powstają z ziaren polskiej produkcji, głównie z południa Polski: rzepak, słonecznik, czarnuszka, wiesiołek, ostropest, rzepak.

- Tym się wyróżniam – podkreśla Łukasz Wasiluk. – Czarnuszkę i wiesiołka można znaleźć w Polsce, trzeba tylko poszukać. Ja to zrobiłem i znalazłem, i na dodatek bardzo dobrej jakości, bez używania chemii podczas uprawy – zaznacza.

Podobnie olej kokosowy, który także jest w ofercie olejarni Szlachetne Smaki, pochodzi z orzecha kokosowego niesiarkowanego. – Czyli bez konserwantów – wyjaśnia Łukasz Wasiluk. – Trzeba na to zwracać uwagę, bo sam olej jest bez konserwantów, ale orzech może być siarkowany, czyli konserwowany. Ja tłoczę z tych, które nie są siarkowane.

Z gwiazdami i na Grenlandii

Każda partia oleju jest przez pana Łukasza osobiście sprawdzana. - I dlatego wiem, że się różnią w zależności od ziemi, na której rosły rośliny, ilości opadów czy suszy. Smak jest nieco inny, ale to przecież manufaktura, ręczna robota w połączeniu z naturą – wyjaśnia.

Smak dla klientów pana Łukasza jest istotny, ale nie najważniejszy. – Różne są gusta, jedni wolą delikatny olej z wiesiołka, a inni piją czarnuszkę jakby była bezwonna i bez smaku, a smakuje przecież jak ropa naftowa – śmieje się Łukasz Wasiluk.

Na rodzaje olejów – okazuje się – są pewne mody i to także te niezbyt zbyt związane z porą roku.

- Wielki wpływ mają celebryci, gwiazdy telewizji i Internetu. Jeśli ktoś z nich powie, że pije jakiś olej, od razu widać to po zamówieniach – opowiada pan Łukasz. – Ale pory roku też robią swoje. Latem klienci kupują oleje do sałatek, czyli głównie słonecznikowy albo lniany, a jesienią i zimą te, które mają działanie bardziej wzmacniające, czy antyzapalne: wiesiołek, ostropest albo czarnuszkę.

Klientami olejarni na początku byli znajomi i rodzina. Po założeniu firmy to oni okazali się najlepszymi nośnikami reklamy. I choć dziś olejarnia ma swój profil w mediach społecznościowych, stronę internetową i sklep on-line, to dalej bazuje w głównej mierze na bezpośrednim kontakcie z klientem indywidualnym. I dzięki temu oleje z Białegostoku trafiły już prawie do każdego zakątka Ziemi.

- Nasi klienci je wysyłają, wożą ze sobą w podróże albo przekazują jako prezenty – wyjaśnia pan Łukasz. – Były już chyba wszędzie oprócz Grenlandii – śmieje się i dodaje: - Dlatego uważam, że klient indywidualny, z którym się rozmawia, który mi zaufa, jest najważniejszy. Bo on wraca i na dodatek opowie o moich produktach innym. A reklama szeptana, z polecenia - jest najlepsza.

Najlepsze z okolicy

Oleje wytworzone w Szlachetnych Smakach tłoczone są tradycyjną metodą na zimno, bez głębokiego oczyszczania czyli specjalistycznej rafinacji. I choć pan Łukasz jest w stanie wytłoczyć ok. 150 litrów dziennie, to produkuje oleje w mniejszych partiach, najchętniej na konkretne zamówienia. Dzięki temu są świeże, zachowują więcej rozmaitych substancji odżywczych.

Oleje tłoczone na zimno wymagają ciemnych butelek i braku dostępu światła. Wówczas nie jełczeją i dłużej zachowują świeżość. Ich termin przydatności do spożycia nie jest tak długi, jak produktów dostępnych w marketach: olej lniany – do 3 miesięcy, konopny – do 4 miesięcy, z ostropestu – do 5 m-cy.

- Wynika to właśnie z metody produkcji, ale są też tego dobre strony. Krótki termin przydatności skłania ku temu, by oleje pić regularnie i stale, codziennie, a nie odkładać na później – podkreśla pan Łukasz. – Trzeba je dostosować do potrzeb naszego organizmu. Zacząć od łyżeczki dziennie, rano, albo wieczorem i z czasem zwiększać do trzech dziennie. Najlepiej przed albo w trakcie jedzenia, aby tłuszcz pomógł organizmowi wchłonąć inne witaminy z posiłku. Tłuszcz jest przecież ich nośnikiem.

W ofercie białostockiej olejarni jest obecnie 8 rodzajów olejów. Nowością od zimy 2020 r. jest olej konopny.

- W dawniejszych czasach olej konopny był w Polsce bardzo popularny, bo uprawiano konopie – wyjaśnia Łukasz Wasiluk . – Dziś wracamy do starych odmian roślin, zwyczajów. Warto też wrócić do tego, by jadać to, co rośnie najbliżej nas; jest z naszego klimatu, naszej okolic, z naszego domu.

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Olejarnia „Szlachetne Smaki” – Łukasz Wasiluk

Rodzinna firma białostocka zajmująca się tłoczeniem olejów tradycyjną metodą na zimno. W ofercie osiem rodzajów: rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, lniany, z czarnuszki, ostropestu, wiesiołka i konopny. Krótki termin przydatności do spożycia, świeżość i smak oleju tylko z polskich (oprócz orzecha koskosowego) ziaren to cechy wyróżniajace olejarnię "Szlachetne Smaki". 

Tel.: 570 319 163; e-mail: biuro/at/szlachetnesmaki.com.pl

Strona internetowa i sklep on-line (link zewnętrzny): http://www.szlachetnesmaki.com.pl/

Strona na FB (link zewnętrzny):  https://www.facebook.com/szlachetnesmaki

Lokalizacja sklepu

Olejarnia „Szlachetne Smaki” – Łukasz Wasiluk

ul. Saturna 57, 15-680 Białystok

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Zakład spożywczy

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

 - na miejscu w olejarni

- w sklepie on-line na stronie  internetowej

- poprzez stronę na fb.

Materiały dodatkowe

Lecznicze właściwości niektórych olejów tłoczonych na zimno (na podst. kalendarzrolnikow.pl)

Olej z ostropestu - znany jest głównie pozytywnego wpływu na funkcjonowanie wątroby. Nasiona ostropestu plamistego, z których wyciska się olej są bogatym źródłem sylimaryny, która chroni komórki wątroby przed szkodliwym oddziaływaniem toksyn, takich jak alkohol czy leki, wpływa także korzystnie na procesy regeneracji i oczyszczania wątroby.  

Olej z nasion czarnuszki - to wybór idealny dla alergików. Olej zawiera związek o nazwie tymochinon, zmniejszający wydzielanie histaminy, która  odpowiada za powstawanie reakcji alergicznej. Olej z czarnuszki mona stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie przy alergiach skórnych. W jego składzie znajdziemy też nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, A, witaminy z grupy B, biotynę, beta-karoten, sterole roślinne i mikroelementy. Ma działanie wzmacniające organizm (oddziałuje na układ immunologiczny). Będzie pomocny w leczeniu przeziębienia i grypy, w łagodzeniu bólu reumatycznego, dolegliwości żołądkowych. Obniża też poziom cukru we krwi. Ma też

Olej konopny  - jest wytwarzany z konopi siewnych. To skarbnica białka roślinnego, nienasyconych kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Konopie siewne dawniej były rośliną uprawną w naszym kraju. Olej z nasion konopi jest bogaty w kwas gamma linolowy (GLA),  który eliminuje stany zapalne w organizmie i wzmacnia jego odporność. Zawiera również inne składniki przeciwzapalne, które łagodzą zapalenia stawów. Olej z nasion konopi zawiera także kannabinoidy - związki chemiczne, które łagodzą lęki i stany depresyjne. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju poprawiają pamięć i mogą zapobiegać związanemu z wiekiem pogorszeniu funkcji poznawczych.

Olej lniany (z siemienia lnianego) - zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 obniżające zły cholesterol. Kwasy te działają zapobiegawczo i ochronnie w chorobach serca i układu krążenia (miażdżyce, zawały, zatory). Olej lniany jest zasobny w witaminę E, która stosowana wewnętrznie chroni nasz układ krążenia, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega gromadzeniu się blaszek miażdżycowych. 

 

 

Header