Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
miody

Miody z Pasieki Biebrzańskiej

Podziel się

Pasieka Biebrzańska (Lipsk, pow. augustowski)

Pszczoły go uczą i fascynują. Pasją do pszczelarstwa zaraził Kamila Drapczuka dziadek. Dziś pan Kamil sam prowadzi pasiekę. Ma obecnie ponad 100 rodzin pszczelich, ale marzy, by było ich dwa razy więcej.

Przejeżdżając obok domu pana Kamila w Lipsku nie sposób nie zauważyć, że jego mieszkaniec zajmuje się pszczelarstwem. Duża tablica i postaci pszczół zawieszonych na elewacji w oczywisty sposób informują, że to tu właśnie mieszka pszczelarz i tu znajduje się siedziba biebrzańskiej pasieki.

- Ściślej to Gospodarstwa Pszczelarsko - Rolne Pasieka Biebrzańska, a to dlatego, że gospodarzę głównie na terenach i w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego – wyjaśnia Kamil Drapczuk.

Uczyć się od największych

Pan Kamil od dzieciństwa był zaznajomiony z pszczołami. W rodzinnym gospodarstwie zawsze było kilka uli.

- Dziadek się nimi zajmował, a ja pomagałem i przy pszczołach, i przy wirowaniu miodu – wspomina pan Kamil. – W dorosłym życiu też postanowiłem się tym zająć, bo pszczoły to fantastyczny temat.

Dlatego jeździł na kursy do Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, odwiedzał duże gospodarstwa pszczelarskie w Polsce, czytał i podglądał doświadczonych pszczelarzy w Internecie.

- Uczę się cały czas, najchętniej od tych największych. Kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy uli to wyzwanie, naprawdę trzeba wiedzieć, co i jak – wyjaśnia Kamil Drapczuk.

Sam ma ponad 100 rodzin pszczelich. Głównie pszczoły kraińskie. Lokalnej linii pszczoły augustowskiej trochę się obawia. - Przyleciała tu kiedyś taka rodzina. Piękna, duża. Zdjąłem ją do ula, a kiedy potem go otworzyłem, zaatakowały mnie hurtowo – wspomina. – Sądzę, że to augustowskie, bo one są dość ostre. A krainki z kolei spokojne, miodne, miło się z nimi pracuje.

Długi sezon brodawnika

Pasieka Biebrzańska to w dużej części pasieka wędrowna. Pan Kamil wozi swoje pszczoły na plantację borówki amerykańskiej, rzepaku, gryki.

- Na grykę wożę do Starej Kamionki, a na miody wiosenne i późne na moją ziemię w otulinie parku. Tam też pszczoły przynoszą trochę wierzby, lipy  i zioła łąkowe – wymienia. – Dzięki tym ostatnim sezon u mnie trwa trochę dłużej, bo do końca sierpnia. To przez biebrzańskie łąki i rosnący na nich brodawnik, on kwitnie jeszcze w sierpniu. Po nim jest już koniec sezonu.

Ale to nie znaczy, że pszczelarz przez kolejne miesiące nie zajmuje się tzw. pszczelarzeniem. Do zrobienia są ramki, topienie wosku, naprawa lub budowa uli, sprzedaż miodu i produktów pszczelich.

- Mam co robić przez okrągły rok – zapewnia Pan Kamil. – Syna próbuje trochę wciągać w pomaganie przy pszczołach. Na razie woli komputery, ale może kiedyś złapie tę moją pasję.

W zgodzie z naturą

Oprócz miodu w gospodarstwie pana Kamila można kupić też produkty pszczele: pierzgę, propolis, pyłek pszczeli.

- Mam do ich pozyskiwania niezbędny sprzęt za dotacje z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – mówi pan Kamil i marzy o kolejnych inwestycjach. – Chciałbym powiększyć pasiekę do 200 - 250 rodzin. Przejdę wówczas tylko na ule poliuretanowe, bo łatwiej je przenosić i przewozić, poza tym są cieplejsze, pszczołom łatwiej przetrwać zimę.

Marzy mu się także domek do apiterapii.

- Apiterapia to naturalna terapia oddychania pszczelim powietrzem. A ja jestem zafascynowany naturoterapią. Wierzę, że człowiek blisko natury jest człowiekiem zdrowszym – wyjaśnia pan Kami i dodaje: –  A od pszczół dostajemy tyle dobra i tyle nauki! Każda, najmniejsza pszczoła ma swoją rolę, swoją funkcję w rodzinie. Wszystko jest idealnie poukładane. Zgodnie z naturą.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Pszczelarsko - Rolne „Pasieka Biebrzańska”

Rodzinne gospodarstwo pszczelarskie oferujące miody wielokwiatowe (z otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego), rzepakowe, gryczane, mniszkowe. W ofercie także pyłek pszczeli, pierzga, wosk, propolis.

Tel.: 600 982 652

e-mail: gprpasiekabiebrzanska/at/gmail.com 

Strona na FB: Gospodarstwo Pszczelarsko – Rolne „Pasieka Biebrzańska”

Lokalizacja sklepu

Gospodarstwo Pszczelarsko - Rolne „Pasieka Biebrzańska”

Ul. Grodzieńska 8; 16-315 Lipsk

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

- na miejscu w gospodarstwie w Lipsku;

- poprzez kontakt telefoniczny bądź przez stronę na FB.

Header