Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
miody

Miody z lasu

Podziel się

Miody z lasu i łąk (Półkoty, gm. Sejny, pow. sejneński)

Ule z pasieki pana Piotra są ustawione w kilku miejscach, głównie w lasach lub na ich skraju. – Nie stawiam uli przy żadnych uprawach. Tylko lasy i łąki. Dlatego mam głównie miody wielokwiatowe: wiosenny, majowy, czerwcowy i lipcowy. W zależności od tego, co w lesie dominuje, wówczas mam np. wielokwiat z dodatkiem maliny czy kruszyny. Czasami zdarza się miód spadziowy – mówi pan Piotr Fiedorowicz ze wsi Półkoty (gm. Sejny)  

W rodzinie pana Piotra nie było tradycji pszczelarskich – Siostra mojej babci była pszczelarką. Ona miała wielki ogród i tam stały ule. Ale ja byłem wtedy dzieckiem i nie bardzo mnie to interesowało – mówi pan Fiedorowicz. – Kolega miał pszczoły i długo mnie zachęcał, bym też zajął się pszczelarstwem. Nie chciałem. Nawet mnie to trochę drażniło, bo kolega latem na nic nie miał czasu. W największe upały, kiedy można było pojechać nad jezioro, on miał mnóstwo pracy przy ulach – opowiada ze śmiechem pan Piotr. – W 2017 roku poprosił mnie o pomoc w zdjęciu rójki z drzewa. Kiedy ją zdjąłem, dał mi ją. Dał też mi ul i wytłumaczył, co robić. Tak się zaczęła moja przygoda z pszczołami – wspomina pan Fiedorowicz.

Obecnie pan Piotr ma ok. 50 pszczelich rodzin rasy środkowoeuropejskiej.
– Mam też jedną pasiekę w Puszczy Augustowskiej i tam mam pszczołę augustowską. Można powiedzieć, że to rasa trochę prymitywna. Pszczoły tej rasy nie były nigdy selekcjonowane na łagodność. Mają trochę większy temperament niż pszczoły typowo użytkowe, ale nie mam z nimi większych problemów – opowiada pan Piotr. – Pszczoły to na razie moja pasja. W obecnej sytuacji na rynku, gdy wszystko jest takie drogie, zastanawiam się, czy rozwijać pasiekę czy też zatrzymać się na obecnym etapie – stwierdza pszczelarz.

Pan Piotr cały czas pogłębia swoją wiedzę pszczelarską. – Dużo rozmawiam z doświadczonymi pszczelarzami. Poznałem też sporo osób przez internetowe kluby pszczelarskie. Korzystam także z dostępnej literatury i internetu.
Miody można kupić w Półkotach, w miejscu zamieszkania pana Fiedorowicza. Istnieje też możliwość sprzedaży wysyłkowej po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Pasieka - Piotr Fiedorowicz

Niewielka pasieka na Sejneńszyzźnie, w które ule stawiane są w lasach i na ich skraju. W ofercie głównie miód wielokwiatowy. Pszczelarz bierze udział w akcji Samorządu Województwa Podlaskiego promującej markę "Miód Podlaski" a prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego.  

Tel. 503 696 937

e-mail: dautenis/at/gmail.com

Lokalizacja sklepu

Pasieka - Piotr Fiedorowicz

Półkoty 30, 16-500 Sejny

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Sprzedaż i dostawy bezpośrednie

Gdzie kupię produkt

Gdzie kupię produkt

- na miejscu bądź wysyłkowo po uprzednim kontakcie telefonicznym

Header