Miody pani Bożeny
Miody Pani Bożeny (Zofiówka, gm. Knyszyn, pow. białostocki)
Pani Bożena interesowała się pszczołami od wielu lat. Kiedy mieszkała jeszcze na wsi, miała sąsiadkę, która prowadziła pasiekę. – Zawsze mnie interesowało, jak powstaje miód, ale nie miałam okazji zobaczyć, jak ta pani to robi. Troszeczkę się nawet bałam pszczół – opowiada pszczelarka.
W 2018 r. pani Bożena wzięła udział w szkoleniu pszczelarskim organizowanym przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
– Było to szkolenie teoretyczne i praktyczne – wspomina pani Pruszyńska. – Wtedy zobaczyłam, jakie pszczoły są wspaniałe, jakie są piękne, jak wygląda ich życie, uporządkowane, harmonijne. Zafascynowałam się nimi – opowiada z pasją pani Bożena.
Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał rodzinę pszczelą. – Bardzo się bałam, czy mi się uda odpowiednio nią zaopiekować i przezimować. Pomógł mi w tym kolega z pracy, który prowadził to szkolenie. Udało się i postanowiłam, że zajmę się pszczelarstwem – mówi pani Bożena. – Zaczęłam powoli rozbudowywać moją pasiekę. Po pierwszej zimie miałam trzy ule. Obecnie moja pasieka składa się z 33 rodzin pszczelich – dodaje.
Pasieka pani Pruszyńskiej jest i stacjonarna - w Zofiówce (gm. Knyszyn), i wędrowna.
– Zdarzało się, że uciekł mi jakiś rój. Pierwszy raz, gdy go łapałam, to się bardzo bałam. Pomógł mi pszczelarz, który wytłumaczył, na czym to polega. Później łapałam roje sama, bez żadnego lęku. Niektórzy rolnicy, u których wynajmowałam ziemię, byli zdziwieni, że nie boję się łapać roju – mówi ze śmiechem pszczelarka. – Podchodziłam, ścinałam gałęzie, wrzucałam do wiklinowego kosza, nakrywałam płachtą i później osadzałam – dodaje pani Bożena.
Pani Bożena pozyskuje miód akacjowy, rzepakowy, wielokwiatowy, malinowy leśny i lipowy. Można je kupić w Białymstoku. Pszczelarka ma wielu stałych odbiorców i zdarza się, że czasami miodu zabraknie.
– Myślę o rozwinięciu pasieki, ale nie w tej chwili, bo pracuję zawodowo. Jestem doradcą rolnym i rolno-środowiskowym na terenie powiatu białostockiego i ta praca bardzo mnie pochłania. Pasieką na większą skalę zajmę się na emeryturze – opowiada pani Bożena. – Na razie planuję stworzyć pracownię pasieczną, bo obecnie wykręcam miód w domu, czyli tak jak pozwalają mi warunki Rolniczego Handlu Detalicznego.
– Świat pszczół bardzo mi się podoba. Pszczelarstwo pomaga poczuć na nowo chęć do życia – mówi pani Bożena. – Pszczoły bardzo uspokajają. Ich harmonia, zapach miodu, zapach ula. Obserwowanie ich pracy relaksuje, ale i bardzo dużo nas uczy – podsumowuje pszczelarka.
Rolniczy Handel Detaliczny - Bożena Pruszyńska
Miody z pasieki pszczelarki - doradczyni rolnej i rolno-środowiskowej. W ofercie wielokwiaty oraz odmianowe, np. akacjowy, rzepakowy, lipowy. Pszczelarka bierze udział w akcji Samorządu Województwa Podlaskiego promującej markę "Miód Podlaski" a prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego.
Tel. 666 337 315
e-mail: bozena_pruszynska/at/interia.pl
Forma działalności
Rolniczy Handel Detaliczny
Gdzie kupię produkt
- po zapytaniu telefonicznym