Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego Logo Mobile
photo
miody

Miody z Rakówka

Podziel się

Miody z Rakówka (Rakówek, gm. Przerośl, pow. suwalski)

– Pasiekę mam od 2014 roku. Wcześniej mój dziadek miał pszczoły, ale ja niewiele pamiętam z tamtego okresu – wspomina pan Marek Wiśniewski. – Natomiast mój teść, tu w Rakówku, miał pszczoły „od zawsze”, z dziada pradziada. Część uli przejąłem po teściu, część powymieniałem. I tak powstała moja pasieka.

Zapytany, skąd czerpie wiedzę na temat pszczelarstwa, pan Marek odpowiada: – Wiedzę zdobywam metodą prób i błędów. Korzystam również z Internetu, oglądam różne filmiki. Należę też do koła pszczelarskiego. Tam mamy organizowane szkolenia i wymieniamy się wiedzą pszczelarską.

Pasieka pana Marka jest stacjonarna. Większość z 50 uli stoi przy domu, a po kilkanaście uli znajduje się w dwóch różnych miejscach. W pasiece pana Wiśniewskiego pracują pszczoły różnych ras: elgony, buckfasty, krainki. –  Wypróbowuję różne rasy. Mogę sobie na to pozwolić, bo pasieka nie jest podstawowym źródłem moich dochodów. Dlatego miodu jest raz więcej, raz mniej, ale nie stanowi to dla mnie wielkiego problemu – mówi pszczelarz.

Z pasieki pan Marek pozyskuje miód, pyłek pszczeli, pierzgę. W wolnym czasie domownicy wykonują świeczki z wosku, ale te są przeznaczone dla znajomych.

– Jeśli chodzi o miody, to wiosną mam rzepakowy, mniszkowy, malinowy leśny, lipowy. Sam sieję facelię, więc i miód faceliowy mam. Czasami zdarza się miód nostrzykowy. Ogólnie mam miód wielokwiatowy, głównie z terenów leśnych.

Sprzedaż produktów pszczelich odbywa się w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. – Miód sprzedaję głównie z domu. Duża jego część jest kupowana przez znajomych – mówi pan Marek. – Nasz miód jest specyficzny, trochę inny smakowo. Wynika to z tego, że u nas jest dużo małych gospodarstw, w większości ekologicznych, w tym i moje. Mamy tu Puszczę Romincką i inne dziewicze tereny, bez dużych upraw przemysłowych. Dlatego kto raz kupi mój miód, to po niego wraca – mówi z dumą pan Wiśniewski.

– Plany na przyszłość związane z pasieką? – zastanawia się pan Marek. – Na pewno nie zamierzam jej powiększać. Ta liczba uli jest dla mnie wystarczająca. Najważniejsze, żeby pszczoły były zdrowe i żeby było tego miodu tyle, aby wystarczyło dla wszystkich chętnych.

 

Galeria

lead-image
lead-image
lead-image
Lokalizacja sklepu

Rolniczy Handel Detaliczny Marek Wiśniewski

Pasieka położona w pobliżu Puszczy Rominckiej [kompleks leśny dzielony między Litwę, Polskę i Rosję - obwód kaliningradzki; charakteryzuje się unikalną fauną i florą, przypominającą nieco tajgę). W ofercie miody odmianowe, choć głównie wielokwiat i miód z unikalnych terenów leśnych. Pszczelarz bierze udział w akcji Samorządu Województwa Podlaskiego promującej markę "Miód Podlaski" a prowadzonej przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego.  

Tel.: 698 630 040

e-mail: mwisniewski.pl/at/gmail.com

Lokalizacja sklepu

Rolniczy Handel Detaliczny Marek Wiśniewski

Rakówek 41, 16-427 Przerośl

wyznacz trasę
Forma działalności

Forma działalności

Rolniczy Handel Detaliczny

Certyfikaty, wyróżnienia

199_green-velo

Header